تکه یخ شناور بزرگ در کانادا که همه را متعجب کرده است!

یخ های شناور در کانادا

کانادا در نزدیکی قطب شمال قرار دارد و کشور بسیار سردی است به طوری که هر چه به سمت شمال این کشور می روید سردی هوا بیشتر می شود. اینکه در سواحل شرقی کانادا، تکه یخ های شناور بزرگی را در آب ها ببینید اصلا منظره عجیبی نیست. حتی ناحیه ای در سواحل لابرادور تا سواحل شمال شرقی جزیره نیوفوندلند هست که به خاطر تعداد بسیار زیادی از یخ های شناوری که در بهار و اوایل تابستان در آب ها ی آن دیده می شود به «کوچه یخ های شناور» معروف است. اما اخیرا حتی کسانی که مدت هاست در این محل زندگی می کنند هم با دیدن تکه یخ بسیار بزرگی که به نزدیکی ساحل دهکده فری لند آمده متعجب شده اند، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

تکه یخ غول پیکر
مطالب مرتبط:
طبیعتی خیره کننده در پارک های ملی کانادا
راهنمای سفر به کانادا

هر سال در فصل بهار تکه های بزرگ یخ از جزایر بافین و گرین لند جدا و در این آب ها شناور می شوند. امسال، تاکنون بیش از ۶۰۰ تکه یخ در اقیانوس منجمد شمالی شناور شده، در حالی که در سال گذشته تعداد همه این یخ ها در کل فصل گرما ۶۸۷ عدد بود. معمولا برای دیدن  توده یخ های شناور باید با قایق به کنار آن ها بروید چون از سواحل، فاصله زیادی دارند اما امسال اتفاق عجیبی افتاده است! امسال تکه یخ بزرگی که ارتفاع آن به ۴۶ متر می رسد به نزدیکی ساحل آمده و همه مردم را به شگفتی واداشته است چون تا به حال تکه یخ به این بزرگی در اطراف این ناحیه دیده نشده است. هر چند، هر سال گردشگران زیادی برای دیدن یخ های شناور به این محل می آیند و یخ های شناور بخشی از صنعت گردشگری این شهر شده اما نزدیکی این یخ غول پیکر به ساحل کار گردشگران را راحت کرده است چون از همان ساحل به راحتی قابل دیدن است.

توده یخ های بزرگ

در هفته های اخیر این یخ شناور، تبدیل به جاذبه توریستی بسیار محبوبی شده و گردشگران زیادی به این محل می روند تا از این یخچال یخی بزرگ عکس بیندازنند. در آخر هفته، مسیرهای منتهی به این شهر کوچک پر از توریست هایی است که خود را به این ناحیه می رسانند تا این پدیده نادر را از نزدیک ببینند. الان شبکه های  اجتماعی کانادا پر از عکس های زیبای این تکه یخ شناور شده است تکه یخی که آنقدر به ساحل نزدیک است که به راحتی می توان از آن عکس انداخت.

یخ هلی اقیانوس

امسال تاکنون حدود ۶۱۶ تکه یخ به سمت مسیرهای کشتی رانی رفته اند به طوری که وجود این یخ ها، کشتی ها را مجبور می کند که سرعت خود را آهسته تر کنند و یا تغییر مسیر دهند.  کارشناسان علت افزایش تعداد یخ های شناور در این ناحیه را افزایش دمای جهانی می دانند هر چند امسال دلیل دیگری هم به آن اضافه شده است در ماههای اخیر بادهای شدیدی در خلاف جهت عقربه های ساعت بر روی این اقیانوس می وزد؛ کارشناسان معتقدند این بادها تکه یخ ها را به سمت نواحی جنوبی کشانده است.

منبع: amusingplanet.com و theguardian.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد