جاذبه های  طبیعی در معرض انقراض

Great-Barrier-Reef

همان طور که بسیاری از جاذبه های طبیعی کره زمین در طی سپری شدن میلیون ها سال به وجود آمده اند تعداد از آنها نیز به دلیل فعل و انفعالات طبیعی سیاره زمین، شرایط آب و هوایی، اکوسیستم دریا و خشکی از میان می روند.

درواقع این سیر همچنان ادامه دارد و همواره یک سری پدیده ها در حال از بین رفتن و یک سری پدیده های دیگر در حال شکل گیری می باشند. شاید در مورد گونه هایی که در حال به وجود آمدن هستند نتوانیم چندان با قطعیت و آگاهی کامل سخن بگوییم اما در مورد پدیده هایی که می دانیم در اثر گرم شدن کره زمین، آب شدن یخچال های طبیعی، سوراخ شدن لایه اوزون و … احتمالا به زودی از بین می روند می توانیم مطلبی چند صفحه ای نوشته و نظر شما را به آن جلب نماییم. پس در ادامه با الی گشت همراه باشید

مطالب مرتبط:
پنج نمونه از جاذبه های طبیعی دیدنی که در معرض نابودی قرار دارند
عجایب هفتگانه طبیعی جهان

صخره مرجانی بزرگ، استرالیا [Great Barrier Reef, Australia]

بزرگ ‌ترین صخره مرجانی دنیا به مساحت ۱۳۳۰۰۰ مایل مربع (۳۴۴۴۰۰ کیلومتر مربع) در آبهای اقیانوس آرام و در شرق کشور استرالیا قرار دارد و سالهاست که به عنوان جاذبه زیر دریایی مهم این سرزمین به شمار می آید. اما افزایش چالش‌ های زیست ‌محیطی چندین سال است که دائما باعث فرسایش ساختار این صخره شده‌اند. چالش‌ هایی نظیر افزایش دمای اقیانوس و هجوم انواع آلودگی ‌ها کمر به نابودی این شگفتی طبیعت بسته‌اند. این منظره فوق العاده ظرف مدت ۱۰۰ سال آینده به کلی نابود می‌شود.

ونیز، ایتالیا  [Venice, Italy]

شهر ونیز در کشور ایتالیا از دیرباز به عنوان رمانتیک ‌ترین شهر دنیا مطرح بوده است. علت رویایی بودن آن هم وجود کانال ‌های بی‌شمار در این شهر می باشد. اما این شهر زیبا  از این جهت که به آرامی در حال غرق شدن است، در معرض خطر نابودی قرار دارد. سیل ‌های شدیدی که سالیانه در این شهر به وقوع می‌پیوندند رو به افزایش بوده و این موضوع تا پایان قرن حاضر این شهر را غیر مسکونی و نابود خواهد کرد.

دریای مرده [The Dead Sea]

دریای مرده‌ نمک که در غرب کشور اردن و شرق کرانه باختری واقع شده است یک مکان باستانی است که از دو جنبه تاریخی و مکانی شفا‌بخش ارزشمند و شناخته شده است. متاسفانه در ۴۰ سال اخیر سطح آب این دریا ۸۰ فوت (تقریبا ۲۴ متر) پایین رفته است. در کشورهای همسایه از آب رودخانه جردن که تنها منبع آب این دریاست برای موارد دیگر استفاده کرده و متخصصان معتقدند این موضوع در ۵۰ سال آینده باعث از بین رفتن این دریا و این منظره می شود.

پارک ملی یخچال طبیعی، مونتانا  [Glacier National Park, Montana]

پارک ملی مونتانای ایالات متحده آمریکا، زمانی مسکن بیش از ۱۵۰ یخچال طبیعی بود ولی اکنون کم‌تر از ۲۵ یخچال از آنها باقی مانده است. حتی تغییرات آب و هوایی می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ این عدد را به صفر کاهش دهد. به اعتقاد دانشمندان، این موضوع نه تنها یخچال‌ها بلکه کل اکوسیستم پارک را به شدت مختل خواهد کرد.

مالدیو [Maldives]

جزیره مالدیو عملا پایین ‌ترین سطح روی کره زمین است و کم ارتفاع ترین منطقه کره زمین به حساب می آید. به طور میانگین ۵ فوت، معادل ۱.۵ متر بالای سطح دریا قرار دارد. متاسفانه اگر افزایش سطح اقیانوس ‌ها همینطور ادامه پیدا کند، این جزیره زیبای طبیعی ممکن است تا ۱۰۰ سال آینده کاملا به زیر آب کشیده شود. خطر این احتمال آنقدر بالاست که دولت مالدیو زمین ‌هایی را در کشور‌های دیگر خریداری کرده تا بتواند شهروندانش را در صورت لزوم به آن مناطق منتقل کند.

روستای زشک در مشهد، روستایی برای تمام فصول!
برای دیدن این جاذبه های نپال باید دوبار سفر کنید!
بهترین و لوکس ترین هتل های بالی به انتخاب مسافران
۱۲ تفریح شبانه از گوشه و کنار دنیا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code