برای دیدن این جاذبه ها به دوبلین بروید

جاذبه های دوبلین

دوبلین، پایتخت ایرلند از شهرهای کوچک اروپایی ست که  بین روستای Howth  در شمال و منطقه دالکی در جنوب قرار گرفته است. این شهر رود مهمی به اسم رود لیفی دارد که شهر را به دو بخش تقسیم می کند. پل های زیادی بر روی شمال به جنوب شهر کشیده شده که معروف ترین آن ها پل O’Connell است. دوبلین قبل از استقللال زمانی دومین شهر امپراتوری بریتانیا بود معماری های بینظیر و پارک های تماشایی میراث به جای مانده از آن زمان است. پایتخت ایرلند چهره های معروفی از ادبیات مثل ساموئل بکت، ویلام باتلر ییتس و جیمز جویس دارد برای همین این شهر در سال ۲۰۱۰ از طرف یونسکو شهر ادبیات دنیا شد. به راحتی می توانید پیاده از مرکز شهر دیدن کنید و برای رفتن به جاهای دیگر شهر هم می توانید از سیستم حمل و نقل کارآمد شهر استفاده کنید. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با جاذبه های دوبلین آشنا شود.

دوبلین

کاخ ترینیتی و کاخ کالج  (Trinity College and College Green Bridge)

مطالب مرتبط:
طبیعت مسحور کننده ایرلند + ویدیو
قصر Dunluce در ایرلند شمالی

کاخ ترینیتی یکی از بهترین محل ها برای شروع دوبلین گردی تان است. این کاخ در قلب پایتخت قرار گرفته و تاریخی باورنرکردنی در دل خود دارد. این کاخ قدیمی ترین دانشگاه ایرلند است و در سال ۱۵۹۲ توسط ملکه الیزایت اول تاسیس شده است. کاخ ترینیتی مساحت  زیادی دارد و میدان های سنگ فرش شده باستانی، باغ ها وپارک های خود را همچنان حفظ کرده و به دلیل مجموعه گنجینه های ارزشمندش در جهان معروف است. این مجموعه شامل نمایشگاه دایمی، نسخه خطی قرن ۹، کتاب کیلز، ساز چنگ باستانی و … است. آثار هنری ارزشمندی در بخش گنجینه به نمایش در آمده و در اتاقی باشکوه که در قرن ۱۸ ساخته شده ۲۰۰ هزار جلد از قدیمی ترین کتاب های ترینیتی قرار دارد و به طور منظم در آن نمایشگاه های ادبیات برگزار می شود. ترینیتی در وسط شهر شلوغ دوبلین مثل بهشت می ماند و فارغ التحصیلان معروفی مثل جاناتان سوییفت و اسکار وایلد داشته است.  همین که از گذرگاه چوبی وارد این دانشگاه می شوید انگار به زمان گذشته رفته اید، چمن های سرسبز بینظیر، کتابخانه های قرن ۱۸ و ۱۹ و گذرگاه های سنگ فرش شده یادآور روزگار خوش قدیمند. در فصل های گردشگری این دانشگاه پر از گردشگر است پس سعی کنید صبح زود از آن دیدن کنید. در روبروی این کالج، کالج گرین هست که در گذشته ساختمان مجلس بوده و امروز تبدیل به بانک شده است.

کاخ ترینیتی

خیابان گرافتون (Grafton Street)

اگر از کاخ ترینیتی به سمت جنوب راه بیفتید بعد از کمی پیاده روی به خیابان معروف گرافتون می رسید خیابانی که پر از مغازه های لوکس و یکی از بهترین جاهای شهر برای خرید است. در انتهای این خیابان مجسمه زیبایی از یکی از شخصیت های معروف این شهر است برای همین امکان ندارد که این خیابان را رد کنید. این خیابان یکی از معروف ترین خیابان های شهر است و در هر ساعتی از شبانه روز که به آنجا  بروید پر از هیاهو و انرژی است. گوشه های این خیابان پر از نوازندگان خیابانی است که حال  هوای خاصی را برای خیابان رقم زده اند و پیاده روی در آن را لذت بخش تر کرده اند. در اینجا بوتیک ها شیک، جواهری ها و فروشگاه های زیادی است که اجناس لوکس و گران قیمتی می فروشند. به غیر از این، کافه ها و رستوران های زیادی هم می بینید که می توانید بعد از خرید مدتی در آن ها بنشینید و غذای خوشمزه و محلی بخورید. یکی از معروف ترین کافه های این خیابان بولیز اوریانتال (Bewley’s Oriental) است که پیشنهاد می کنیم غذا خوردن در آنجا را حتما امتحان کنید.

خیابان گرافتون

پارک سنت استفنز گرین (St. Stephens Green)

بعد از غذا خوردن در کافه معروف خیابان گرافتون به سمت بالای این خیابان بروید تا کم کم ورودی اصلی پارک سنت استفنز گرین در جلوی چشمانتان ظاهر شود. این پارک که مردم دوبلین به آن گرین می گویند در احاطه ساختمان های گرجی قرار دارد اما با این وجود بسیاری از آن ساختمان ها در در دهه ۶۰، ۷۰ و ۸۰ خراب شده اند. این پارک ۹۰ متر مربعی جواهری ناب در شهر و محلی آرامش بخش برای فرار از شلوغی های شهری است. اگر هوا خوب باشد می توانید مثل مردم این شهر مدتی را بر روی چمن ها دراز بکشید و به آسمان خیره شوید و یا برای پیکنیک به آنجا بروید و ناهار بخورید. در لبه های این چمن های سرسبز گل های زیبایی را می بینید که عطر و چشم اندازهای بینظری را برای پارک به وجود آورده اند. در وسط پارک یک فواره زیبایی هست که پلی زیبا بر روی حوضچه آن قرار گفته و در کنار آن زمینی بازی مخصوص بچه هاست.

پارک سنت استفنز گرین

موزه کوچک دوبلین (Little Museum of Dublin)

با دو دقیقه پیاده روی از پارک گرین به بالای خیابان داوسون می رسید در این خیابان موزه ای هست که علاقمندان به آثار تاریخی و قدیمی می توانند از آن دیدن کنند. بهترین گنج ها را در این موزه پیدا می کنید پس سعی کنید وقتی پیدا کنید و هر طور شده از آن بازدید کنید. این موزه در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد و در آن علاوه بر موزه ای دائمی نمایشگاه های موقتی هم برگزار می شود.

موزه کوچک دوبلین

گالری ملی ایرلند (National Gallery of Ireland)

بهترین مجموعه های هنری ایرلند در دنیا به همراه برجسته ترین مجموعه های هنری اروپا از زمان قرون وسطی تا به الان در این گالری به نمایش در آمده است. این گالری در سال ۱۸۶۴ افتتاح شد و در ساختمان ۴ طبقه آن نمایشگاه های موقتی هم برگزار می شود. ورودی این موزه رایگان است و اگر گذرتان به شهر دوبلین افتاد دیدن از آن را از دست ندهید.

گالری ملی ایرلند

 پارک فوانیکس و باغ وحش دوبلین (Phoenix Park and Dublin Zoo)

این پارک بزرگ ترین پارک شهری اروپاست که یک همچین پارک بزرگی در شهر کوچکی مثل دوبلین کمی عجیب به نظر می رسد! در این پارک صدها آهو را می بینید که در نقاط مختلف در حال گردش هستند و چشم اندازهای تماشایی را به وجود می آورند.  سکونتگاه رئیس جمهور رسمی ایرلند در کنار جایگاه همین آهوها قرار دارد.

پارک فوانیکس و باغ وحش دوبلین

منبع: planetware.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد