این جزیره ی ژاپنی به یک باره خالی از سکنه شد!

جزیره ی متروکه ی هاشیما

در ژاپن جزایر متروکه کم نیستند که بی سکنه مانده اند و ساکنان سابق آن به شهرها مهاجرت کرده اند. حتی بر اساس آخرین آماری که اعلام شد، ۵۰۵ جزیره ی متروک در این کشور وجود دارد که همگی هم در استان ناگازاکی ژاپن قرار گرفته اند. یکی از این جزایر متروک، جزیره ی هاشیما است که استان جالبی دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا داستان جزیره ی متروکه ی هاشیما را به اتفاق هم در الی گشت بررسی نماییم.

جزیره ی متروکه
مطالب مرتبط:
۱۷ نفر از عجیب ترین آدم های دنیا + تصویر واقعی
۷ قانون عجیب در سوئیس که حتی سوئیسی ها هم از آن بی خبرند!

در ابتدا درباره ی جزایر ژاپنی باید این اطلاعات را به شما بدهیم تا کمی بیشتر با ان ها آشنا شوید. شیما در ژاپنی در واقع یک پسوند است که برای جزیره ها به کار می رود. به طور مثال: ایکی نوشیما، آئوگاشیما،… و بسیاری از شیماهای دیگر، همگی به معنای جزیره هستند. جزیره ای که امروز از آن سخن گفتیم جزیره ی هاشیماست که به آن جزیره ی گونکانجیما هم می گویند. اسم این جزیره به معنای جزیره ی کشتی جنگی است.

این جزیره از نمای بالا شبیه به یک کشتی جنگی است. از لحاظ جغرافیایی، فاصله ی جزیره هاشیما تا شهر ناگازاکی، تنها ۱۵ کیلومتر است و در بیشتر روزهای سال، آب و هوای خشن و ناخوشایندی دارد. جمعیت این شهر در پر جمعیت ترین حالت ممکنش در بین سال های ۱۸۸۷ تا ۱۹۷۴ میلادی بوده است.

حال بگذارید تا بگوییم که هاشیما چگونه یک جزیره ی مسکونی شد. این جزیره ی ۶٫۳ هکتاری یکی از غنی ترین جزایر ژاپنی از نظر حجم بالای ذخایر زغال سنگ در زیر دریا می باشد. در همان زمان که با صنعتی سازی ژاپن همزمان شده بود، هاشیما به عنوان یکی از مراکز استخراج زغال سنگ، توانایی ایجاد فعالیت های معدنی و همچنین مشاغل مربوط را پیدا کرده و در همین زمینه شروع به فعالیت نمود و بسیار مشهور شد.

هاشیما

همین قضیه، سبب جذب کارگران و افراد جویای کار که بیشترشان هم کارگران معدن بودند، به این جزیره شد. همینطور شد که این افراد و خانواده هایشان ساکنین این جزیره شدند.

در طی سال ها، جزیره ی هاشیما تبدیل به مکانی شد که مکانی جهت برآورده کردن امکانات لازم از جمله تاسیسات و تجهیزات معدنی و همچنین امکانات مسکونی لازم برای رفاه و راحتی کارگران معدن زغال سنگ بود. در سال ۱۸۹۰ بود که شرکت معروف میتسوبیشی، این جزیره ی غنی را خریداری نمود تا طرح خود مبنی بر استخراج زغال سنگ از زیر آب را اجرا کند.

از آن زمان به بعد بود که این جزیره رشد قابل توجهی پیدا کرد و به همین دلیل بود که ساخت و سازهای  اولین ساختمان های بتونی خاکستری رنگ در این جزیره برای زندگی کارگران شروع شد. در ابتدا گفتیم که این جزیره از بالا شبیه به یک کشتی نظامی است و حالا به شما می گوییم که این جزیره چرا به این شکل است زیرا برای این که سونامی و یا طوفان دریایی به این جزیره نفوذ نکنند، موج شکن های بتنی دورتادور آن ریختند و به این صورت بود که هاشیما شبیه یک جزیره ی خاکستری کشتی شکل شد.

و اما چگونه هاشیما تبدیل به یک جزیره ی متروکه شد؟

و اما چگونه هاشیما تبدیل به یک جزیره ی متروکه شد؟

در اوج شکوفایی هاشیما، دولت ژاپن استفاده از نفت را به زغال سنگ ترجیح داد و این تغییر رویه ی استفاده از انرژی ها، سرنوشت غمگین این جزیره را سبب شد.اوایل دهه ی۶۰ میلادی بود که با نزدیک شدن به کاهش و تخلیه منابع و فرآورده های زغال سنگ، معادن مربوطه در کل کشور همگی با فاصله های کم بسته شدند. هاشیما نیز از این قائده مستثنی نبود.

در سال ۱۹۷۴ میلادی بود که میتسوبیشی اعلام کرد که هاشیما دیگر معدن ذغال سنگ ندارد. پس از این خبر بود که در چشم به هم زدنی هاشیما خالی از سکنه شد! اگر به عکس هایی که امروزه از داخل این جزیره منتشر می شود نگاه کنید متوجه خواهید شد که این مردم به قدری با عجله و سرعت این جزیره را ترک کردند که حتی فرصت نکردند تا همه ی وسایل خود را ببرند.

سال های سال گذشت و بالاخره در اوت ۲۰۰۵، تعدادی از خبرنگاران، مجوز ورود به این جزیره را دریافت کردند و آن ها توانستند عکس هایی از این جزیره ی متروک تهیه کنند و به همه ی جهان نشان دهند.

زمانی که این عکس ها منتشر شدند و در رسانه ها پخش شدند، توجه بسیاری از گردشگران و حتی ماجراجویان ژاپنی نسبت به این جزیره جلب شد و همین توجه و علاقه مندی آن ها باعث شد تا دولت ژاپن تصمیم بگیرد که از این جزیره به عنوان یک جاذبه ی گردشگری و صنعتی استفاده نماید و بنابراین شروع به بازسازی و حفاظت از این جزیره نمود.

سواحل رویایی جزیره لومبوک در بالی
سواحل رویایی جزیره لومبوک در بالی
در جزیره سانتورینی یونان چه کنیم؟
در جزیره سانتورینی یونان چه کنیم؟
روستایی که پر از الاغ های پیژامه پوش است!
روستایی که پر از الاغ های پیژامه پوش است!
جزیره‌ زیبای بلیز در قلب آمریکای مرکزی + ویدیو
جزیره‌ زیبای بلیز در قلب آمریکای مرکزی + ویدیو

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code