تنگه ارغوان در کجا قرار دارد؟

تنگه ارغوان در ایلام

به هر کدام از شهرهای ایران که بروید جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی را پیدا می کنید که دیدن هر کدام از آن ها جذابیت های خاص خودش را دارید. می خواهیم به ایلام برویم و گوشه ای از جاذبه های این استان زیبا را برایتان توصیف کنید. ایلام در احاطه کوه ها و ارتفاعات جنگلی است که آب و هوای معتدلی را برایش رقم زده اند. یکی از جاذبه های تماشایی و بینظیر این استان، تنگه ارغوان است که معمولا گردشگران زیادی با رفتن به آن چند ساعتی را در میان طبیعت بکرش می گذرانند و مدتی مهمان چشم اندازهای تماشایی می شوند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با تنگه ارغوان بیشتر آشنا شوید.

تنگه ارغوان در ایلام
مطالب مرتبط:
ده مورد از جاذبه های زیبای استان ایلام
زیگورات چغازنبیل سندی بر دانش پیشرفته ایلامی هاست

در گرمای تابستان همه به دنبال جاهای تفریحی و خنک هستند تا چند ساعتی را به آنجا پناه ببرند و حسابی خنک شوند. تنگه ارغوان هم از آن جاذبه های تابستانی و بهاری است و با چشم اندازهای خیره کننده ای که دارد به خصوص در فصل بهار پر از گردشگر می شود. اسم تنگه که می آید یاد مسیرهایی باریک و عمیق می افتیم اما در اینجا انتظار دره ای باریک را نداشته باشید چون دره، بزرگ و وسیع است و در آن تا چشم کار می کند زیبایی های طبیعی می بینید. در تنگه ارغوان چشم اندازهای طبیعی و جاذبه های زیادی وجود دارد که هر کدام گردشگران زیادی را به این دره زیبا می کشانند. اگر درباره یکی از زیباترین دره های غرب ایران بپرسید دره ارغوان یکی از آن هاست البته همانطور که گفتیم دره اصلا باریک نیست و مشخص نیست برای چه اسم آن را تنگه گذاشته اند! در اینجا دره ای بزرگ را می بینید که با داشتن گونه های حیوانی و گیاهی متنوع از مناطق محافظت شده ایلام به شمار می رود. اگر به ایلام سفر کردید و تصمیم گرفته اید که راهی تنگه ارغوان شوید فقط کافی ست ۲۰دقیقه ماشین سواری کنید و به سه کیلومتری شمال شرق ایلام بروید.  تنگه ارغوان در مسیر تنگه قوچعلی و در ورودی شمالی مسیر کرمانشاه به ایلام قرار گفته است.

تنگه ارغوان

همان طور که از اسم این تنگه معلوم است در آن درختان ارغوان زیادی وجود دارد برای همین هم هست که به آن تنگه ارغوان می گویند. این درخت که گاهی تا ۱۲ متر هم رشد می کند بیشتر به صورت درختچه است و برگ های آن شکلی شبیه قلب دارد، کناره هایش صاف و هیچ کرکی در آن وجود ندارد. اگر می خواهید این دره را در اوج زیبایی ببینید باید در اوایل بهار و ماه اردیبهشت به  اینجا بروید در این ماه درختچه های این دره پر از گل های ارغوانی می شوند و ظاهری جذاب و آرامش بخش را برای دره می آفریند. قبل از اینکه برگ های درختان رشد کنند این گل ها در گروه های ۳ تا ۶ تایی بر روی شاخه درختان و حتی روی ساقه در می آیند و چون به مقدار زیاد هستند جلوه ای بسیار زیبا دارند. ارغوان از زیباترین گونه های جنگلی ایلام است و می توان این ناحیه را زادگاه اصلی درختچه ارغوان دانست. این تنگه با وسعت ۱۷۰ هکتار گونه های در حال انقراض زیادی دارد و گونه هایی مثل بلوط، زالزالک و دافنه را درخود جای داده است. در دو طرف جاده جنگل های انبوه بلوط و صخره های سنگی را می بینید که نه فقط چشم اندازهایی رویایی را در این منطقه به وجود آورده بلکه شرایط مساعدی را برای پرورش زنبور عسل فراهم کرده  است. رودخانه و چندین چشمه از دیگر جاذبه های این دره است می توانید در مسیر گشت و گذار و طبیعت گردی ساعاتی را در کنار این چشمه ها استراحت کنید.

جاذبه های ایلام

در اینجا با منطقه بکری روبرو هستید که در آن اثری از هیچ مغازه و یا امکاناتی نسیت پس حتما همراه خود خوراکی، مواد غذایی و آب آشامیدنی داشته باشید چون مطمئنا با طبیعت گردی و پیاده روی تشنه و گرسنه می شوید. با توجه به مسیرهای پیاده روی سعی کنید حتما کفش مناسب به پا کنید تا با  توجه به پوشش کوهستانی منطقه دچار مشکل نشوید. در بازدید از طبیعت بکر این دره مراقب گونه های گیاهی نادر آن باشید و تا آنجا که می توایند آتش روشن نکنید چون ممکن است پوشش گیاهی نادر منطقه دچار آسیب شود. اگر می خواهید فصل شکوفه های این دره را تماشا کنید اوایل بهار را برای سفر انتخاب کنید و حواستان باشد که در کل درختان فقط ۲ هفته گل دارند پس سفرتان را طوری برنامه ریزی کنید تا از چشم اندازهای زیبای آن جا نمانید. این تنگه از مناطق سردسیر ایران به شمار می رود و قسمتی از اکوسیستم زاگرس میانی را شکل می دهد به همین دلیل در فصل های پاییز و زمستان معمولا گردشگری ندارد.

طبیعت بکر ایلام

این منطقه از همان مناطق بکری است که هر شهر نشینی نیاز دارد تا پس از مدتی کار و مشغله به آغوش آن پناه ببرد و از طبیعتش روحیه ای تازه بگیرید. وجود گل ها و درختان باعث شده تا اینجا پرندگان زیادی داشته باشد، پرندگانی که در آب و هوای باطراوت و کوهستانی زندگی می کنند و آوازشان جذابیت منطقه را دوچندان کرده است. حتما در سفر به ایلام در فصل بهار به این تنگه تماشایی بروید و در جایی کنار رودخانه کمپ بزنید، در لب آب درخچه های بیشتری از ارغوان را می بینید که ساعت ها تماشا را می طلبند. مطمئنا در این فصل از سال گردشگران زیادی را در اینجا می بینید پس اگر به دنبال کمپ زدن هستید باید صبح زود راه بیفتید. در فصل بهار ترکیب رنگ های ارغوانی و سبز درختان و آسمان یکدست آبی همچون تابلوی نقاشی هر آنچه از زیبایی های طبیعی می خواهید را به شما هدیه می دهد.

دره هفت غار، جایی خوش آب و هوا برای طبیعت گردی در نیشابور
دره هفت غار، جایی خوش آب و هوا برای طبیعت گردی در نیشابور
اولین شهر تاریخی دوره ساسانی، ماداکتو یا سیمره یا دره شهر ایلام؟!
اولین شهر تاریخی دوره ساسانی، ماداکتو یا سیمره یا دره شهر ایلام؟!
آبشار کلوگان، پناهگاهی برای تهرانی ها از گرمای تابستان
آبشار کلوگان، پناهگاهی برای تهرانی ها از گرمای تابستان
معرفی جنگل های اطراف تهران
معرفی جنگل های اطراف تهران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code