مهمترین جزایر شگفت انگیز بکر و اکوسیستمی در جهان

جزایر اکوسیستمی در جهان و طبیعت بکر

بسیاری از جزایر دور افتاده در سراسر جهان وجود داشته که دارای برخی از گیاهان و جانوران منحصر به فرد می باشند. برخی از انواع گیاهان و جانوارانی در این جزایر اکوسیستمی در جهان وجود داشته که در هیچ جای دیگر نمی توانید آن ها را یفت کنید زیرا به گونه ای تخصصی تکامل یافته اند. این جزایر که از رقابت های شدید میان گونه ها در سرزمین اصلی جدا شده اند، پناهگاهی یافته تا بتوانند به صورت جداگانه تکامل پیدا کرده و به عنوان یک میراث طبیعی و گنجینه ای غیرقابل جایگزین شناخته می شوند. در این مطلب می خواهیم جزایر اکوسیستمی جهان که نمونه گونه های گیاهی و جانوری آن را نمی توانید در هیچ کجای دنیا پیدا کنید معرفی نماییم پس با الی گشت همراه شوید. لازم است بدانید که جزایر اکوسیستمی معرفی شده صرفا توسط آب محاصره نشده و ممکن است به وسیله طبیعت از زمین های اطراف خود جدا شده باشند.

جزایر اکوسیستمی در جهان

جزایر اوگاساوارا | Ogasawara Islands

مطالب مرتبط:
همه چیز درباره ی جزایر گالاپاگوس در اکوادور
معرفی بهترین جزایر ویتنام برای تعطیلات
معروف ترین و بهترین جزایر تایلند

جزایر اوگاساوارا، مجمع الجزایری با بیش از ۳۰ جزیره گرمسیری و نیمه گرمسیری می باشد که تحت نظارت توکیو قرار داشته اما در فاصله ای هزار کیلومتری در جنوب واقع شده اند. تا سال ۱۸۳۰ این مجمع الجزایر ساکنانی نداشته و به نام مونینجیما به معنی جزیره غیرقانونی شناخته می شده است. از آنجایی که این مناطق تا سال های اخیر دور از دسترس انسان ها بوده است می توان آن را یکی از جزایر اکوسیستمی در جهان دانست. گاهی اوقات به جزایر اوگاساوارا لقب گالاپاگوس شرق را نیز می دهند. امروزه حدود ۲۳۰۰ نفر در جزایر چیچیجیما ئ هاهاجیما زندگی کرده و در حدود ۱۷ هزار گردشگر سالانه از این جزایر و اکوسیستم منحصر به فرد آن دیدن می نمایند.

جزایر اوگاساوارا

کوه رورایما | Mount Roraima

تپویس یک کوهستان با سطح صاف می باشد که در ارتفاعات گینه در آمریکای جنوبی یافت می شود. بالاترین سطح آن بیش از ۲۷۰۰ متر ارتفاع داشته و معروفترین آن کوه رورایما می باشد. از آنجا که کوه به طور کامل از خاک جنگل جدا شده است بنابراین در حدود یک سوم از گونه های گیاهی در کوه رورایما تکامل یافته و و منحصر به فرد این فلات می باشد. این کوه در سال ۱۹۱۲ زمانی مشهور شد که سر آرتور کونان دویل (Sir Arthur Conan Doyle) رمان داستانی خود را به نام جهان از دست رفته نوشت. او صعور از کوه رورایما را در جستجوی گیاهان ماقبل تاریخ و دایناسورها توصیف کرده است. اعتقاد بر این بود که زندگی جداگانه و بدون تغییر برای میلیون ها سال در این کوه ها وجود داشته است.

کوه رورایما

جزیره کریسمس | Christmas Island

جزیره کریسمس که در سال ۱۶۴۳ به این اسم نامگذاری شد بخشی از قلمرو استرالیا در اقیانوس هند می باشد. این جزیره در فاصله ای ۲۶۰۰ کیلومتری از شمال غربی شهر پرت (Perth) واقع شده و جمعیتی بالغ بر ۱۴۰۰ نفر دارد. انزوای جغرافیایی و میزان پایین اختلالات انسانی در این جزیره باعث شده تا آن جزء جزایر اکوسیستمی در جهان قرار گیرد. مشهورترین گونه های بومی این جزیره خرچنگ سرخ کریسمس می باشد. اگرچه که حضور خرچنگ ها محدود به یک منطقه ای کوچک می باشد اما برآورد می شود که در حدود ۱۲۰ میلیون خرچنگ قرمز از ۱۴ گونه در این جزیره زندگی می کنند. مهاجرت بزرگ آن ها به دریا برای تخم ریزی یکی از معجزات دنیای طبیعی می باشد که بسیار دیدنی است.

جزیره کریسمس

سوکوترا | Socotra

سوکوترا که بخشی از قلمرو دریایی کشور یمن می باشد، مجمع الجزایر کوچکی تشکیل شده از چهار جزیره می باشد که در اقیانوس هند قرار گرفته اند. بزرگترین جزیره که در حدود ۹۵ درصد از سطح زمین ها را به خود اختصاص می دهد در فاصله زیادی در حدود ۲۴۰ کیلومتری از شاخ آفریقا و ۳۸۰ کیلومتری از جنوب شبه جزیره عربستان واقع شده است. انزوای طولانی زمین شناسی این مجمع الجزایر و همچنین خشکسالی های بسیار موجب شده تا سوکوترا یکی از جزایر اکوسیستمی در جهان با ویژگی های منحصر به فرد باشد. تحقیقات نشان داده است که بیش از یک سوم از ۸۰۰ گونه گیاهی موجود در این جزایر در هیچ کجای دنیا وجود ندارند. این مکان به عنوان بیگانه ترین نقطه در زمین شناخته می شود.

سوکوترا

پارک ملی کومودو | Komodo National Park

پارک ملی کومودو یکی از پارک های ملی در اندونزی می باشد که در جزایر کوچک سوندا (Sunda) واقع شده است. این پارک شامل سه جزیره بزرگ به نام های کومودو (Komodo)، پادار (Padar) و رینکا (Rincah) و همچنین ۲۶ جزیره کوچکتر می باشد. این پارک که به عنوان جزایر اکوسیستمی در جهان شناخته می شود برای اولین بار به منظور حفاظت از اژدهای کومودو که بزرگترین مارمولک جهان می باشد تاسیس گردید. پس از آن محافظت از محیط زیست در این منطقه به سراسر مناطق زمینی و دریایی گسترش یافت. اژدهای کومودو بزرگترین خزنده جهان بوده که می تواند تا ۳ متر طول و تا ۷۰ کیلوگرم وزن داشته باشد. این مارمولک های غول پیکر بر جزیره خود مسلط بوده و علی رغم توانایی ان ها برای شکار اغلب از لاشه حیوانات تغذیه می کنند. اگرچه که این موضوع نادر می باشد اما گزارش هایی از حمله اژدهای کومودو به انسان نیز وجود دارد.

پارک ملی کومودو

جزایر گالاپاگوس | Galapagos Islands

جزایر گالاپاگوس یکی از جزایر اکوسیستمی در جهان و بخش کوچکی از جزایر آتشفشانی متعلق به اکوادور در اقیانوس آرام می باشد. این جزایر کاملا دور افتاده بوده و در فاصله ای حدودا هزار کیلومتری در غرب قاره آمریکای جنوبی واقع شده اند. این مجمع الجزایر شامل ۱۵ جزیره اصلی، ۳ جزیره کوچک و ۱۰۷ صخره و تخته سنگ بوده که در محدود خط استوا قرار گرفته است. لاک پشت های غول پیکر، شیرهای دریایی، پنگوئن ها و گونه های مختلف پرنده را می توانید در این منطقه مشاهده نمایید. در این منطقه برای حفظ زیستگاه های طبیعی کنترل شدیدی برای دسترسی توریست ها صورت گرفته و تمامی بازدیدکنندگان می بایست به کمک یک راهنمای تور از منطقه بازدید نمایند. این جزایر خارق العاده یکی از جاذبه های گردشگری اکوادور بوده که سالانه به طور متوسط ۶۰ هزار بازدیدکننده از آن دیدن نموده اند.

جزایر گالاپاگوس

یکی از انواع گردشگری، طبیعت گردی می باشد که طرفداران بسیار زیادی نیز دارد. از سوی دیگر احتمالا طبیعت بکر و یا دست نخورده و یا جزایر اکوسیستمی در جهان می توانند زیبایی های خاصی را به گردشگران ارائه نمایند. بازدید از این مکان ها می تواند احساسی مانند ورود به دنیایی جدید در انسان ایجاد نماید.

منبع: www.touropia.com

از بهترین تفریحات آبی در دیدنی ترین نقاط جهان لذت ببرید
از بهترین تفریحات آبی در دیدنی ترین نقاط جهان لذت ببرید
خلیج هالونگ در ویتنام، عجایب هفتگانه طبیعت دنیا
خلیج هالونگ در ویتنام، عجایب هفتگانه طبیعت دنیا
نگاهی به موزه لوور ابوظبی
نگاهی به موزه لوور ابوظبی
گاردنز بای دی بی؛ پارکی رویایی در سنگاپور
گاردنز بای دی بی؛ پارکی رویایی در سنگاپور

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code