جاذبه های شهر نیس در فرانسه

شهر نیس

 در نیس فرانسه با چه جاذبه هایی برخورد خواهید کرد

نیس یک شهر بسیار شیک، بافرهنگ و منحصربه فرد است. تجارت نیز در این شهر سبک جذاب خود را دارد. پس سعی کنید در برابر آن مقاومت نکنید و در عوض، خودتان را در آغوش این شهر دلربا رها سازید. اگرچه در ابتدای سال ۲۰۱۵ ارزش پول گردشگران در این شهر با افت شدید روبرو شد، اما مطمئن باشید که در حال حاضر، به اندازه پولی که دارید، می‌توانید از آن لذت ببرید. چهارده موزه شهری در نیس وجود دارند و بیشتر بازدید از آنها رایگان بود، ولی اکنون ۱۰ یورو به‌عنوان ورودیه دریافت می‌کنند. این افزایش غیرقابل باور تنها وقتی پذیرفتنی می‌شود که ببینید با پرداخت ۲۰ یورو، هر هفت روز هفته می‌توانید در آنها به گشت و گذار بپردازید. اگر قصد دارید از بیش از دو موزه دیدن کنید، بهتر است همین گزینه را انتخاب نمایید. اما مراقب باشید: موزه چاگال (Chagall) یک موزه شهری نیست و بنابراین این گزینه شامل حال آن نمی‌شود. با الی گشت همراه باشید تا از جاذبه های شهر نیس بیشتر بدانید تا در سفر به آن به تماشای آنها بروید.

مطالب مرتبط:
تاریخ شنیدنی فرانسه
از فرانسه چی بخریم؟
نیس در فرانسه

موزه پرومناد د آنگله (Promenade des Anglais)

من افرادی را می‌شناسم که ساعات زیادی را در پرومناد (۱) صرف کرده‌اند؛ ابتدا به گشت و گذار پرداخته و سپس نشسته‌اند و به پهنای دریا آسمان، و روشنای نور فکر کرده‌اند. من دقیقا می‌توانم با آنان همزادپنداری کنم. لاپروم تقریباً پنج مایل گرداگرد بندر انجلز (Bay of Angels) دور می‌زند و امتداد دلچسبی را پدید می‌آورد که سرتاسر آن با نخل و آرایش خاص درختان تزئین شده است. از سال ۱۸۲۰ که جامعه بریتانیایی در منطقه مستقر شد، این گذرگاه، همواره مکان محبوب مردمی بوده که به ظاهر خود اهمیت می‌دادند. نام این مکان نیز از نام همین جامعه بریتانیایی گرفته شده است. متأسفانه با اینکه زمانی پوشیدن کت فراک و لباس شیک، مد روز بود، اما دیگر آن رنگ و بو دیده نمی‌شود. اکنون افراد با سگ‌های فوق‌العاده کوچک خود به این مکان می‌آیند و به پیاده‌ روی و نرمش می‌پردازند؛ و در اطراف هم ساختمان‌هایی با اشکال عجیب دیده می‌شوند. در واقع در هر سوی این ناحیه، ساختمان‌های زیبای قرن نوزدهمی دیده می‌شوند. اما متأسفانه در برخی جاها، این عمارت‌ها با بلوک‌های آپارتمانی قرن بیستمی معمولی جایگزین شده‌اند.

پلاز ماسنا (Palais Masséna)

بد نیست در اینجا توقفی داشته باشید تا ببینید زندگی باستانی در نیس چگونه جریان داشته است. هم باغ‌ها و هم قصرها، از دگردیسی جان سالم به در برده‌اند. در اینجا قصری هست که تبدیل به یک موزه شده است و داستان نیس را از زمان ناپلئون تا اواسط قرن بیستم بازگو می‌کند. اما این موزه در مورد تاریخچه خودش به‌عنوان یک قصر هم حرف‌ هایی برای گفتن دارد. مطمئن باشید که تالارهای ساخته شده از سنگ مرمر و اتاق‌های پذیرایی، طبع مشکل ‌پسندتان را ارضا خواهند کرد. پس برای بازدید از این موزه شک به خودتان راه ندهید. خوشبختانه این موزه هم مثل خیلی دیگر از موزه‌های شهر نیس، رایگان است.

پلاز ماسنا (Palais Masséna)

شهر قدیمی (Vieux Nice)

این شهر قدیمی، مربوط به اوایل قرن نوزدهم میلادی است و آنقدر خیابان‌های آن باریک هستند که به زحمت از نیم متر تجاوز می‌کنند. اهالی نیس در مکان‌های جمع و جور زندگی می‌کرده‌اند؛ البته هنوز هم همینطورند. در ایوان رستوران‌های کوچک و جمع‌وجور در این ناحیه، گوشت سرخ شده بره سرو می‌شود. البته سنت‌ گراها گله می‌کنند که این شهر خیلی حالت گردشگری پیدا کرده است. اما سنت‌ گرایان هیچ نمی‌دانند! نیس همیشه مرکز پر سر و صدای تجارت بوده است. آنها خیلی سنتی فکر می‌کنند و به اندازه حس و حال سنتی که ساختمان‌ های این شهر به بیننده القا می‌کنند، قدیمی هستند! پیرزنان و پیرمردانی که می‌نشینند و با هم گپ می‌زنند، به اندازه کلیساهای باروک، فرتوت هستند!

کورس سالیا (Cours Saleya)

هر روز صبح و هر روز هفته، در بازار گل کورس،  انفجاری از رنگ‌ها و رایحه‌ها دیده می‌شود. یک خانم فرانسوی می‌گوید: «اینجا حس لذت ‌بخش پراونس را دارد.» دکه‌های میوه ‌فروشی و آبمیوه فروشی هم در این امتداد کم نیستند. خود من به تنهایی به این سفر رفته‌ام و در هر گوشه و کناری، دیدنی‌های مقهورکننده‌ای توجهم را به خود جلب کرده‌اند. ساختمان‌هایی با سبک ایتالیایی هم در اطراف آن دیده می‌شوند. در هنگام ظهر، میزهای زیبای رستوران‌ها، خود را برای ناهار در فضای باز آماده می‌کنند و سرآشپزهایی هم که پیشبند بسته‌اند، صدف‌ها را باز می‌کنند. در این حال، سرانجام اشتهای زیاد، برای شما تاب و توانی باقی نخواهد گذاشت و بر شما غلبه می‌کند! «شهر قدیمی» و به‌طور کلی شهر نیس، هم می‌داند چطور شما را به اشتها بیاورد و هم راه فرونشاندن آن را خوب می‌داند! کافی است یکی از رستوران‌های رنگارنگ آنجا را انتخاب کنید و وارد شوید؛ خواه در خود کورس، یا در اطراف آن.

کورس سالیا (Cours Saleya)

موزه ماتیس (Musée Matisse)

نیس دارای گالری‌های بی ‌نظیری است؛ اما اگر قصد دارید فقط از یکی از آنها دیدن کنید، پیشنهاد من موزه ماتیس  است که روی تپه سیمیه (Cimiez Hill) قرار دارد. اگرچه آنری (Henri) پیر در قسمت شمالی فرانسه متولد شده بود، اما از سال ۱۹۱۷ تا سال ۱۹۵۴ در مرکز کوت دازور (Côte d’Azur) زندگی می‌کرد. این شهر در همین ناحیه و درون یک ویلای قرن هفدهمی، با برپا داشتن یک گالری از آثار او (از اوایل دهه ۱۸۹۰ میلادی تا پس از جنگ جهانی دوم)، بزرگداشتی برای او فراهم کرده است. در اینجا می‌توانید آثاری را که او در طول زندگی‌اش خلق کرده، ببینید. اگر با این هنرمند آشنایی ندارید، این می‌تواند یک آشنایی فوق ‌العاده باشد. اگر هم او را می‌شناسید، حتماً از دیدن آثار او از نزدیک، لذت خواهید برد. در این تابستان نمایشگاهی برگزار خواهد شد که میان آثار ماتیس و مجموعه‌دار آندره مائت (André Maeght) ارتباطی برقرار خواهد کرد. این کار، بخشی از مراسم پنجاهمین سالگرد بنیاد مائت است. بنیاد مائت در سن پاول دُ ونس (St Paul-de-Vence) واقع است و به داشتن یکی از جالب‌ترین مجموعه‌های مربوط به هنر مدرن و معاصر فرانسه، به خود می‌بالد.

رُژینا (Regina)

این ساختمان یادمان که در جاده اصلی واقع شده، در اصل یک هتل بوده است. در همین جا بود که ملکه ویکتوریا هم در سال‌های ۱۸۹۷ و ۱۸۹۸، برای مدت شش هفته اقامت گزید. هنوز هم روی سقف این هتل، یک تاج به یاد او دیده می‌شود. اهالی نیس او را خیلی دوست می‌داشتند چون به همه هدیه می‌داد؛ اما دلیل عمده این علاقه این بود که وی هنگامی که ملکه شد، در شهر آنها اقامت داشت. خود رژینا در دهه ۳۰ میلادی که بازدیدکنندگان خواهان اقامت در لب دریا بودند، تا حد زیادی مورد تاخت و تاز گردشگران قرار گرفت. اکنون این ناحیه مجموعه شیکی از آپارتمان‌هاست و ماتیس هم در یکی از آنها زندگی و کار می‌کرد و نهایتاً در همان جا هم از دنیا رفت. اگر در اطراف باغ‌ها گشتی بزنید، یک مجسمه بسیار زیبا از ویکتوریا خواهید یافت که پس از مرگ او، در اینجا مستقر شده است. این مجسمه میان ‌سالی او را ترسیم می‌کند.

رُژینا (Regina)

کلیسای بزرگ روسی

این کلیسا  زیباترین کلیسای ارتودوکس در خارج از روسیه است و پربازدیدترین یادمان در نیس محسوب می‌شود. اما اکنون مردم نمی‌توانند از آن بازدید کنند چرا که تحت بازسازی است. البته پیش‌تر هم این کلیسا در خصوص تعیین تکلیف مالکیت آن، با تعطیلی موقتی روبرو شده بود که این پرونده با دخالت فدراسیون روسیه، کلیسای ارتودوکس و مؤمنان مسیحی اهل نیس، در دادگاه فرانسه و به نفع فدراسیون روسیه برطرف شد. در ماه آوریل سال ۲۰۱۳، کسانی که شکایت کرده بودند، بازنده این پرونده شدند. مالکان جدید این کلیسا خیلی زود به بازگشایی آن پرداختند و هیچ ورودیه‌ای هم برای آن درنظر نگرفتند. اما این کلیسای بزرگ اکنون دوباره با تعطیلی روبرو شده است. با این وجود، بهتر است برای دیدن نمای بیرونی آن هم که شده، سری به آن بزنید. این کلیسا با داشتن گنبد و مناره‌های کوچک، برجک‌های هرمی و کاشی‌های پلی‌کروم آنچنان به همتایان خود در روسیه شبیه است که به نظر می‌رسد که از سن پترزبورگ به این مکان منتقل شده باشد! کلیسای بزرگ روسی، پیش از جنگ جهانی اول و برای جامعه‌ای ممتاز از روس‌ها ساخته شد. پس از انقلاب روسیه که شمار پناهندگان روسی در نیس افزایش پیدا کرد، این کلیسا وارد دوره جدیدی از زندگی خود شد.
هنگامی که کلیسای بزرگ روسیه باز باشد، خواهید دید که فضای داخلی آن سمبل کائنات است که با رستاخیز مسیح، به زیبایی اولیه خود بازگشته است. این فضا مملو از گنجینه‌هایی همچون طلا و جواهرآلاتی است که از روسیه به این عبادتگاه آورده شده‌اند. در هنگام بازدید، بهتر است قوانین این پرستشگاه را رعایت کنید؛ در این کلیسا، دامن و لباس های نامناسب اصلا برای خانم‌ها پسندیده نیست و بهتر است سر خود را با روسری بپوشانند.

تصاویری از شکوه و زیباییِ طبیعت در فصل بهار
تصاویری از شکوه و زیباییِ طبیعت در فصل بهار
دیزنی لند در شهر پاریس
دیزنی لند در شهر پاریس
برج نانجینگ چین، از عجایب قرن وسطایی + تصویر
برج نانجینگ چین، از عجایب قرن وسطایی + تصویر
مسجد جامع کاشان، بنایی تاریخی از دوره سلجوقیان
مسجد جامع کاشان، بنایی تاریخی از دوره سلجوقیان
 1. Avatar
  عفت محمدي

  با سلام
  من خیلی اشتیاق دارم که با تور از جنوب فرانسه دیدن کنم. لطفا بفرمایید که ارزانترین قیمت در تابستان حدودا چقدر خواهد بود.
  مطلع هستم که از الان برای تابستان اعلام قیمت مشکل است. قیمت حدودی را بفرمایید.
  با تشکر
  محمدی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code