ایرانگردی: بهترین جاذبه های دیدنی زنجان

جاذبه های دیدنی زنجان

یکی از شهرهای کشورمان زنجان است که در شمال غربی ایران واقع شده است و از آن دست شهرهایی است که تا به آن سفر نکنید،  نمی توانید بدانید که چه چیزهای زیبایی انظارتان را می کشد. از چشم اندازهای طبیعی گرفته تا جاذبه هایی که تاریخی و پر قدمت اند، شهری پر از موزه ها، مساجد، خانه های تاریخی و… که حرف های زیادی برای گفتن دارد اما شاید تا حالا به نسبت شهرهای دیگر ایران مجهورتر مانده است. با الی گشت همراه باشید می خواهیم جاذبه های دیدنی زنجان را معرفی کنیم:

جاذبه های دیدنی زنجان
مطالب مرتبط:
سفر به باداب سورت، دومین اثر طبیعی ملی ایران
آرامگاه فردوسی در مشهد

اگر چه جاذبه های زنجان آن طور که باید تا حالا مورد توجه نبوده اند اما اگر بدانیم که چه دیدنی های طبیعی، تاریخی و فرهنگی ای انتظارمان را می کشد، قطعا در اولین فرصت ممکن به آن سفر می کنیم. آنچه که باید در زنجان ببینید بسیار است اما در اینجا سعی می کنیم تا بصورت خلاصه، بهترین های آن ها را به شما معرفی کنیم:

بازار زنجان

شاید تعجب کنید اگر بشنوید که بازار زنجان طولانی ترین بازار ایران است، بازاری که اگر ساعت ها و حتی یک روز کامل هم برای آن وقت بگذارید کم است چون آنقدر سراهای مختلف دارد که دیدن همه ی آن ها در یک و یا چند ساعت محدود ممکن نیست. قدمت این بازار به دوران قاجار بر می گردد.

بازدید از این بازار علاوه بر این که می تواند شما را به دوران قدیم ببرد و لذت قدم زدن در یک جای تاریخی را به شما بدهد، یک مزیت دیگر هم دارد و آن هم خرید هر آنچه که فکرش را می کنید آن هم با قیمت بسیار مناسب است از انواع میوه و سبزی گرفته تا لباس و پوشاک، شیرینی های محلی، انواع ظرف های ملیله کاری و… علاوه بر آن اگر علاقه داشته باشید تا زندگی روزانه ی مردم زنجان را ببینید، این بازار بهترین جاست بسیاری از توریست های خارجی هم اولین جایی که در سفر به زنجان می بینند همین بازار است.

بازار زنجان

گنبد سلطانیه

یکی از تاریخی ترین جاذبه های زنجان، گنبد سلطانیه است که به عنوان بزرگ ترین گنبد خشتی جهان هم شناخته می شود، گنبدی که شکل و شمایل خاص آن و شیوه ی ساخت و معماری اش بسیار جذاب است، شاهکاری که به دوران ایلخانیان بر می گردد و مقبره ی یکی از پادشاهان آن دوران هم هست. شاهکاری از معماری اسلامی که از سنگ و آجر ساخته شده است و در فهرست میراث جهانی هم ثبت شده است.

این بنای آجری با گنبد فیروزه ای رنگش گفته می شود که الهام بخش یکی از معروف ترین بناهای فلورانس در کشور ایتالیا بوده است و برای ساخت آن بنا از گنبد سلطانیه الگو برداری شده است. گنبد سلطانیه از بهترین جاذبه های دیدنی زنجان است که در سفر به این شهر نباید از دست داد.

در مورد این مطلب قبلا مطلب کاملی را نوشته ایم که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید: (ایرانگردی امروز در گنبد سلطانیه، بلندترین گنبد آجری جهان).

گنبد سلطانیه

موزه رختشویخانه

موزه ی رختشویخانه چه جور جایی است؟ موزه ای که مردم در آن رخت می شسته اند! حتما برایتان عجیب است که چرا چنین جایی باید به موزه تبدیل شود اما با دانستن داستان آن هم اطلاعات بیشتری از این جاذبه به دست می آورید و هم کمی دید بازتری پیدا می کنید.

اگر به قلب بافت تاریخی زنجان بروید می توانید این موزه را که از مهم ترین موزه ای زنجان است ببینید، جایی که مردم در آن در زمان های قدیم رخت می شسته اند و در واقع دلیل نام گذاری این موزه به این نام هم همین موضوع است. در آن دوران خانم ها عادت داشته اند که لباس هایشان را در بیرون از محیط خانه می شسته اند، این موضوع در فصل زمستان به خاطر هوای سرد سخت می شده است و به همین دلیل تصمیم گرفته می شود تا برای آن ها جایی درست شود تا بتوانند در شرایط آب و هوایی مختلف و با امنیت کامل رخت هایشان را بشورند و این چنین می شود که این بنا ساخته می شود.

معماری این موزه یادآور سبک معماری قاجار است و در آن مجسمه هایی انسان نما از این افراد به همراه لباس ها و زیورآلاتشان نگهداری می شود.

موزه رختشویخانه

دود کش جن

شاید قبلا اسم دودکش جن را شنیده بودید اما دقیقا نمی دانستید که این جاذبه در زنجان قرار دارد! جایی عجیب در نزدیکی شهرستان ماهنشان در زنجان که دلیل نامگذاری آن، باور اهالی منطقه است که عقیده دارند این منطقه را جن ها ساخته اند. شکل عجیب و غریب صخره ها در دود کش جن شاید شما را هم به همین فکر بینازد اما بد نیست بدانید که مانند این منطقه در کشورهای دیگر دنیا مثلا در کشور آمریکا هم وجود دارد و اصطلاح علمی هم دارد و به آن هودو می گویند. در هر صورت یکی از جاذبه های دیدنی زنجان آن هم از نوع طبیعی اش همین دودکش جن است که از پر طرفدارین منطقه های زنجان هم هست.

دود کش جن

غار کتله خور

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی زنجان غار ۱۲۰ میلیو ساله ی کتله خور است که دوران شکل گیری آن را به دوران ژوراسیک ربط داده اند! این غار چند طبقه ای تا همین چند دهه ی پیش هم غیر قابل دسترس بود اما کم کم به همت کوهنوردان بخش هایی از آن کشف شد با این حال هنوز هم گفته می شود که حدود ۴ طبقه از این غار کشف نشده باقی مانده است.

غار کتله خور

خانه ذوالفقاری

قدمت این خانه به دوران قاجار برمی گردد و یکی از عمارت های تاریخی زنجان است که ارزش دیدن دارد. این خانه ی تاریخی در خیابان طالقانی واقع و یکی از محله های قدیمی زنجان واقع شده است  یکی دیگر از جاذبه های دیدنی زنجان است.

خانه ذوالفقاری
آلوارس گنجینه ای ناشناخته در استان اردبیل
آلوارس گنجینه ای ناشناخته در استان اردبیل
روستای قطرم، ماسوله ای ۵۰۰۰ ساله در بافق یزد
روستای قطرم، ماسوله ای ۵۰۰۰ ساله در بافق یزد
گذری از تاریخ و طبیعت به مقصد قلعه مارکوه رامسر
گذری از تاریخ و طبیعت به مقصد قلعه مارکوه رامسر
بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه در پارک ملت مشهد
بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه در پارک ملت مشهد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code