فرصت دیدن این جاذبه های کیش را در پاییز از دست ندهید!

ایران را بی اغراق باید یکی از زیباترین کشورهای سراسر عالم هستی و جهان معرفی نمود. کشوری ۴ فصل که هر ۳ ماه یک بار و در پایان هر فصلش و شروع فصلی دیگر، جلوه ای دیگر از زیبایی خود را به نمایش می گذارد. با توجه به این که دیگر در فصل پاییز قرار گرفته ایم، یکی از مقصدهای مناسب برای سفرهای داخلی، جزیره ی کیش در جنوب کشورمان و در جوار آب های نیلگون خلیج فارس می باشد. به راستی که باید یکی از زیباترین نقاط زمین را جزیره ی کیش معرفی نمود. جزیره ی کیش یکی از جزایر خلیج فارس و واقع در استان هرمزگان و شهرستان بندرلنگه است که سالانه حدود ۱ میلیون گردشگر از آن بازدید می کنند. کیش را اکثرا به عنوان یک جزیره ای صرفا توریستی و با جاذبه های مدرن می شناسند اما این جزیره دارای جاذبه های محلی فراوانی است ک ما می خواهیم از این جاذبه های دیدنی کیش بهترین های آن ها را به شما معرفی نماییم. با الی گشت همراه باشید.

خانه اعیانی
  • خانه اعیانی

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به کیش
جذاب ترین ورزش های آبی در جزیره کیش
معرفی مراکز خرید جزیره ی کیش

یکی از جاذبه های گردشگری بسیار زیبا و البته معروف در کیش، خانه ی اعیانی است که در شهر حریره قرار گرفته است و از بهترین قسمت های گشت و گذار در کیش است. خانه ی اعیانی کیش با این که در حریره قرار گرفته است اما زیر مجموعه های گردشگری در جزیره ی کیش می باشد. خانه ی اعیانی کیش یکی از جاذبه های زیبا و دیدنی در این جزیره است که با این که معروف است اما به صورت درخور به آن و معرفی جاذبه هایش پرداخته نشده است.

خانه ی اعیانی کیش را باید نماینده ی بی چون و چرای خانه های قدیمی ایرانی و سبک معماریشان دانست. در این خانه چندین خانواده زندگی می کرده اند و از انواع مرسوم خانه سازی در فلات ایران که شامل شهرهایی چون یزد، اصفهان و کاشان است می باشد.

خانه ی اعیانی کیش در دوره ی ایلخانیان ساخته شده است. در ساخت و تزئین نمای بیرونی این بنا، کاشی های ستاره ای شکلی وجود دارند که نمایی خاص به باقی مانده های این بنا بخشیده اند.

این کاشی ها در دوره ی ایلخانی برای ساخت تخت سلیمان و سلطانیه استفاده می شدند و از آنجا که این کاشی ها در آن دوره جزئی از کالاهای وارداتی بوده اند پس می توان اینگونه نتیجه گرفت که اولا این کاشی ها از طرف جزیره ی کیش وارد شده است و دوما، صاحب این عمارت شخصی ثروتمند بوده است که در آن زمان خانه ی اعیانی را ساخته است و در آن زندگی می کرده است. البته از این مدل خانه ها باز هم در کیش موجود است که نشان دهنده ی وضعیت زندگی در آن دوران ها است.

شهر باستانی حریره
  • شهر باستانی حریره

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی کیش، شهر باستانی حریره است که در آیتم جذاب بالایی نیز به آن اشاره نمودیم. این سایت باستانی از توابع شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان و جزیره ی کیش در جنوب ایران است. این شهر قدیمی ۸۰۰ سال قدمت و در حدود ۱۲۰ هکتار وسعت دارد. حریره در زمان خود شهری بزرگ و آباد در منطقه ی کیش و توابع آن بوده است.

دوران طلایی شهر حریره کیش از سال ۳۶۷ تا ۹۱۲ هجری قمری بوده ‌است که آن را به عنوان ستاره ی این منطقه معرفی می کرده است. در شهر باستانی حریره در جزیره ی کیش بقایایى در مرکز ساحل شمالى جزیره قرار دارد که به احتمال بسیار قوى به دوره ساسانیان و اوایل دوره اسلامى باز مى گردد. این بقایا در وسعتى بالغ بر ۳ کیلومتر مربع، بازگو کننده ی این مطلب است که روزگارى شهرى بزرگ و آباد و بسیار مهم در این منطقه وجود داشته است و جمعیت بسیار زیادی را خود جاى مى داده است.

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که بر اساس نتایج کاوش های باستان‌ شناسی انجام شده تا امروز محوطه باستانی حریره از مجموعه ساحلی و خانه اعیانی از حمام، مسجد و قنات‌ های قدیمی تشکیل شده است. در سفر به کیش و بازدید از جاذبه های دیدنی آن، حتما به شهر باستانی حریره بروید و تاریخ جزیره را از نزدیک لمس نمایید.

روستای باغو
  • روستای باغو

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی کیش روستای باغو است. روستای باغو از روستاهای بسیار بسیار قدیمی و زیبا در جزیره ی کیش است که دور از بخش‌ های مدرن و امروزی جزیره ی کیش قرار گرفته است. شاید باورتان نشود اما این جزیره یک دِموی زنده و طبیعی از نحوه ی زندگی اولین ساکنان جزیره ی کیش است و آن را برای گردشگران به تصویر می ‌کشد.

برای رسیدن به روستای باغو، می ‌توانید از ۲ مسیر اقدام کنید؛ یا به سمت میدان غروب جزیره ی کیش بروید و از آنجا به جاده ی روستای باغو بپیچید یا این که از سمت بزرگراه خلیج فارس به این روستای قدیمی دسترسی پیدا کنید.

جالب است بدانید که نام این روستا از نام پیرزنی ۱۰۰ ساله به نام ننه باغو گرفته شده است. این زن در گذشته و در زمانی که کیش در تصرف نیروهای پرتغالی‌ بوده است، در آن زندگی می‌ کرده است. این روستا نه مدرن است و نه در خود جاذبه ای دارد که شما را به یاد جاذبه ها و فضای مدرن کیش بیاندازد اما آنقدر محیطش مثبت و صمیمی است که دوست دارید همچنان به گشتن در آن ادامه دهید.

در این روستای بسیار زیبا، جاذبه های متنوعی وجود دارد که از جمله ی آن ها می توان به مسجد النبی (ص) اشاره نمود. در کنار این مسجد چاه آبی قدیمی نیز قرار دارد.

کشتی یونانی
  • کشتی یونانی

از جمله ی جاذبه های دیدنی جزیره ی کیش که بسیار هم معروف است، کشتی یونانی است. این کشتی از نظر تاریخی اهمیت قابل توجهی ندارد اما به هر حال به عنوان یکی از جاذبه های جزیره ی کیش محسوب می گردد. این کشتی متعلق به کشور یونان است و به صورت اتفاقی و بنا بر هر دلیلی که مشخص نیست ناگهان در گل و آن هم در بستر خلیج فارس فرو می رود.

برخی می گویند که هوامی مه آلود باعث شده که ناخدای کشتی دید کافی برای هدایت آن نداشته باشد و در نهایت کشتی به گل بشیند. این کشتی مدت ها است که در گل های جزیره ی کیش نشسته است و البته جاذبه های معروف شده است. البته این به گل نشستن، فرسودگی و پوسیده شدن ناحیه های پایینی آن را سبب شده است.

یکی از جذابیت های این کشتی این است که بزرگی آن، امکان تماشای یک کشتی واقعی از نمای بسیار نزدیک را برای هر کسی به وجود آورده است. در ضمن، در این کشتی به تماشای غروب آفتاب را به تماشا بنشینید و از آن لذت ببرید.

نمایشگاه خزندگان
  • نمایشگاه خزندگان

این جاذبه با دیگر جاذبه های دیدنی کیش کمی فرق می کند، نمایشگاه خزندگان خانه ی بیش از ۱۰۰ خزنده ی زنده است که واقعا دیدن دارند. نمایشگاه خزندگان در خیابان فردوسی، جنب پارک آهوان قرار گرفته است و هر ۱۰۰ گونه ی جانوری و خزنده ی آن از خانواده مارسانان هستند و همگی هم به نمایش گذاشته شده اند.

از جمله ی خزندگانی که می توانید در این نمایشگاه ببینید، مارهای عظیم بوآ، پیتون آفریقا و آمازون، سوسمار ایگوانا ماداگاسکار، عقرب سیاه امپراتور آفریقا، مار پرنده ی تایلند، عنکبوت‌ های بزرگ و پرنده خوار برزیلی هستند که البته این ها هم تنها نمونه ‌هایی از این گونه خزندگان که در این مجموعه به نمایش گذاشته شده است و از این رو آن را به یکی از بهترین جاذبه های دیدنی کیش تبدیل کرده است.

آکواریوم های پهناور کیش
  • آکواریوم های پهناور کیش

از قشنگ ترین و جالب ترین جاذبه های دیدنی کیش باید حتما به آکواریوم های پهناور کیش اشاره نماییم. این جاذبه ی زیبا، همانند آکواریومی پهناور است که گونه های مختلف ماهیان را در خود نگه می دارد. اگر به کیش سفر می کنید، حتما در برنام هایتان داشته باشید که سری هم به اسکله بزنید و از آنجا زیستگاه ماهی های زیاد و بسیار زیبا را در آب های خلیج فارس ببینند.

در این مکان برای شما امکان غواصی و سوار شدن بر قایق های شیشه ای وجود دارد و شما می توانید از نزدیک این زیبایی های زیر دریای خلیج فارس را مشاهده نمایید.

کاریز کیش
  • کاریز کیش

کاریز کیش هم یکی از جاذبه های دیدنی کیش است که نباید دیدنش را از دست داد. در دوران قدیم، کاریز ها به منظور هدایت آب های زیر زمینی استفاده می شده است و کاریز کیش هم دقیقا به همین علت ساخته شده بوده است. ارتفاع کاریز کیش تنها ۴۵ متر است و دقیقا همین ویژگی آن، منحصر به فردش کرده است.

این کاریز ۱۵ کیلومتر طول دارد و در طول دو رشته از منطقه ی صفین و فرودگاه تا محل فعلی مجموعه فرهنگی و تفریحی شهر زیرزمینی کیش امتداد دارد. این دو رشته در محل این شهر زیرزمینی تبدیل به ۳ رشته می شوند و سپس مجددا تبدیل به یک رشته می شوند و شهر قدیمی حریره می ریزند.

از زیبایی های فوق العاده ی این کاریز زیبا این است که سقف ۸ متری آن مملو از سنگواره، صدف و مرجان ها است. این مرجان ها بین ۲۶۰ تا ۵۶۰ میلیون سال قدمت دارند و از این رو این مجموعه را تبدیل به یکی از معرف ترین جاذبه های دیدنی کیش تبدیل کرده است.

برای اقامت در این جزیره به صفحه رزرو هتل در کیش بروید یا با شماره ۸۵۴۰ تماس بگیرید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code