جاذبه های گردشگری قبرس شمالی

با جاذبه های گردشگری قبرس آشنا شوید

سفر به قبرس برای اکثر کسانی که دوستدار دریا و جزیره هستند می تواند بهترین فرصت باشد تا هم فال را داشته باشند و هم تماشا را. در این مطلب سعی بر آن شده است تا جاذبه های قبرس را برای شما به اختصار می آوریم. با الی گشت همراه باشید.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

مسجد سلیمیه

رفتن به مسجد سلیمیه، که در ادیرنه واقع شده است را می باییست از اولویت های بازدید از قبرس قرار داد.
تاریخچه این بنای ماندگار به زمان سلطان سلیم دوم باز می گردد. سلطان سلیم، پسر سلطان سلیمان دستور ساخت این مسجد را داده بود. وی به معمار مشهور آن زمان یعنی «سینان» دستور داده بود تا از برترین و بهترین مواد و مصالح استفاده کند؛
همین طور او تاکید داشت که حتما از هنرهای اصیل عثمانی استفاده شود. ساخت مسجد در قرن ۱۶ اتفاق افتاد؛ اما متاسفانه سلطان سلیم فرصت دیدن کامل این بنا را نداشت و قبل از اتمام آن، درگذشت. مسجد سلیمیه از گنبدی زیبا و ۴ منار باریک و بلند تشکیل شده است که در مجموع این اثر را خاص و متمایز از بقیه آثارمی کند.

greate khan

مسافرخانه | great khan

great khan مسافرخانه ای است که ساخت آن به قرن شانزدهم باز می گردد و مکان آن درست در خیابان اسمالتی واقع شده است که در زمره آثار تاریخی جای دارد که از دور به شکل قلعه ای مخوف است.
اما این تصور هم چندان اشتباه نیست؛ در زمان بریتانیایی ها از این بنا به عنوان زندان استفاده می شده است. در زمانی هم جهت مسافرخانه قابل استفاده بوده است؛ به هر حال امکانات چندانی در آن موجود نبوده و از آن می شد تنها به عنوان جایی برای خواب استفاده کرد؛ چراکه خدمات ضروری مثل آب گرم، تلویزیون و تشک برقی در فصل سرما وجود نداشته است.
اگرچه این بنا، یک محل تاریخی و قدیمی است، ولی مربوط به قرون وسطی نمی شود؛ اما در مجموع بنای بسیار قدیمی و زیبایی است. همین طور هم بیان گر هنرهای قدیم قبرس شمالی می باشد.

صومعه بلاپاس

صومعه بلاپس

این صومعه در حقیقت یادآور هنر معماری بسیار زیبای گوتیک (قوم آلمانی) است که در کوه های معروف «پنج انگشت» واقع در گیرنه، می باشد. مکانی که ترکیبی از یک فضای بی نظیر و رمانتیک است.
شاید بتوان گفت آرامشی که در این صومعه برقرار است، خالی از ارتباط با معنای آن نباشد. ترجمه لغوی این واژگان به معنی کلیسای صلح و آرامش است. با پیاده روی در حیاط پشتی و بازدید از اتاق ها و خوابگاه ها، و همین طور جایگاه پادشاهی قبرس به طور قطع شما به صدها سال پیش سفر خواهید کرد.
برای کسانی که مهمترین هدفشان از سفر به قبرس بازدید و سیاحت از مناطق تاریخی است، صومعه بلاپس به طور قطع می تواند مهمترین محل برای بازدید باشد؛ چراکه این مکان گنج هنرهای اروپا است و بین تمامی کشورهای اروپا زبان زد و معروف است.

LalaMustafaPasaMosque

مسجد لالا مصطفی پاشا

کلیسای اس،تی نیکولاس که اکنون به عنوان مسجدی قدیمی و تاریخی در قبرس وجود دارد، از قدیمی ترین آثار قرون وسطی درفاماگوتسا است. در این بنا ۳ درگاه بزرگ و بسیار زیبای مثلث شکل، همراه با سنگ نوشته ها و حکاکی های بی نظیر دیده می شود. در سال ۱۵۷۱، عثمانی ها این کشور را فتح کردند و کلیساها تبدیل به مسجد شدند؛ سپس مناره ها نیز به مسجدها اضافه شدند. به دلیل اینکه این آثار تبدیل به عبادتگاه مسلمانان شده بود، به ناچار آن ها مجسمه های سنگی و نقاشی های آبرنگی که بر روی تمام دیوارها کشیده شده بود را از بین بردند. و امروزه نیز کاملاً این بنا شکل مسجد را به خود گرفته است.

Kyrenia-Harbour

بندر گیرنه

شهر گیرنه، یا همان کایرنیا، از زیبا ترین شهرهای قبرس شمالی است که جمعیت آن به ۱۳۰۰۰ نفر می رسد و مملو از جاذبه های دیدینی است. در این شهر زیبا، بندرگاهی قرار دارد که به بندرگاه گیرنه معروف است که در حاشیه این بندر زیبا، رستوران ها، مغازه ها، و در کل مکان های توریستی بسیاری قرار دارد.
ساخت این بندرگاه به دست ونیزیان در سال ۱۴۸۹ بوده است؛ آن ها با هدف اینکه از شهر گیرنه در مقابل حمله عثمانی ها جلوگیری کنند، این بندر را ساختند. اما در آخر، متاسفانه مجبور شدند در سال ۱۵۷۱ شهر را به عثمانی ها واگذار کنند.

st hilarion castle

قلعه هیلاریون

این قلعه که در قبرس شمالی بسیار معروف است، در غرب جاده گیرنه_ نیکوزیا و در دل کوه های گیرنه واقع شده است.
داستانی در مورد این قلعه وجود دارد که می گوید سال ها پیش برخی از فلسطینی ها برای فرار از کفار و ظالمان به کوهی پناه می برند تا دست دشمنان به آن ها نرسد و پس از گذشت سال ها صومعه و کلیسا در کنار این بنا ساخته شد.
برای بازدید از این مکان در تابستان، ترجیحاً بهتر است هنگام صبح و یا بعد از ظهر از آن بازدید کنید. برای پیاده روی حتماً کفش مناسب داشته باشید؛ بطری آب را فراموش نکنید و مراقب وسایل تان باشید تا پرتاب نشود.

برای آنهایی که قصد سفر به گوا را دارند
برای آنهایی که قصد سفر به گوا را دارند
تعطیلاتی فراموش‌نشدنی در آگرا
تعطیلاتی فراموش‌نشدنی در آگرا
با دیدن این ۱۰ جاذبه در سوئد حیرت زده می شوید
با دیدن این ۱۰ جاذبه در سوئد حیرت زده می شوید
سد شاه عباسی در طبس، نمونه ای بی نظیر از معماری ایرانی
سد شاه عباسی در طبس، نمونه ای بی نظیر از معماری ایرانی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code