بلیط هواپیما

جاذبه های گردشگری زنگبار تانزانیا

دیدنی های زنگبار تانزانیا

زَنگبار  یکی از جزایر تانزانیا و پایتخت منطقه نیمه‌خودمختار زنگبار است. برای بیشتر گردشگرانی که به اینجا می آیند، زنگبار یعنی شهری سنگی، مکانی تاریخی که می توان ساعت ها در میان آن قدم زد و خود در تاریخ آن گم کرد. هر پیچ و خم این شهر چیزی جدید را به شما هدیه می دهد. شما می توانید از یک کاخ باستانی، حمام پارسی، مخروبه هایی قدیمی، یک عمارت سنگ مرمر با درب های حک شده و بالکن های چوبی و یا یک مدرسه در این شهر دیدن کنید. با الی گشت همراه شوید تا به جاذبه های زنگبار تانزانیا و کارهایی که می توانید در آن جا انجام دهید آشنا شوید.

زنگبار تانزانیا
مطالب مرتبط:
کیلوا، شهر شیرازی ها در تانزانیا!
چرا تانزانیا را باید شگفت‌انگیز بدانیم؟ + ویدئو

امروزه شهر زنگبار پایتخت منطقه و بزرگ ترین شهر جزیره زنگبار است. این شهر به دو قسمت غیر مساوی که با جاده کریک جدا شده اند، تقسیم می شود: در غرب، “شهر سنگی” را خواهید دید، در حالی که محوطه شرقی، مناطق جدیدتری را با نام نگامبو (به معنای طرف دیگر) شامل می شود. زیر مجموعه های دیگری با نام های آمانی، مازیزینی، ماگومنی و …، منطقه ای فروشگاهی، دفاتر اداری، آپارتمان های تو در تو و … نیز در این شهر وجود دارند.

گشت و گذاری یک روزه در شهر سنگی

شهر سنگی (Stone Town) قلب و روح جزیره محسوب می شود. شما می توانید از کوچه های پیچ در پیچ این ناحیه، ساختمان هایی به سبک معماری عربی دیدن کنید و خود را میان این شهر جادو گم کنید. فرهنگ و سنت مردم را می توانید با نوشیدن یک فنجان قهوه در یک فضای سنتی دریابید و یا خیلی ساده می توانید در خیابان ها پرسه بزنید و از دیدنی های متفاوتی که در هر کجا قرار دارد بهره ببرید.

شهر سنگی زنگبار

رفتن به جنگل های جوزانی

سبز گسترده و چشم گیر این جنگل اولین چیزی است که به چشمتان می خورد. جوزانی آخرین جنگل های بومی تانزانیاست که تاکنون باقی مانده است. این منطقه در منطقه خلیج چواکا قرار دارد و اغلب درای سیلاب ها است که خوشبختانه جنگلی منحصر بفرد به وجود آورده که بسیاری از درختان و سرخسها را پرورش می دهد. بهترین راه دسترسی جنگل از طریق اتوبوس (۳۰۹ یا ۳۱۰)، تاکسی و یا به عنوان بخشی از تورهای سازمان یافته است.

جنگل های جوزانی

استراحت در آفتاب ساحل نونگوی

نانگوی روستایی در شمال غربی زنگبار است. این محل بسیار محبوب هنوز توسط گردشگران شلوغ نشده است و دارای یکی از بهترین خط های ساحلی زنگبار تانزانیا است که البته خیلی از آن دور نمی باشد. این ساحل، محل مناسبی است برای آن هایی که می خواهند کمی در ساحل آفتابی استراحت کنند و از دریای شفاف لذت ببرند.

ساحل نونگوی

بازدید از جزیره زندان

یک قایق سواری نیم ساعته از زنگبار، شما را به جزیره زندان می رساند که بازدیدی از گذشته غم انگیز زنگبار را به شما نشان می دهد.این جزیره زمانی جایگاه زندانی کردن برده ها بوده است و وقتی که برده داری کنار گذاشته شد، به عنوان یک محل قرنطینه برای افرادی که به مریضی های مرگبار مبتلا بودند تبدیل گشت. خوشبختانه امروزه بر خلاف گذشته غمگین آن، این جزیره محل حفاظت شده ای برای لاک پشت های غول پیکر است و جایی است که گردشگران می توانند بقایای یک زندان قدیمی را در آن ببینند.

جزیره زندان زنگبار تانزانیا

غذا خوردن در فرودهانی

فروشگاه های مواد غذایی فوق العاده ای که شب ها کار می کند، در شهر سنگی یک جاذبه بسیار دوست داشتنی است. انرژی و فضای این فروشگاه بسیار خوب است و در آن می توانید محصولات محلی تازه را مثل ماهی کباب شده، گوشت و سبزیجات پیدا کنید. غذاهای دریایی در بین همه محبوب تر هستند و در کنار سیب زمینی توپی سرخ کرده، نان و سمبوسه سرو می شوند.

فرودهانی

کاخ موزه

این کاخ که به کاخ سلطان نیز معروف است احتمالا یکی از قدیمی ترین ساختمان در شهر سنگی است که به هر توریستی پیشنهاد می شود. کاخ موزه در کنار آب واقع شده و منظره بسیار خوبی از اقیانوس را به شما هدیه می کند. کاخ سلطان در قرن ۱۹ برای حاکم و خانواده زنگبار تانزانیا ساخته شد. بعد از انقلاب ۱۹۶۴، این کاخ به عنوان یک ساختمان دولتی استفاده شد و به کاخ مردم تغییر نام داد. امروزه این کاخ به عنوان موزه ای استفاده می شود که متعلقات سلطان و خانواده اش را برای بازدید مردم به نمایش گذاشته است.

خانه شگفتی ها

خانه شگفتی ها (House of Wonders) یک ساختمان تاریخی مهم و زیبا در منطقه سنگی است. این بنا میزبان رویدادهای جذابی است و در داخل آن تاریخ و فرهنگ زنگبار و سواحلی به نمایش گذاشته شده است. خانه شگفتی ها بزرگ ترین و بلندترین ساختمان در کل شهر سنگی است که در منطقه خوبی در جلوی باغ های فروهانی در جاده میزینگانی واقع می باشد.

خانه شگفتی ها

تجربه ادویه

زنگبار تانزانیا به دلیل ادویه های خوبش بسیار معروف است؛ پس برای غرق شدن در فرهنگ محلی چه راهی بهتر است که به یادگیری در مورد مهم ترین و سودآورترین صنعت آن بپردازید؟ شما می توانید از میان تورهای متنوعی که برای شما فراهم شده یکی را انتخاب کنید و در خیابان ها همراه با راهنمای توری قدم بزنید که اطلاعات خوبی در مورد تاریخچه این صنعت و انواع چاشنی و ادویه ها در اختیارتان می گذارد.

ادویه ی زنگبار

حمام پارسی کیدیچی

سلطان سعید آل‌بوسعیدی این حمام را در کیلومتر ۱۱ شمال شرقی زنگبار تانزانیا، برای همسر ایرانی خود چهره زاده، بنا کرد. با اینکه این حمام کمی تخریب گشته است اما هنوز هم می توانید منحنی های سازه، صندلی های حمام و … را مشاهده کنید.  این حمام که در میان مزارع معروف ادویه ها قرار گرفته، می توانید آن را همزمان با تورهای تست ادویه بازدید کنید.

حمام پارسی کیدیچی

قلعه قدیمی

قدیمی ترین ساختمان شهر سنگی، قلعه قدیمی می باشد که در کنار دریا درست جلوی باغ های فرودهانی قرار گرفته است. این قلعه در قرن ۱۷ با هدف دفاع از پرتغالی ها ساخته شد که امروزه یکی از جاذبه های معم گردشگری زنگبار تانزانیا می باشد. گردشگران، بقایای قلعه را بازدید می کنند و می توانند در حیاط آن که دست فروشانی به عرضه محصولات محلی مشغولند، قدم بزنند.

منبع: theculturetrip.com

مهاجرت نخستین انسان ها از آفریقا به استرالیا در ۵۰۰۰۰ سال پیش!
مهاجرت نخستین انسان ها از آفریقا به استرالیا در ۵۰۰۰۰ سال پیش!
راهنمای سفر به تونس
راهنمای سفر به تونس
مثل این مسجد را در هیچ جای دیگر دنیا نمی بینید!+ تصویر
مثل این مسجد را در هیچ جای دیگر دنیا نمی بینید!+ تصویر
نامیبیا، سرزمین پیوند بیابان و اقیانوس
نامیبیا، سرزمین پیوند بیابان و اقیانوس