جایی که هر کویر دوستی باید ببیند: کویر جندق

کویر جندق

یکی از زیباترین مناطق کویری ایران که در استان اصفهان قرار گرفته است، کویر جندق است که نامی آشنا در زمینه ی ایرانگردی مخصوصا برای کویر دوستان است. بیشتر تور های کویر گردی ای که در ایران برپا می شود، مقصد مرنجاب و کویر مصر را انتخاب می کنند، اما وقت آن رسیده که این بار به جندق بروید. همراه الی گشت باشید:

سفر به کویر جندق
مطالب مرتبط:
بهترین زمان سفر به قشم
بهشت گمشده ایران کجاست؟ همه چیز درباره تنگ گمبیل

کویر جندق یکی از زیباترین جلوه های طبیعت گردشگری استان اصفهان است در غرب شهرستان جندق و در منطقه ی دشت کویر قرار گفته است. وسیع بودن کویر، ماسه های تمیز و روان، تپه های شنی فراوان و شتر گردی، بخشی از جاذبه های این کویر هستند.

در مورد حیات وحش این کویر هم باید گفت که در آن حیوان هایی مثل بز، خرگوش، میش و قوچ، تیهو و انواع روباه و گرگ زندگی می کنند. جدای از این ها، وجود یوزپلنگ جذابیت این کویر را چندین برابر  کرده است. در کویر جندق، باتلاقهای نمکی زیادی به چشم می خورد و راه های خشک و باتلاقی در آن باعث ایجاد شکل های فرسایشی زیبایی شده است که همه ی این ها به زیبایی جندق اضافه کرده و باعث منحصر بفرد شدن آن شده است.

کویر جندق و بیابان گردی

آب و هوای جندق

میزان بارش سالیانه ی باران در کویر جندق، کمتر از ۱۰۰ میلی لیتر است که همین موضوع باعث شده تا به یک کویر به تمام معنا تبدیل شود. جالب است بدانید که با وجود ریزش بسیار کم باران، محصولات زراعتی متنوعی در جندق کاشته می شود که برای مثال می توان به گندم و جو اشاره کرد. طبق گفته هایی، زعفران هم در این منطقه تولید و کشت می شود و زعفران جندق، این طلای زرد، شهرت بسیار بالایی دارد.

یکی از دیدنیترین مناطق این کویر، جایی به نام گود محمود است که تپه هایی مخروطی شکل را در خود جای داده است و منظره ی بسیار زیبایی دارد. این منطقه از جندق همان جایی است که باتلاق های نمک در ان بسار پبدا می شوند که دلیل آن هعم شوری بیش از اندازه ی خاک است. جالب است بدانید که گود محمود در همسایگی کویر ریگ جن است.

کویر جندق

مسیر دسترسی کویر جندق

برای رسیدن به کویر جندق باید ابتدا خودتان را به استان اصفهان برسانید. جندق بخشی از شهر استان خور است که در ۳۵۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد. پس باید به این شهرستان بروید و از آنجا می توانید راحت راهتان را پیدا کنید.

یک راه دیگر این است که از ابتدا به مشهد بروید و در ورودی شهر شاهرود و در سمت راست میدان ورودی آن، جاده ای بی نام و نشان قرار دارد. این جاده را باید طی کنید و بعد از ۶ ساعت به جندق می رسید.

اولین حمام سنتی اصفهان ویژه گردشگران خارجی
اولین حمام سنتی اصفهان ویژه گردشگران خارجی
هتل آسمان اصفهان، تجربه ای متفاوت در هتل ۴ ستاره
هتل آسمان اصفهان، تجربه ای متفاوت در هتل ۴ ستاره
کویر هایی که شاید هیچ‌وقت نتوانید بروید + ویدیو
کویر هایی که شاید هیچ‌وقت نتوانید بروید + ویدیو
پارک ساحلی زرین شهر، طبیعتی جذاب در اطراف اصفهان
پارک ساحلی زرین شهر، طبیعتی جذاب در اطراف اصفهان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code