تنهاترین درخت دنیا!

صنوبر سیتکا در نیوزلند

درختان از تماشایی ترین جلوه های طبیعی اند و تصور اینکه در جایی اصلا درختی وجود نداشته باشد خیلی سخت است! تا به حال به این فکر کرده اید که دورافتاده ترین و تنهاترین درخت دنیا در کجا قرار دارد؟ شاید دانستن اینکه یک همچین درختی در کجاست و چه ویژگی های خاصی دارد برایتان جالب باشد. این درخت یک صنوبر سیتکا است که در جزیره ای در قسمت جنوبی نیوزلند قرار دارد و اینکه چجوری کاشته شده و توانسته جان سالم به در ببرد جالب است. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره تنهاترین درخت دنیا بیشتر بدانید.

تنهاترین درخت دنیا
مطالب مرتبط:
درخت عجیبی که تبدیل به فواره می شود!
قدیمی ترین درخت دنیا چگونه کشف شد؟

جزیره ای را تصور کنید که فقط و فقط یک درخت داشته باشد! حتما برایتان سوال پیش می آید که اگر در این جزیره هیچ درختی رشد نمی کند پس چطور این درخت توانسته رشد کند و بزرگ شود؟ اگر نگاهی به کتاب ثبت رکوردهای جهانی یعنی کتاب گینس بیندازید به قسمتی برمی خورید که در مورد یک صنوبر سیتکا حرف زده است، درختی که در جنوبی ترین جزیره نیوزلند قرار دارد و تنهاترین و دورافتاده ترین درخت جهان است. اگر کل این جزیره را بگردید هیچ درخت دیگری پیدا نمی کنید و برای دیدن نزدیک ترین درخت به آن باید ۲۰۰ کیلومتر راه بروید و وارد جزایر اوکلند شوید.

صنوبر سیتکا در نیوزلند

جزیره کمپبل که در ۷۰۰ کیلومتری جنوب بلاف قرار گرفته یکی از سخت ترین آب و هواهای دنیا را دارد. در این جزیره تقریبا در همه روزهای سال بادهای شدیدی می وزد و در سال کمتر از ۶۰۰ ساعت تابش آفتاب وجود دارد. این جزیره فقط ۴۰ روز از سال بارندگی ندارد و اصلا جای مناسبی برای زندگی نیست به همین خاطر برای بیش از نیم قرن است که متروک مانده و فقط محققان و دانشمندان برای انجام کارهای تحقیقاتی به آنجا می روند. هیچ درختی در این جزیره نمی روید و سطح آن با علف ها و بوته هایی پوشیده شده که در برابر وزش بادهای سخت مقاوم هستند برای همین وجود صنوبر سیتکا در جزیره عجیب و جالب توجه است.

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که این درخت را چه کسی و کی در این جزیره دورافتاده کاشته است؟ این درخت در بین سال های ۱۹۰۱ تا ۱۹۰۷ توسط فرماندار سابق جزیره در این محل کاشته شده است. اینکه او چرا این محل را برای کاشت این درخت انتخاب کرده مشخص نیست اما به گفته برخی از منابع، او از اینکه در این جزیره گیاه و درخت مفیدی نمی تواند رشد کند ناراحت بود و  تصمیم گرفت تا خودش اولین قدم را برای کاشت درخت بردارد و قسمتی از جزیره را تبدیل به جنگل کند. با این وجود، آب و هوای سخت و سرد این منطقه باعث شد تا ایده جنگل سازی هیچ وقت عملی نشود اما صنوبر سیتکا در کمال تعجب شروع به رشد کرد و موفق شد برای بیش از یک قرن از این آب و هوای سخت جان سالم به در ببرد.

جزیره کمپبل

این درخت به غیر از اینکه به شهرت جهانی تنهاترین درخت دنیا رسیده ویژگی های خاص دیگری هم دارد.  اولین ویژگی آن این است که شکل خاص ظاهری اش باعث شده تا بیشتر از درخت، شبیه یک گل کلم بزرگ باشد. فکر می کنید چرا یک صنوبر باید به شکل یک گل کلم دربیاید؟! علت این اتفاق این است که از آنجایی که این درخت تنها درخت این منطقه بود هر سال قسمت هایی از بالای درخت توسط عده ای کنده می شد! ماجرا از آن جایی شروع شد که حوالی سال ۱۹۵۸، ایستگاه هواشناسی جزیره کمپبل کاملا اتوماتیک شد و کارکنانی برای کار روی این ایستگاه در این محل مستقر شدند.

هر سال وقتی عید کریسمس از راه می رسید این کارکنان برای جشن سال نو احتیاج به درخت داشتند اما در جزیره هیچ درختی به جز همین صنوبر وجود نداشت. برای همین آن ها هر سال به سراغ صنوبر می رفتند و  شاخه های بالایی آن را می چیدند تا از آن به عنوان درخت کریسمس استفاده کنند.

جزیره دورافتاده نیوزلند

این درخت مجبور شد تا برای اینکه با این شاخه کندن های هر ساله کنار بیاید شکل ظاهری اش را تا حدودی تغییر دهد. خوشبختانه هیچ کسی در طول ۶۰ سال آینده درخت را قطع نکرد و درخت توانست تا ارتفاع بیش از ۱۰ متر رشد کند. نکته جالب دیگر درباره تنهاترین درخت دنیا این است که با اینکه بیش از ۱۰۰ سال از عمرش می گذرد اما هیچ وقت هیچ میوه کاجی نداده است. دانشمندان علت این اتفاق را اینطور توجیه می کنند که احتمالا درخت همیشه در حالت خردسال باقی مانده است.

صنوبر سیتکا در سال های اخیر در صدر اخبار قرار گرفته چون کمک زیادی به تایید این نظریه دانشمندان کرده که زمین به دوره زمین شناسی کاملا جدیدی به اسم «آنتروپوسین» وارد شده است. در واقع  یافته هایی که از هسته درخت به دست آمده نشان می دهد که جهان وارد دوره جدیدی شده است. تا به حال درباره قدیمی ترین درخت دنیا که در کالیفرنیا قرار دارد و حدود ۵ هزار سال از عمرش می گذرد هم حرف زده ایم.

منبع: odditycentral.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد