۸ مورد از جاذبه های دیدنی کاتماندو

جاذبه های کاتماندو

سرزمین های کوهستانی اگر بیشتر از سرزمین های پست و جلگه ای، دشت ها و سرزمین های هموار جذابیت نداشته باشد دست کم به اندازه این سرزمین ها جذاب و دیدنی است. مناطق کوهستانی همیشه یکی از مناطق مرموز و پر از شگفتی های پیدا و پنهان است. امروز می خواهیم به دل کوهستان سفر کنیم. برویم به یک سرزمین کوهستانی و ببینیم در دل این کوه های بلند چه می گذرد و این کوه ها چه چیزی در خود پنهان کرده اند. به نپال می رویم و با جاذبه های کاتماندو آشنا می شویم. در این سفر کوهستانی مجله الی گشت را همراهی کنید.

جاذبه های کاتماندو

آشنایی با کاتماندو

مطالب مرتبط:
زندگی میان مردم نپال +‌ ویدئو
سرزمین افسانه ای نپال + ویدیو

پیش از اینکه با جاذبه های کاتماندو آشنا شویم اول با ویژگی های جغرافیایی و آب و هوا و سایر شرایط این سرزمین آشنا می شویم. کاتماندو پایتخت هندوستان در شمال این کشور قرار دارد و یکی از کشورهای آسیایی است. نپال در رشته‌ کوه‌ های هیمالیا است و هشت قله از ۱۴ قله بلند دنیا در شمال این کشور قرار دارد که قله اورست بلندترین کوه جهان در آن است. این سرزمین از نظر زمین های کشاورزی و آب و هوا سرزمینی مرطوب و حاصلخیز به حساب می آید و جمعیت زیادی در آن وجود دارد که این جمعیت حدود ۲۹ میلیون نفر است و زبان رسمی مردم  زبان نپالی است، واحد پول شان روپیه نپال است و فقط با هند و چین همسایه می باشد. دین مردم نپال آیین ها و باورهای موجود در همان منطقه است و به دلیل موقعیت جغرافیایی نپال، این کشور از دو کشور تبت و هند تاثیر زیادی گرفته است.

Bandipur-village-آشنایی با کاتماندو

دین اسلام هم از دیگر ادیان مهم موجود در نپال است. جالب است بدانید در این کشور بر خلاف پرچم همه ی کشورهای دیگر، پرچم آن مستطیل نیست و به شکل مثلث است یعنی دو مثلث که روی هم قرار گرفته پرچم این کشور است. حکومت نپال پادشاهی است و این کشور در بیشترین زمان به همین شکل پادشاهی اداره می شده است. نپال جنگ های داخلی بر ضد پادشاه این کشور هم داشته که در این جنگ و درگیری ها خیلی ها کشته شدند. حکومت پادشاهی نپال در سال ۲۰۰۸ بلاخره از بین رفت یک سیستم جمهوری دمکراتیک که چند حزبی و فدرال بود به وجود آمد اما باز هم درگیری ها ادامه داشت تا اینکه در سال ۲۰۱۵ سیستم حکومت نپال دمکراسی پارلمانی شد.

مسجد کاتماندو

شهر کاتماندو پایتخت نپال در بخش شمال غربی دره کاتماندو قرار دارد و مساحت آن در حدود ۵۰ کیلومتر مربع است. در این شهر هشت رود که جذابیت و زیبایی خاصی به این شهر داده وجود دارد که جزء جاذبه های کاتماندو است. آب وهوایی کاتماندو با توجه به بلندی و موقعیت جفرافیایی آن، از نوع آب و هوای مناطق گرم محسوب می شود به حدی گرم که در تابستان‌ها بیشترین دمای این منطقه ۳۰ درجه و در زمستان‌ها حداقل دما ۳ درجه است.

باستان شناسان در قسمت هایی از شهر کاتماندو آثار تمدنی باستانی با قدمتی بیش از ۲۰۰۰ سال پیدا کرده اند که از آن جمله مجسمه ای است که از این محل پیدا شده است. به طور کلی تاریخ کاتماندو پر از داستان و افسانه های گوناگون است و طبق افسانه‌های محلی این شهر در زمانی دور دریاچه‌ ای بوده که بعدها خشک شده است و به این شهر تبدیل شده است.

Katmandu-Nepal- نمای شهر کاتماندو

جاذبه های کاتماندو

شهر کاتماندو دارای جاذبه های زیادی است که از جمله جاذبه های کاتماندو باید از بناها و ساختمان های تاریخی این شهر نام برد. در زیر چند تا از جاذبه های کاتماندو این شهر افسانه را برای شما می گوییم.

  • محله‌ی تامل | thamel

اولین مکانی که از جاذبه های کاتماندو به شما معرفی می کنیم محله ای است که در نپال معروف است. این محله هر ساله گردشگران و توریست های زیادی را جذب می کند و پر از انواع کافه ها و مغازها و رستوران ها است و یک مکان مناسب برای خرید سوغاتی است. در سفر به کاتماندو حتما از این محله زیبا و پر جاذبه دیدن کنید. البته توصیه می کنیم مراقب وسایل و کیف خودتان باشید هر چند که پلیس همیشه اینجا هست اما شما باز هم مراقب باشید به هر حال نپال کشور فقیری است و دزدها هم نه فقط در نپال بلکه در هر جا حاضر و آماده هستند.

monk-in-thamel- محله تامل
  • میدان بختاپور دوربار | durbar

این میدان که به میدان بختاپور دوربار معروف است، آن را یکی از میراث جهانی یونسکو می دانند بنابراین یک مکان دیدنی و به یاد ماندنی است. کاخ سلطنتی قدیمی پادشاه گذشته کاتماندو در برابر یکی از سه میدان دوربار قرار دارد. در قرن نوزدهم این میدان مکان بازی خانواده سلطنتی و مراسم ویژه خانواده پادشاه بوده اما به مرور زمان ساختمان های موجود در این میدان خراب شده ونیاز به تعمیر دارد. این میدان و بناهای آن یادگار معماری سنتی نپال است.

میدان دوربار بختیار- جاذبه های کاتماندو
  • بودهانات | Boudhanath

این بنای جالب که یکی دیگر از جاذبه های کاتماندو است گنبدی شکل است و در ۱۱ کیلومتری مرکز و شمال شرقی کاتماندو قرار دارد و یک گنبد بزرگ و با شکوه است که یکی از بزرگترین گنبد های نپال است که به شکل کروی است. بودهانات در سر راه یک گذرگاه تجاری باستانی قرار گرفته و تاجران و بازرگانان در قدیم در این محل استراحت می کردند.

بودهانات-Boudhanath- دیدنی های کاتماندو
  • گاردن آو دریمز | Garden of Dream

گاردن آو دریمز یکی دیگر از جاذبه های کاتماندو مکانی واقعا رویایی و زیباست. باغ رویاها یک باغ نئو کلاسیک تاریخی است که  یک محوطه بزرگ سر سبز با درختان بامبو، گل‌های خوشبو و زیبا، فرشی سبز از چمن، راه ها و مسیرهایی برای پیاده‌روی که قدم زدن در آن آرامش خاصی به انسان می دهد. بعد از قدم زدن اگر خسته شدید برای رفع خستگی می توانید بر روی تشکچه هایی کوچک که روی چمن ها هست چند دقیقه ای بنشینید و استراحت کنید و از دیدن این محیط جذاب و زیبا آرامش بگیرید. در وسط این باغ یک آب نما یا فواره زیبا وجود دارد و برکه ای که نیلوفرهای آبی داخل آن به این مکان زیبایی خاصی داده است. رستوران و امکانات پذیرایی دیگر هم در این مکان وجود دارد پس اگر گرسنه شدید و غذا میل داشتید نگران نباشید تا یک قهوه ی داغ کاتماندو را بنوشید ناهار یا شام شما آماده است.

گاردن آو دریمز | Garden of Dream
  • موزه های کاتماندو

اگر اهل بازدید از موزه ها و گالری ها هستید شهر کاتماندو از این نظر هم می تواند برای شما سرگرم کننده و جذاب باشد. اگرچه که این آثار و مکان ها در اثر زلزله های متعدد آسیب دیده اما با این حال هنوز برای گشتن و خوش گذراندن آن قدر جاذبه دارد که سفری خاطره انگیز برای شما به وجود آورد.

موزه ملی کاتماندو- جاذبه های کاتماندو
  • آناپرنا و اورست | Annapurna Circuit

آناپرنا در شمال غرب نپال مکانی برای علاقمندان به کوهنوردی است اگر علاقمند به این ورزش هستید در سفر به کاتماندو از این کوههای استوار و همیشه آرام ‏هیمالیا هم دیدن کنید و کمی در آن جا وقت خود را صرف کنید.‏‏‏

جاذبه های کاتماندو-Nepal
  • بناها و سازه های تاریخی کاتماندو

یکی دیگر از جاذبه های کاتماندو بناها و سازه ای تاریخی آن است که قدمتی در حدود ۱۰۰۰ سال دارند این بناها از دیدنی ترین نقاط کاتماندو است و می توانید از دیدن زیبایی های آن لذت ببرید.

جاذبه های کاتماندو- بناهای تاریخی کاتماند
  • رستوران او آر ۲ کی | OR2K

یکی دیگر از جاذبه های کاتماندو این شهر افسانه ای، این رستوران خاطره انگیز است که غذا خوردن در آن برای شما به یک خاطره فراموش نشدنی تبدیل می شود. در این رستوران شما می توانید انواع غذاهای نپالی، خاورمیانه‌ای و آسیایی را تجربه کنید. راستی اگر خواستید از کاتماندو و غذای این رستوران عکس بگیرید و در فضای مجازی بگذارید با خیال راحت این کار را بکنید چون وای فای رایگان در این رستوران وجود دارد.

سرگرمی های هیجان انگیز شهر یوگیاکارتا در اندونزی
معرفی معروفترین جاذبه های گردشگری شهرستان تنکابن
جاذبه های کمتر شناخته شده پاریس!
گشت و گذاری متفاوت در جمیتن پاتایا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code