بلیط هواپیما

تنگه چاهکوه، منبعی برای آب شیرین در قشم

تنگه چاه کوه در قشم

جزیره قشم از بزرگترین جزیره های هرمزگان است و دارای طبیعتی شگفت انگیزی نیز است. شاید به همین دلیل هم باشد که به آن عجایب هفتگانه گفته می شود. در این جزیره جاذبه های دیدنی متنوع و زیادی وجود دارد که هر کدام برای خود می توانند به عنوان یک قطب گردشگری در هرمزگان تبدیل شوند. جاذبه ای که در این مطلب می خواهیم به آن اشاره کنیم، تنگه چاهکوه است. این تنگه در یکی از زیباترین جزایر ایران یعنی قشم قرار دارد که به دلیل شکل و ظاهر عجیب و منحصر بفردش نه تنها در ایران بلکه در جهان نیز بسیار مشهور است. این تنگه، حاصل میلیون ها سال فعالیت پدیده های طبیعی و عوامل طبیعی است و وقتی به آن نگاه می کنید، اینطور به نظر می رسد که به سیاره ی دیگری سفر کرده اید. در ادامه همراه الی گشت باشید تا بیشتر درباره جاذبه ی تنگه چاه کوه در قشم نیز خدمتتان شرح دهیم.

تنگه چاه کوه در قشم
مطالب مرتبط:
معرفی فرودگاه بین المللی قشم
آشنایی با ژئوپارک قشم

تنگه چاهکوه یکی از جاذبه های بی نظیری است که در جزیره قشم قرار دارد و دارای صخره ها و تندیس هایی است که به صورت طبیعی و در اثر گذر زمان شکل و ظاهری متفاوت گرفته اند. برای تماشای هر کدام از این صخره ها می توانید ساعت ها زمان بگذارید، اگر به تماشای ستارگان در شب نیز علاقمند هستید، می توانید به تماشای آسمان آن در شب بایستید و به شمارش ستارگانی که در آسمان بی نظیر قشم قابل مشاهده هستند، بنشینید. عمق این دره حدود ۱۰۰ متر است و دنیای جدیدی را به روی شما می گشاید به گونه ای که فکر می کنید به سرزمین دیگری وارد شده اید. در تابلوی اطلاعات سازمان منطقه آزاد قشم از این تنگه با عنوان دره مقدس چاهکوه یاد شده است چرا که آب در گذشته های دور تقدس خاصی برای پیشینیان ما داشته و این دره محلی برای ذخیره ی آب بوده است. البته شاید بتوان هنوز هم قداست را در این مکان جستجو کرد چرا که قدرت پروردگار در جای جای آن خودنمایی می کند.

تنگه چاه کوه

فلسفه نام گذاری تنگه چاهکوه

در تنگه ی چاهکوه چاله ها و حفره هایی به طور طبیعی شکل گرفته اند. مطابق با گفته های اهالی این منطقه به دلیل وجود ۴ حلقه چاه در نقطه آغاز آن باز می گردد که برای هدایت آب توسط ساکنان روستای نزدیک دره به نام چاهو حفر شده اند. این چاه محلی برای ذخیره نزولات آسمانی و همچنین منبعی برای آب شیرین منطقه بوده است. این حفره ها با نظم بسیار خاصی در کنار هم قرار گرفته اند و تصویر بسیار زیبایی را به ارمغان آورده است. این کانال ها و چاه ها، از قدمت زیادی برخوردار هستند و از ۴۰۰ سال پیش در این مکان قرا دارند.

تنگه چاه کوه

شکل جالب صخره های تنگه چاهکوه و علت ایجاد آن

صخره های چاهکوه در طول میلیون ها سال و بر اثر تغییرات فرسایشی به وجود آمد اند و شکل و شمایل امروزه را به وجود آورده اند. در بعضی از قسمت های صخره ها، خط های فرسایشی زیبایی به چشم می خورد و در قسمت ها دیگر، شکاف ها و سوراخهای عمیق که به دلیل استعداد برخی از قسمت های صخره برای فرسایش و انحلال است. جدای از پیاده روی در لابه لای صخره ها و کشف مناطق جدید و شگفت، قطعا وجود چنین صخره ای جالبی، سوژه هایی عالی برای عکاسی هستند که حتما باید در گردشتان مد نظر داشته باشید. اگر هم بتوانید در شب از این تنگه دیدن کنید، با یکی از زیباترین صحنه های خلقت روبرو می شوید. شاید به دلیل نردیک بودن صخره ها به هم، خیلی نتوانید قسمت وسیعی از آن را در بالای سرتان ببینید با این وجود همان تکه ی کوچک هم که مانند فرشی از ستاره است، آسمان مناطق کهکشانی را به یاد شما می آورد.

تنگه چاه کوه

بهترین زمان سفر به تنگه چاهکوه

با توجه به این که جزیره قشم در جنوب ایران واقع است و آب و هوا در این منطقه در اغلب اوقات گرم و خشک است، اما برای سفر لازم است بدانید که در بهار و تابستان این جزیره آب و هوای گرمی دارد اما به این دلیل که در تنگه چاهکوه دیوارهای دره از تابش مستقیم آفتاب جلوگیری می کند آزار دهنده نیست ولی در دیگر نقاط جزیره آب و هوا می تواند آزاردهنده باشد. اما در فصل پاییز و زمستان شرایط هوا در این جزیره بسیار مطبوع می شود و می توانید به غیر از تنگه چاهکوه دیگر نقاط قشم را هم به راحتی ببینید. در نهایت با رزرو هتل قشم در این فصول به سمت این جزیره راهی شوید.

تنگه چاه کوه در قشم

لوازم مورد نیاز برای سفر به تنگه چاهکوه

  • کفش مناسب پیاده روی
  • قمقمه آب
  • کرم ضد آفتاب
  • خوراکی های کم حجم
تنگه چاه کوه در قشم

دسترسی به تنگه چاهکوه

به منظور دسترسی به تنگه چاهکوه باید به سمت استان هرمزگان و جزیره قشم بروید. سپس به میدان درگهان این جزیره رفته و با طی کردن ۲۰ کیلومتر در جاده غربی آن به سمت روستای چاهوی شرقی بروید. بعد از این روستا حدود ۲ کیلومتر آن طرفتر نیز تنگه چاهکوه نمایان است.

آدرس: استان هرمزگان، شهرستان قشم، بخش غربی ساحل شمالی جزیره قشم، جنب روستای چاهوی شرقی

جاذبه های اطراف تنگه چاه کوه

  • دره ستارگان قشم

اگر به سمت ساحل جنوبی جزیره قشم حرکت کنید، بعد از طی کردن مسیری حدود ۵ کیلومتر به روستای برکه خلف نیز می رسید. دره ستارگان در امتداد این راه خاکی قرار دارد. جایی که دو میلیون سال عمر دارد  و از دوران زمین شناسی سنوزوئیک به یادگار مانده است. مکانی با تندیس ها و ستون های ماسه ای و سنگی عجیب و مسحور کننده  و سوراخ هایی که در دل بازدیدکنندگان ترس می اندازد!

  •  غار نمکدان

یکی از عجایب هفتگانه ای که در جزیره قشم وجود دارد نیز همین غار نمکدان است. این کوه نمکی که نتیجه فعالیت‌های طبیعی بوده است، اکنون چندین غار را در زیر خود به‌آغوش کشیده که بزرگترین آن‌ها حدود ۶.۴ کیلومتر طول دارد.

دره ستارگان
  • جزایر ناز

جزایر ناز در نزدیکی سواحل شرقی جزیره قشم قرار گرفته‌ است و از ساحل در حدود یک کیلومتر فاصله دارند. این جزایر فاقد ساحل شنی است. این جزایر کاملاً مسطح بوده و با جزر آب، برای مدت کوتاهی باریکه‌ای از خشکی این جزایر را به جزیره قشم وصل می‌کند.

  •  جنگل دریایی حرا

منطقه ای در جزیره ی قشم به نام حرا وجود دارد که جامعه ای گیاهی از مانگرو در آن قرار دارد. مانگرو اسم مرکب معروفی است که در اکوسیستم خاص مناطق استوایی به وجود می آید و حاصل از تجمع بسیار ویژه‌ای از گیاهان و جانوران در سواحل پست خورها، دلتاها، برکه‌ها و سواحل دریاها و در عین حال نشانگر و معرف درختان و درختچه‌های این گونه اکوسیستم‌ ها نیز است.

هر آنچه لازم است از بنای ارزشمند ارگ راین بدانید
هر آنچه لازم است از بنای ارزشمند ارگ راین بدانید
حسینیه امینی ها، جلوه ای از هنرهای معماری در قزوین
حسینیه امینی ها، جلوه ای از هنرهای معماری در قزوین
شرکت اماراتی روتانا در ایران هتل می سازد
شرکت اماراتی روتانا در ایران هتل می سازد
دریاچه زریوار، نگین غرب ایران
دریاچه زریوار، نگین غرب ایران