این شهر به جز برج کج پیزا جاذبه های باشکوه دیگری هم دارد

جاذبه های دیدنی پیزا

تا اسم پیزا می آید همه یاد برج معروفش می افتند اما این برج کج و جذاب تمام جاذبه ای نیست که می توانید در شهر پیزا پیدا کنید. پیزا شهری در ناحیه توسکانی ایتالیای مرکزی است و با اینکه همه آن را به برج کج معروف می شناسند اما بیش از ۲۰ کلیسای تاریخی، جندین قصر قرون وسطایی و پل های تاریخی زیادی بر روی رودخانه آرنو دارد. پیزا محل تولد گالیه است و خیلی ها می گویند که لوسترهای کلیسای جامع پیزا الهامبخش او برای طراحی آونگ ساعت بود. مهمترین جاذبه های این شهر را می توانید در میدان معجزه پیدا کنید جایی که برج کج پیزا، کلیسای جامع و خیلی از جاذبه های دیگر در نزدیکی همدیگر قرار دارند. میدان «دل دوئومو» در پیزا جایی است که در اطراف آن می توانید بناهایی با معماری منحصر بفرد پیدا کنید، از همان بناهایی که ایتالیا را از محبوب ترین مقاصد گردشگری کرده است. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با تعدادی از جاذبه های پیزا آشنا شوید.

شه پیزا

برج کج پیزا (The Leaning Tower of Pisa)

مطالب مرتبط:
مجموعه برج پیزا در ایتالیا+ ویدیو
گشت و گذار در برج کج پیزا + ویدیو

حتی بچه ها هم اسم این برج را شنیده اند و بیشتر گردشگرانی که به پیزا می روند اول از همه از این برج دیدن می کنند. این برج در کنار کلیسای جامع قرا دارد و سنگ بنایش در سال ۱۱۷۳ گذاشته شد یعنی درست در سال هایی که پیزا قدرتمندترین جمهوری دریایی ایتالیا بود. در طراحی روی این برج از طراحی نمای کلیسای جامع الهام گرفته شده است. داستان کج شدن این برج زمانی شروع شد که هنوز حتی طبقه سوم آن هم کامل نشده بود!  ناگهان همه دیدند که برج به سمت بخش جنوبی اش کج شده است! این کجی حتی با زیاد کردن وزن بخش شمالی و افزایش ارتفاع دیواره های حنوبی هم درست نشد برای همین بود که ساخت برج کلا متوقف شد. اما تقریبا ۱۰۰ سال بعد ساخت برج ادامه پیدا کرد؛ سازندگان تلاش کردند تا با زاویه دادن به طبقات بالایی با کجی برج مقابله کنند و به این ترتیب برج کامل شد. تا سال ۱۹۹۰ گردشگران از ۲۹۴ پله مارپیچ این برج بالا می رفتند تا به سکو برسند اما از آنجایی که زاویه کجی برج هر سال یک میلی متر اضافه می شد نتیجه گیری شد که برج تا سال ۲۰۰۰ فرو می ریزد. برای همین برج در سال ۱۹۹۰ برای مرمت و نوسازی تعطیل و دوباره در سال ۲۰۰۱ باز شد و امروز منحنی کمی بر روی برج دیده می شود.

برج کج پیزا و دلیل کج بودن آن

کلیسای جامع سانتا ماریا آسونتا (Cathedral of Santa Maria Assunta)

کلیساهای تاریخی که به زیبایی هر چه تمام تر ساخته شده اند از مهمترین جاذبه های این شهر و دیگر شهرهای ایتالیا هستند. در همین کلیساهاست که می توانید اوج هنر و سلیقه معماران و طراحان چندین قرن قبل را تماشا کنید و ساعت ها محو جزئیات هنر ناب آن ها شوید. این کلیسای جامع کاملا به شیوه معماری شهر پیزا ساخته شده و یک کلیسای جامع رومی است که با مرمر سفید طراحی شده است. ساخت کلیسا در سال ۱۰۶۳ بعد از پیروزی دریایی پیزا در مقابل ساراسین ها شروع شد و در سال های بعد هم یک جبهه غربی اضافه و محراب اصلی کامل شد. طاق های تزئین شده که در نمای کلیسا به کار رفته ظاهر باشکوهی به آن بخشیده است. وقتی به داخل این کلیسا می روید گنبد بیضی شکل که در ساختش کاملا به جزئیات توجه شده بیشتر از هر چیز دیگری چشم ها را به خود خیره می کند. در محراب اصلی، هنر موزائیک کاری قرن ۱۳ و ۱۴ را می بینید و شاید جذاب ترین هنر معماری را باید در منبر کلیسا شاهد باشید.

کلیسای جامع

 کناره های رودخانه آرنو

تمام خیابان هایی که در راستای رودخانه آرنو هستند از خیابان های شلوغ توریستی به حساب می آیند و گردشگران زیادی برای تفریح و گشت و گذار به این خیابان ها می روند. در این خیابان ها ساختمان های مهمی را می بینید که قدمتشان به قرون وسطی برمی گردد ولی در طول قرن ها تغییر شکل داده اند. برج ها، پل ها و ساختمان ها با اینکه ظاهر رنوسانسی دارند اما روح قرن وسطایی در آن ها موج می زند و این چیزی است که همه گردشگران آن را تایید می کنند.

رودخانه آرنو

موزه ملی پیزا (National Museum)

این موزه که در گذشته مکان مقدس بود مجسمه ها و تابلوهای زیادی از قرن های ۱۲ تا ۱۵ را در خود جای داده است. جالب ترین بخش این موزه مجسمه هایی هستند که از کلیساهای مختلف شهر به این موزه آورده شدند تا در مقابل صدمات آب و هوایی و محیطی در امان باشند و به جای آن ها مجسمه های کپی در کلیساها قرار گرفت. در اینجا می توانید مجسمه های اصل مجسمه ساز معروف ایتالیایی جووانی پیزانو را ببینید، به غیر از این، تماشای نقاشی هایی که توسط تعدادی از نقاشان قرن ۱۲ و ۱۳ کشیده شده و نسخه های خطی هم جالب توجه است.

موزه ملی

کلیسای سانتا ماریا دلا اسپینا (Santa Maria della Spina)

این کلیسا در کرانه سمت چپ رودخانه آرنو قرار دارد و شاید در بین کلیساهای کوچکتر این شهر مهمترین و قطعا یکی از دوست داشتنی ترین هاست. در کنار این کلیسا در نزدیکی رودخانه محلی برای نشستن و دعا کردن وجود داشت که آسیب های زیادی دیده بود برای همین در سال ۱۸۷۱ آن را بلندتر کردند. این کلیسای گوتیک تزئینات خیره کننده زیادی دارد و قبلا در آن مجسمه های زیبا و اصل وجود داشت که بیشتر آن ها به موزه ملی انتقال پیدا کردند و با مجسمه های کپی جایگزین شدند.

کلیسای سانتا ماریا دلا اسپینا

کلیسای  San Paolo a Ripa d’Arno

کلیسای سان پائولو در جنوب غربی منطقه قدیمی شهر در نزدیکی کرانه جنوبی آرنو قرار دارد و در اصل در سال ۸۰۵ تاسیس شد اما در طول سال ها تغییر کرد و در قرن های ۱۱ و ۱۲ بزرگ تر شد. در طراحی نمای کلیسا کاملا می توانید معماری رمانسک پیزا را ببینید، طرحی ای که ما را یاد کلیسای جامع باشکوه شهر می اندازد.

منبع: planetware.com

مدونا دی ارتو، کلیسایی زیبا در ونیز
۶ جاذبه معروف بولونیا در ایتالیا+ تصویر
معرفی هتل ۵ ستاره هتل کاوالیری در رم
معرفی هتل ۴ ستاره لمردین ویسکونتی پالاس در رم

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code