معرفی کامل جاذبه های نیشابور + آدرس

جاذبه های نیشابور

در مسیر جاده ای بین تهران به مشهد، می بایست از یکی از شهرهای تاریخ ساز ایران عبور کنید. نیشابور به عنوان یکی از شهرهای مطرح ایران که اندیشمندان، شاعران، عارفان و حتی تاریخ نویسان بسیاری را به فرهنگ و ادب ایرانی تقدیم کرده، در این مسیر قرار دارد. اما اگر به نیشابور رسیدید، به کجا بروید؟ نیشابور چه جاذبه هایی دارد؟ در کدام مکان های نیشابور می توانید به زیارت بروید؟ در میان جاذبه های نیشابور کدام یک را بهتر است برای اتراق نوروزی انتخاب کنید؟ جواب سوال هایی از این دست را در مجله الی گشت و اینجا پیدا خواهید نمود. اگر به نیشابور رفتید، می توانید به دیدن جاذبه های بسیاری بروید. جاذبه هایی که هرچند از جنس جاذبه های شهرهای بزرگی مانند تهران یا مشهد نیست اما ارتباط شما را با طبیعت بیشتر می کند. شما را به دنیای شاعرانی چون عطار و خیام نزدیک می نماید. در ادامه تمام جاذبه های نیشابور را خواهید دید.

دهکده چوبین نیشابور-جاذبه های نیشابور

مسجد جامع نیشابور

مطالب مرتبط:
در مسیر جاده تهران به مشهد چه جاذبه هایی در انتظارتان است؟
آشنایی با سوغاتی های مشهد
معرفی مرتفع ترین کوه ها و قله های ایران

مسجد نیشابور با آجرکاری های زیبای دوره تیموریان، یکی دیگر از جاذبه های نیشابور است که علاقه مندان به معماری را به خود جلب می کند. اگر در سفر به مشهد قبل از ظهر به نیشابور رسیدید، پیشنهاد می دهیم که به دیدن مسجد جامع نیشابور در خیابان امام نیشابور بروید. مسجد جامع نیشابور، جزو مساجد چهار ایوانی ایران است که سه ورودی دارد. از نکات جالب این مسجد، نبود مناره و گنبد در آن است. مسجد جامع نیشابور هم، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. دو سنگ نوشته زیبا در این بنا دیده می شود. کتیبه سردر ورودی آن، مربوط به دوره تیموریان است.

مسجد جامع نیشابور-جاذبه های نیشابور

بازار سرپوش نیشابور، قدیمی ترین بازار نیشابور

بازار قدیمی نیشابور یکی از جاذبه های نیشابور است که همچنان رونق خود را حفظ نموده و به دلیل سرپوشیده بودنش، چنین نامی بر آن نهاده اند. قدمت این بازار به دوران پهلوی می رسد و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در انتهای این بازار، می توانید به بازاری بسیار جذاب با نام “بازار محلوج فروش ها” برسید. محلوج به معنی پنبه بوده و در این بازار، پنبه فروشان در زمانی که جاده ابریشم رونق داشت، بسیار فعال بودند.

بازار-محلوج-فروشان-جاذبه های نیشابور

آرامگاه عطار

آرامگاه عطار در کنار آرامگاه کمال الملک قرار گرفته و پارکی زیبا محوطه آن را تشکیل می دهد. عطار نیشابوری یکی از عرفا و شاعران نیشابوری است که در قرن هفتم هجری قمری می زیسته و کتاب هایی مانند منطق الطیر و تذکره الاولیای از شاهکارهای ادبیات فارسی متعلق به او هستند. بنای این آرامگاه متعلق به دوره تیموریان بوده که در منطقه قدیمی شادیاخ نیشابور قرار گرفته است. آرامگاه عطار به همراه باغ زیبایش یکی از جاذبه های نیشابور است که حس و حالی آرام و عرفانی را به گردشگران می دهد. آرامگاه پرویز مشکاتیان هم در نزدیکی باغ عطار قرار دارد.

آرامگاه-عطار-جاذبه های نیشابور

آرامگاه کمال الملک

مقبره یکی از بزرگترین نقاشان ایران نیز یکی از جاذبه های نیشابور است که عاشقان به خود را به سمت خود می کشاند. خوشبختانه این آرامگاه در نزدیکی دیگر جاذبه های مشهور نیشابور واقع شده و دسترسی گردشگران به آن بسیار آسان است. پس از دیدن آرامگاه عطار و خیام می توانید با کمی پیاده روی خود را به آرامگاه کمال الملک برسانید. ساره این آرامگاه نیز، توسط هنرمند معمار ایران، هوشنگ سیحون طراحی شده و در نگاه اول، بسیار به بنای آرامگاه عطار شباهت دارد. بنای آرامگاه در نهایت در سال ۱۳۴۲ رونمایی شد و در باغی زیبا برای بازدید علاقه مندان و گردشگران نیشابور قرار گرفت. سال این آرامگاه حدود ۲ سال طول کشیده است.

آرامگاه-کمال الملک و عطار-جاذبه های نیشابور

افلاک نمای خیام

از جاذبه های نیشابور که می توانست روزی تبدیل به یکی از جاذبه های مطرح در ایران شود، افلاک نمای خیام است. این بنا در نزدیکی آرامگاه خیام و محل زندگی او بوده است. در نتیجه پس از بازدید از مغازه های فیروزه فروشی می توانید به دیدن آن هم بروید. هر چند که این بنا هنوز افتتاح نشده است، اما پروژه آن بنا بوده که بزرگترین بنای افلاک نمای خاورمیانه باشد.

افلاک-نمای-نیشابور-جاذبه های نیشابور

آرامگاه خیام

هر مسافری که به نیشابور وارد می شود، در همان ابتدا می تواند تابلوهای راهنما به سمت آرامگاه عطار و آرامگاه خیام نیشابوری را ببیند. این تابلوها شما را به سمت یکی از زیباترین باغ ها در نیشابور هدایت می کند. جدای از رباعیات خیام که جای تعمل دارد، این شخصیت تاریخی ریاضی دانی معروف بوده که در سراسر جهان با تقویم جلالی و مثلث خیام-پاسکال شناخته شده است. این منجم نه تنها به ستاره شناسی مشهور بوده بلکه در عرصه ریاضی نیز بسیار قهار بوده است. هوشنگ سیحون در ساخت آرامگاه این شاعر قرن پنجم، سعی نموده تا تمام خصوصیات و ویژگی های خیام را در آرامگاه به نمایش بگذارد.

به همین دلیل، بنای این آرامگاه جزو یکی از زیباترین آرامگاه های ایران محسوب می شود که در سال ۱۳۴۲ از آن رونمایی شد.

این آرامگاه در باغی در جنوب شرقی نیشابور واقع شده و امامزاده و مسجد محمد محروق هم در نزدیکی آن قرار گرفته است. در محوطه موزه تخصصی خیام و کتابخانه ای به همین نام نیز وجود دارد که می توانید از آن ها دیدن کنید.

آرامگاه-خیام-جاذبه های نیشابور

قلعه لک لک آشیان

همانند بسیاری از شهرهای ایران، در میان جاذبه های نیشابور نام قلعه هم به گوشتان خواهد رسید. قلعه لک لک آشیان از آن دست قلعه هایی است که تنها ویرانه ای از آن باقی مانده و به دوران قاجاریه بر می گردد. این قلعه در فهرست ملی ایران به عنوان اثری تاریخی به ثبت رسیده و اگر به قلعه و بناهای تاریخی علاقه دارید، می توانید در روستای لک لک آشیان در جنوب شرقی نیشابور به دیدن آن بروید. از شهر نیشابور تا این روستا تنها ۲۰ دقیقه رانندگی دارد.

قلعه-لک-لک-آشیان-جاذبه های نیشابور

دهکده چوبی نیشابور

این مکان در واقع در ابتدا زمینی شخصی متعلق به فردی به نام مهندس مجتهدی بود. مهندس مجتهدی زمانی که پس از سال ها دوری وارد روستای آب و اجدادی اش شد، تصمیم به ساختن این دهکده نمود. او دختان میوه بسیاری کاشت و بعدها از چوب درختان باغ خود خانه هایی چوبی را در ملک شخصی خود ساخت. اولین مسجد چوبی ایران را هم اکنون می توانید در این دهکده چوبی ببینید. در ساخت مناره های این مسجد مهندسی بسیار منحصر به فردی به کار رفته است تا نیروهای گرانشی و لرزش مناره ها را به دلیل وزش باد مهار نماید. همچنین تهویه هوا درون مسجد به خوبی انجام می شود.

از دیگر خانه های چوبی که در این یکی از جاذبه های نیشابور خواهید دید، یک کتابخانه دو طبقه ای، رستوران، نانوایی، غرفه و دو فروشگاه چوبی که می توانید از آن ها صنایع دستی نیشابور را خریداری کنید. اصطبل دهکده که در آن دو اسب که متعلق به خانواده مجتهدی هستند نگهداری می شوند. آلاچیق هایی برای نشستن گردشگران در ابتدای مسیر منتهی به مسجد قرار دارد که به شما اجازه می دهد به راحتی در محوطه به پیک نیک بروید.

خانه زیبا و تمام چوبی مهندس مجتهدی نیز در همین دهکده وجود دارد. کاشت درختان زیبایی در کل محوطه آن دیده می شود. این مجموعه بسیار زیبا نه تنها شما را به یاد شهرهای کانادا با کلبه ها و خانه های چوبی می اندازد بلکه تعجب شما را در ظرافت و معماری بر می انگیزاند. هزینه ورودی مجموعه، ۲۰۰۰ تومان است و در جلوی درب ورودی جای پارک ماشین وجود دارد.

دهکده-چوبی-جاذبه های نیشابور

آرامگاه بی بی شطیطه و زیارتگاه بانو پسنده

بی بی شطیطه از زنان فاضل و ادیب نیشابوری در قرن دوم هجری قمری بود که برایش آرامگاه بی بی شطیطه را ساخته اند. بنای این آرامگاه به خاطر کاشی کاری، آینه کاری و گنبد زیبایش بسیرا چشم نواز است. این بنا دو کتیبه کاشی کاری در دو طرف ورودی اصلی خود دارد. در کنار این آرامگاه، بنای با ارزش تاریخی دیگری به نام زیارتگاه بانو پسنده قرار گرفته است. گفته می شود که امام رضا (ع) در منزل او اجلال نموده اند. نویسندگان و بهترین خوشنویسان نیشابور در زمان امام زمان در نزدیکی این دو مکان گرد هم آمدند و حدیث مشهور سلسله‌الذهب را نوشته اند.

آرامگاه-بی-بی-شطیطیه-جاذبه های نیشابور

رباط شاه عباسی

کاروانسرای نیشابور یا رباط شاه عباسی یکی از بناهای تاریخی و مرمت شده در دنیای امروز است که تاریخ ساختش به دوره “شاه عباس صفوی” باز می گردد. این کاروانسرا، هم اکنون به موزه مردم شناسی نیشابور تبدیل شده و حیاطی چمن کاری شده و نیمکت هایی برای نشستن دارد. این بنا، در دوره قاجاریه کاربرد دیگری پیدا نمود و از آن به عنوان نوانخانه و محل نگهداری ایتام و مستمندان استفاده شد. دوره پهلوی باز هم کاربری بنا عوض شد و پادگان نظامی ژاندارمری نیشابور شد.

در دوره بعد از انقلاب، مدتی جهاد سازندگی، این بنا را در دست داشت تا اینکه در سال ۱۳۶۷ دوباره بازسازی آن شروع شد. اگر علاقه مند به صنایع دستی نیشابور هستید، می توانید در این موزه از غرفه های فروش صنایع دستی خرید کنید. برای آشنایی بیشتر به مطلب “کاروانسرای شاه عباسی نیشابور، بنایی تاریخی از دوره صفوی” مراجعه کنید.

کاروانسرای-شاه-عباسی-نیشابور-جاذبه های نیشابور

گنبدهای آجری شه میر

از عجیب ترین و زیباترین گنبدها در ایران با معماری بی نهایت عالی در روند رشد گنبدسازی است. به گنبد های آجری شه میر، مهرآباد، مهرآوا و شادمهر می گویند. بزرگترین گنبد این مجموعه بنایی متعلق به دوره سلجوقی است و به نظر می رسد که آرامگاهی شخصی بوده است. بنای دوم مربوط به دوره ایلخانی است. نام مهر در نام این بنا حکایت از قدمت این بنا بوده و شاید با آتشکده آذربرزین مهر سبزوار مرتبط بوده باشد.

یکی از جالب ترین موضوعاتی که درباره گنبدهای آجری شه میر توسط مردم محلی گفته می شود، افسانه ای است که راجع آن می گویند. مردم محلی بر این باورند که در زیر گندب آجری شه میر، راهرویی طولانی (حدود ۲۰ کیلومتر) و قطور وجود دارد که این بنا را به قدمگاه نیشابور متصل می کند. دری سنگی و بزرگ داشته است و در گذشته پادشاه به همراه نیروهای نظامی اش می توانسته از این مسیر، از دشمنان خود فرار کند.

گنبد-شه-میر-جاذبه های نیشابور

باغ و عمارت امین الاسلامی

با دیدن نمای ورودی این باغ و عمارت، به راحتی می توانید حدس بزنید که با بنایی معاصر، مربوط به دوره پهلوی روبرو هستید. این بنا در خیابان امام و روبروی باغ ملی قرار دارد که می توانید در ایام نوروزی به دیدن آن بروید. در دروه پهلوی دوم، این خانه برای یکی از خان های نیشابور به نام ابوالحسن امین الاسلامی ساخته شد. باغ بسیار زیبایی در کنار این عمارت قرار دارد. نما این بنا را حتی از بیرون باغ هم می توانید ببینید.

داستان جالبی نیز پیرامون ایت بنا وجود دارد. گفته می شود که جنازه صاحب این بنا، پس از مرگ به مدت ۳ روز در این عمارت باقی مانده بود و هیچ کس از این موضوع اطلاع نداشت. تا اینکه مردم پس از گذشت ۳ روز متوجه مرگ صاحب عمارت شدند.

باغ و عمارت امین الاسلامی-جاذبه های نیشابور

شادیاخ نیشابور، منطقه باستانی

شادیاخ شهری باستانی در نیشابور است که تاریخ رونق آن به اوایل سده سوم تا ۶۶۹ هجری می رسد. این شهر به سبب زلزله نابود شد و در نهایت در کشفیات باستان شناسی سال ۱۳۷۹ از دل خاک بیرون آمد. از این شهر، اسکلت هایی با قدمت ۵۵۰ ساله کشف شد که تاریخ نابودی شهر را به قبل از حمله مغول ها بر می گرداند.

اگر بر روی لینک “منطقه باستانی شادیاخ، محلی اسرار آمیز با قدمتی هزاران ساله در نیشابور” کلیک کنید، می توانید اطلاعات بیشتری از این شهر باستانی بخوانید.

شادیاخ-جاذبه های نیشابور

جاذبه های طبیعت گردی در نیشابور

نیشابور از جمله شهرهای کویری ایران است که بیشتر جاذبه های خود را در دل روستاها و مناطق ییلاقی اش پنهان نموده است. در نتیجه بیشتر جاذبه های نیشابور جزو جاذبه های طبیعت گردی آن است. در ادامه به شما جاذبه های طبیعت گردی نیشابور و مناطق ییلاقی آن را معرفی می کنیم. به شما پیشنهاد می دهیم که برنامه ریزی سفرهای خود را به هر یک از این مناطق به گونه ای انجام دهید که حداقل نصف روز را در آنجا بگذرانید.

جاذبه-های-طبیعت-گردی-نیشابور-جاذبه های نیشابور

باغرود، نامی آشنا برای تمام محصلان خراسان رضوی

منطقه ییلاقی و سر سبز مملو از باغ های درختان میوه و رودی خروشان در میان جاذبه های نیشابور است. از اهمیت این منطقه ییلاقی، باید اینطور گفت که بسیاری از اردوهای مدارس (حتی از شهرهای اطراف) برای این منطقه اجرا می شود. درختان میوه مانند سیب، گیلاس، آلبالو و گردو در باغرود بسیار است. منطقه کمپینگ باغرود با امکانات ویژه تفریحی و اتراقی می تواند تمام نیازهای سفرهای کمپینگی و اتراقی شما را فراهم آورد. در این قسمت سرویس های بهداشتی، آلاچیق ها و سکوهایی برای نشستن خانواده های بازدید کننده در نظر گرفته شده است. سد خاکی باغرود نیز، یکی دیگر از مکان های تفریحی نیشابور است.

باغرود-جاذبه های نیشابور

دره هفت غار

هفت غار یکی از جاذبه های طبیعی در این شهر است. اگر اهل پیاده روی و کوهپیمایی هستید، پیشنهاد می دهیم که به دیدن دره هفت غار بروید. برای رسیدن به این جاذبه، می بایستی خود را ابتدا به باغرود برسانید. اگر بر روی “دره هفت غار، جایی خوش آب و هوا برای طبیعت گردی در نیشابور” کلیک کنید، می توانید اطلاعات کامل و جامع تری از این جاذبه نیشابور به دست آورید. متاسفانه از هفت غاری که در این منطقه وجود دارد، هم اکنون تنها ۳ غار باقی مانده است. باقی ۴ غار آن، به دلیل ریزش بر اثر زلزله، مسدود شده است. در بالای هفت غار اگر مسیر دو ساعته ای را بپیمایید، به چشمه ای زیبا برای اتراق می رسید. رهبران سربداران، در این غارها، روزگارانی به سر می بردند.

دره هفت غار در نیشابور-جاذبه های نیشابور

روستای دیزباد

روستای دیزباد بالا و دیز باد پایین را می توانید جزو جاذبه های نیشابور بدانید. با اینحال در میان این دو روستا، روستای دیزباد بالا (دیزباد علیا) است. مردم این روستا نه تنها مهربان بوده، بلکه از گردشگران بسیار استقبال می کنند. از خوبی های این روستا، توجه ویژه مردم آن به مشکلات محیط زیستی و طبیعت پیرامونشان است.

حتی بسیاری از پیرزن ها و پیرمردهای روستا را می توانید پیدا کنید که همچنان مشغول کار و فعالیت هستند. (خصوصیتی که در تمام مردان و زنان روستایی دیده می شود). این روستا جزو روستاهای پلکانی در اطراف نیشابور است. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر از این روستا هستید، می توانید بر روی لینک “دیزباد، روستایی پلکانی در نیشابور” کلیک کنید. یکی از زیباترین مراسم های اسماعیلیه هر ساله در این روستا برگزار می شود که بسیار دیدنی است.

دیزباد علیا-جاذبه های نیشابور

شهر و آبشار بار

روستای ییلاقی آبشار بار به همراه آبشار های کم ارتفاع و کوچ اما پهنی که دارد، یکی از جاذبه های نیشابور است. این منطقه تفریحی در میان رشته کوه های بینالود قرار گرفته است. گفته می شود که تمام اهالی این روستا، سید و از اهالی اهل بیت هستند. آبشار های فوق العاده و باغ های گردو و … جزو جاذبه های روستای آبشار بار است. تورهای طبیعت گردی بسیاری برای دیدن این آبشارها در برگزار می شود.

آبشار-بار-جاذبه های نیشابور

روستا و منطقه ییلاقی بوژان

در حقیقت بسیاری از روستاهای کوهپایه ای نیشابور، به صورت پلکانی ساخته شده و می توانید آن ها را در میان درختان سرسبز باغ ها و مزارع ببینید. در میان جاذبه های نیشابور و روستاهای ییلاقی آن، باید حتما به سراغ بوژان رفت. از “بوژان، ماسوله رنگارنگ نیشابور” حتما دیدن کنید. اگر در مسیر جاده نیشابور بهمشهد حرکت کنید، به تابلوی فرعی بوژان خواهید رسید. پس از طی جاده فرعی به این روستای کوهپایه ای و پلکانی خواهید رسید.

بوژان-جاذبه های نیشابور

غار سرنی

اگر به غار نوردی علاقه مند هستید، به شما بزرگترین غار آبی خراسان بزرگ را معرفی می کنیم. غار آبی سرنی از جاذبه های نیشابور است که به دلیل وجود حوضچه ها آب، تنها می توانید از ابتدای غار دیدن کنید. این غار در ۵۰ کیلومتری شمال غربی نیشابور قرار گرفته است. کار اکتشاف این غار، تا ۲۱۶ متر توسط کوهنوردان صورت گرفت و در نهایت غواصان حوضچه انتهایی غار را کاوش نمودند. پس از آن، غار سرنی را بزرگترین غار آبی خراسان نام نهادند. این غار خفاش دارد. درخت جوزی که در مسیر بازدید از این غار قرار دارد، هم از جاذبه های مسیر غار سرنی است.

غار-سرنی-جاذبه های نیشابور

برای اطلاعات بیشتر راجع به هر یک از جاذبه های نیشابور می توانید یا به سایت الی گشت مراجعه کنید یا اینکه وارد سایت میراث فرهنگی نیشابور به آدرس neyshaboor.razavichto.ir بروید.

برترین خیابان های خرید در جهان را بشناسید
برترین خیابان های خرید در جهان را بشناسید
۸جاذبه ی دیدنی فیجی، جزیره ای مرموز اما زیبا
۸جاذبه ی دیدنی فیجی، جزیره ای مرموز اما زیبا
هرچه باید درباره کاخ بزرگ بانکوک بدانید
هرچه باید درباره کاخ بزرگ بانکوک بدانید
همه چیز درباره ی سینما آپولو باتومی!
همه چیز درباره ی سینما آپولو باتومی!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code