۱۴ جاذبه گردشگری معروف بورسا در ترکیه

جاذبه های دیدنی شهر بورسا در ترکیه

بورسا، یکی از شهرهای تاریخی شهر ترکیه است که در جنوب شرقی ناحیه دریای مرمره واقع شده است. شهر بورسا در ترکیه به مراکز خرید و بازارهای متنوعش مشهور است. همچنین جاذبه‌های گردشگری و تاریخی که از زمان حکومت عثمانی تا به امروز باقی مانده سالانه گردشگران و مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های شهر بورسا در زمستان است که فرصتی فوق العاده است برای ورزش اسکی، اسکی بازان زیادی به این شهر می‌روند و در پیست اسکی الوداغ در شمال شهر بورسا به ورزش می‌پردازند. حال با الی گشت در سفر به شهر تاریخی بورسا همراه باشید تا جاذبه های دیدنی بورسا در کشور ترکیه بیشتر آشنا شوید.

جاذبه های دیدنی بورسا

مسجد  جامع بورسا

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به بورسا در ترکیه
۸مکان تفریحی معروف در کوش آداسی

مسجد جامع یکی از مساجد قدیمی و بسیار بزرگ در شهر بورسا است که به سبک سلجوقیان توسط سلطان Bayezid I عثمانی دستور ساختش داده شده است. ساخت این مسجد بین سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ میلادی  به طول انجامیده و دارای ۲۰ گنبد و ۲ مناره است. فضای داخلی این مسجد به گونه است که احساس آرامش و صمیمت را به صورت تلفیقی به بازدید کنندگان القا می کند.

آدرس: Nalbantoğlu Mahallesi, Atatürk Cd., 16010 Osmangazi/Bursa, Turkey

مسجد جامع شهر بورسا

مسجد امیر سلطان

مسجد امیر سلطان مجموعه ای از هنر و معماری حکومت عثمانی های می باشد، که به دستور سلطان مراد دوم ساخته شده است. این مسجد شامل مدرسه، حمام، عمارت و دروازه آرامگاه می شود. مسجد امیر سلطان روی تپه‌ای در کنار گورستان امیر سلطان در شرق شهر بورسا واقع شده‌است. در این مجموعه تاریخی دوازده مقبر که متعلق به سلطان مراد دوم و خانواده وی می باشد وجود دارد.

آدرس:   Emirsultan Mahallesi, Emir Sultan Mezarlığı, ۱۶۳۶۰ Yıldırım/Bursa, Turkey

مسجد امیر سلطان

درخت قدیمی اینکایا (İnkaya)

درخت اینکایا قدیمی ترین درخت چنار شهر بورسا است. این درخت یکی از جاذبه های دیدنی شهر بورسا می باشد که در محله اویوک جی نا در شمال این شهر است. رستورانی در نزدیکی این درخت اینکایا وجود دارد که می توانید ساعاتی را زیر قدیمی ترین درخت شهر بورسا بگذرانید و غذا میل کنید.

آدرس: İnkaya, İnkaya Mahallesi, 16710 Karacabey/Bursa, Turkey

درخت قدیمی اینکایا

موزه کاراگوز (Karagoz)

این موزه در شهر بورسا اقدام به جمع آوری انواع عروسک ها در سبک اقوام مختلفی که کشور ترکیه زندگی می کردند نموده است. شما در این مجموعه می توانید با طرز لباس پوشیدن و زندگی ازبک ها، روس ها و رومانیایی هایی که زمانی در این کشور می زیستند آشنا شوید، همچنین در قسمت هایی از موزه گاهی عروسک گردانی اجرا می شود که به طور زنده برایتان شیوه زندگی اقوام گذشتگان را به نمایش می گذارند.

آدرس: Çekirge Mahallesi, Çekirge Cd. No:159, 16265 Osmangazi/Bursa, Turkey

ساعت بازدید: ۹:۳۰ تا ۵:۳۰

موزه کاراگوز

دروازه امپریال

یکی از قدیمی ترین بناهای شهر بورسا که زمان ساخت آن به دوره امپراطوری رم باز می گردد. این قلعه دارای دیوارهای بلند و همچنین چهار دروازه می باشد که در طول تغییراتی در آن روی داده است. محل قراری دروازه امپریال در بخش غربی شهر تاریخی بورسا می باشد.

آدرس: Hocaalizade Mahallesi, 16230 Osmangazi/Bursa, Turkey

دروازه امپریال

 موزه آتاتورک

این ساختمان به آتاتورک اهدا شده، سپس در سال ۱۹۳۸ به شهر بورسا اهدا و  در سال ۱۹۶۸ به موزه تبدیل شد.آتاتورک در سفرهایش به این شهر از این منزل استفاده می‌کرده‌است. اغلب لوازم و اشیاء در معرض نمایش، اصلی و متعلق به آتاتورک بوده‌است. این موزه در خیابان سکیرگ(Cekirge) قرار‌دارد.

موزه آتاتورک

منطقه گردشگری اولوداغ

پیست اسکی اولوداغ یکی از هیجان انگیزترین جاذبه های گردشگری در شهر بورسا می باشد. ارتفاع برف در برخی از مناطق اولوداغ به ۲۴۰ سانتی متر می رسد. علاقمندان به ورزش اسکی سفر به بورسا در زمستان را فراموش نمی کنند.

منطقه گردشگری اولوداغ

پارک آبی آکوآ نینوا (Ninova Aquapark)

در اغلب شهرهای ترکیه پارک آبی وجود دارد، بورسا هم از این قائده جا نمانده و یک پارک آبی به نام Ninova دارد تا گردشگران به اوغات فراغتشان را پر کنند و از سفر خود لذت ببرند.

آدرس:   Ertuğrul, Ahmet Taner Kışlalı Blv., 16120 Nilüfer/Bursa, Turkey

ساعت مراجعه: ۹:۳۰ –  ۲۳:۳۰

پارک آبی آکوآ نینوا

موزه شهر بورسا

برای یادگیری تاریخ شهر بورسا این موزه گزینه کاملا مناسبی است. در این موزه شما می توانید انواع سلاح ها، شخصیت ها و همچنین مجموعه ای آثار تاریخی این شهر را مشاهده نمایید و با اقوام و فرهنگی که از زمان های گذشته تا به امروز در این شهر رواج داشته است مطلع شوید.

آدرس:   Hocaalizade Mahallesi, Atatürk Cad. No:8, 16010 Osmangazi/Bursa, Turkey

موزه شهر بورسا

پارک گیاه شناسی بورسا

پارک گیاه شناسی بورسا شامل مساحتی حدود ۴۰۰٫۰۰۰ متر مربع می باشد. در این پارک ۸۰۰۰ درخت، ۱۰۰ هزار بوته گل در انواع مختلف نگهداری می شود. این منطقه تحت حفاظت و نگهداری شهرداری بورسا است و یکی از جاذبه های گردشگری در این شهر می باشد.

 آدرس:  Çukurcaköy Mahallesi, Nilüfer cad, 16190 Osmangazi/Bursa, Turkey

پارک گیاه شناسی بورسا

روستای قدیمی جومالی کیزیک (Cumalikizik)

روستای Cumalikizik  یکی از روستای قدیمی شهر بورسا در کشور ترکیه می باشد، که بیش از ۷۰۰ ساله پیش تاسیس شده است. این روستا  در شرق شهر بورسا و دامنه های شمالی کوه Uludag واقع است و نام آن جومالی کیزیک Cumalikizik بوده و توانسته فرهنگ، سنن، آداب و رسوم و شیوه معماری و زندگی افراد در اوایل دوران حکومت عثمانی تا به کنون را به خوبی حفظ کند.

از جمله فعالیت هایی که می توانید در این روستا داشته باشید به شرح زیر است:

  • قدم زدن در کوچه های باریک و سنگفرش شده ی روستای جومالی کیزیک و تماشای معماری قدیمی آن
  • استفاده از خوراکی های خوشمزه ای که در کافه ها و رستوران های سنتی و قدیمی روستاها
  • بازدید از مسجد چوبی و قدیمی روستا و چشمه ی زکیه خاتون
  • بازدید از حمام قدیمی روستای جومالی کیزیک
  • بازدید از مزار چند صد ساله نزدیک روستا با سنگ قبرهای زیبا و قدیمی و خاص
روستای قدیمی جومالی کیزیک

هان کوزا

اگر خواستید از بورسا سوغاتی تهیه کنید بهترین چیزی که می توانید بخرید ابریشم است. زیرا یکی از صنایع دستی مهم شهر بورسا ابریم می باشد. برای تهیه ابریشم می توانید به بازار ابریشم فروش ها بروید. این بازار در محله هان کوزا در شهر بورسا واقع می باشد. بازار هان کوزا در سال ۱۴۹۱ تاسیس شده است، ساعات کاری این بازار ۸ صبح تا ۸ شب می باشد. بیرون از بازار کافه های متعددی وجود دارد که بعد از خرید ابریشم می توانید آنجا استراحت کنید.

هان کوزا

مسجد سبز در بورسا

در کنار بازار قدیمی شهر بورسا مسجد سبز یا یشمیل واقع شده است که معماری آن بی نظیر است. این مسجد معروف در این شهر در طول سالهای ۱۴۱۹ تا ۱۴۲۱ میلادی با وقف سلطان محمد چلبی پادشاه وقت عثمانی ساخته شد. یکی از محبوب ترین مساجد در شهر بورسا به شمار می رود.

مسجد سبز در بورسا

آبشار saitabat 

آبشاری فوق العاده زیبا در دامنه کوه اولداغ که در ۱۲ کیلومتری بورسا به ارتفاع ۳ فوت جلوه زیبایی را به شهر بورسا داده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد