بلیط هواپیما

قایق هایی شبیه به مار که ۱۰۰ پاروزن با آن در هند، مسابقه می دهند!

جشنواره قایق های ماری کرالا

یکی از پر جاذبه ترین، پر گردشگر ترین و منحصر به فرد ترین شهرها ایالات هند کرالاست که هر ساله در رودهای پهناور آن می توانید شاهد جشنواره قایق های ماری کرالا باشید. فستیوال و مسابقاتی که هزاران مرد تنومد را وادار به شرکت در آن می کند. کرالا در جنوب شرقی هندوستان قرار داشته و جاذبه هایی همانند مزارع چای و قهوه، کوهستان ها و پارک ملی های رویایی، دهکده ای در دل جنگل، خانه های درختی در ارتفاعات بالای درختان، پل های معلق چوبی، ماهیگیری و قایق سواری در رودخانه ها و بسیاری دیگر دارد. پیشه و حرفه بسیاری از مردمانی که در این منطقه زندگی می کنند، ماهیگیر است. در نتیجه مجله الی گشت برایتان از مهم ترین رویداد سالانه در کرالا با نام مسابقات و جشنواره قایق های ماری کرالا صحبت کرده و این جاذبه جذاب را برایتان معرفی می نماید. اگر قصد سفر به هند و کرالا را دارید می توانید برنامه و زمان سفر خود را با این رویداد سالانه همزمان نمایید.

جشنواره قایق های ماری کرالا

مسابقات قایق های ماری

مطالب مرتبط:
راهنمای خرید سیم کارت در هند
رود گنگ هند؛ مقدس یا مرگ آور!؟
«کارناوال گوا»، بزرگ ترین و شادترین کارناوال در هند!

مسابقات سالانه ای که برای فستیوال و جشنواره قایق های ماری کرالا برگزار می شود، طرفداران بسیاری دارد. هر ساله همزمان با برگزاری این مسابقات میلیون ها نفر که عاشق چنین فستیوالی هستند به کرالا و جنوب شرقی هند می آیند. یکی از دلایل جذاب بودن این مسابقات برای افراد مختلف و البته گردشگران، وجود قایق های بسیار بلند و باریکی است که به دلیل اینکه همانند مار طراحی شده اند به آن ها قایق ماری می گویند. درون هر یک از این قایق های ماری شاید تا حدود ۱۰۰ نفر مرد قوی جثه بنشینند و با یکدیگر قایق های پارویی شان را به حرکت درآورند. این هارمونی در حرکت پاروها و حرکت مردان صحنه های بسیار دیدنی و جذابی را برای تماشا به وجود می آورد.

این مردان چنان با مهارت، سرعت و قدرت پاروهای خود را درون آب رودخانه می برند و قایق را به سمت جلو هدایت می کنند که حتی تماشاچیان نیز در این هوای گرم و شرجی به وجد آمده و آن ها را دنبال می کنند. اوج هیجان و سرزندگی را در میان مردمان این ناحیه و در جشنواره قایق های ماری کرالا تجربه خواهید کرد. همگی می دانیم که مسابقات قایق رانی به این شکل و گروهی در تمام نقاط دنیا برگزار می شود. با این حال تنها در کرالای هند است که چنین جمعیتی را بر روی قایق ها آن هم به صورت یکجا و همزمان خواهید دید. تعجب خواهید نمود که چگونه این قایق های باریک، بلند و مار گونه بر روی آب شناورند و چگونه وزن این همه جمعیت را تحمل می کنند.

فستیوال و جشنواره قایق های ماری کرالا

اما مسابقات قایق های ماری کرالا چگونه برگزار می شود؟

در این جشنواره قایق های ماری کرالا هر تیم شرکت کننده قایق ماری بسیار بزرگی را درون رودخانه و در مسیر مسابقانه هدایت می کنند. هر تیم دارای ۱۱۰ شرکت کننده و پاروزن است. تمام قایق ها از چوب ساخته شده اند. طول هر قایق چوبی به ۴۲٫۶ متر (۱۴۰ فوت) می رسد. نوک بالا آمده قایق شبیه به سر ماری است که بالا آمده و هنگامی که درون آب قرار می گیرد، ارتفاع بالا آمده آن به ۴٫۵ متر (۱۵ فوت) می رسد. اما تنها قسمت شگفتی این مسابقات تنها به شکل قایق ها و طول آن ها بر نمی گردد. تعداد شرکت کنندگان در این مسابقه در جهان بی نظیر است.

برای جشنواره قایق های ماری کرالا حدود ۲۰ قایق و ۲۰ تیم شرکت می کنند. یعنی تماشاگرانی که به تماشای این مسابقات به این قسمت از هند می آیند، در هنگام شروع مسابقه حدود ۲۲۰۰ نفر شرکت کننده و پاروزن را خواهند دید که خط شروع را ترک می کنند.

این رقابت ها سرشار از شگفتی و هیجان است. تنها صداهای تشویق مردم را فراموش کنید و تنها به صداها و فریادهایی که هر پاروزن در هر قایق می زند توجه کنید. این فریاد های انرژی زا و پر شور، هیجان و شادی را در شما هم به وجود می آورد و طولی نمی کشد که کم کم قایقی را انتخاب می کنید و همراه با دیگر حضار آن را تشویق می کنید.

اینجا جایی برای آرام نشستن نیست. همچنین اگر می خواهید که همراه با قایق ها باشید و از نزدیک مسابقات را دنبال کنید، قایق های کوچکی در کناره های رودخانه هستند که با مسابقه دهندگان حرکت کرده و جشنواره قایق های ماری کرالا را برای شما زنده تر جلوه می دهند.

مسابقات قایق های ماری کرالا

مسابقات المپیکی بر روی رودخانه

اگر این مسابقات می توانست وارد المپیک شود، در آن صورت بزرگترین تیم های ورزشی را در المپیک از آن خود می کرد. بیشتر کسانی که می خواهند مسابقات و جشنواره قایق های ماری کرالا را تماشا کنند، خود را به شهر آلاپوژا (Alappuzha) می رسانند. افرادی هم که در این مسابقه بزرگ شرکت می نمایند، باید در مسیر برعکس رودخانه پارو بزنند و تیم برنده جایزه نهرو (Nehru Trophy) را دریافت خواهد کرد.

این مسابقات بسیار سازماندهی شده و در رده های مختلف برگزار می شود. شاید همزمان با این مسابقه بتوانید حدود ۵۰ قایق ماری را در اندازه ها، شکل ها و سایزهای مختلف تماشا کنید که با یکدیگر در دسته بندی های مختلف به رقابت می پردازند. یکی از جذاب ترین رده های مسابقه در بین قایق های بسیار زیبایی برگزار می شود که به قایق های آشپزخانه معروف است. قایق های آشپزخانه قایق هایی هستند که در دوران گذشته برای پادشاهان و حاکمان این ناحیه بر روی آب شناور بوده و افراد درون آن، به آشپزی می پردازند. در نتیجه به این قایق ها، قایق های آشپزخانه ای می گویند.

مسابقات المپیکی بر روی رودخانه هند

تمام این مسابقات نشان دهنده ارتباط بین انسان، طبیعت و آب است. جایزه ای هم که برای جشنواره قایق های ماری کرالا در نظر گرفته شده است از نام اولین رئیس جمهور هند یعنی جواهرلعل نهرو گرفته شده است.

در این مسابقات هر روستایی برای خود یک قایق دارد. در واقع مردان هر روستا قبل از برگزاری مسابقات و فستیوال قایق ماری کرالا برای خود با مهارت بسیار قایق های چوبی را می سازند. حتی نام بسیاری از قایق ها از نام روستاهای آن گرفته شده است. با این حال نام فرشتگان و افراد مقدس را هم در این بین بر روی قایق ها می توانید مشاهده کنید.

این روحیه رقابت و تیمی در جریان برپایی این مسابقات در میان مردم هر روستا قابل رویت است. سردمدار و رهبر هر قایق کسی است که تجربه بالایی در هدایت و قایق رانی دارد. می توانید در جمع شرکت کنندگان و هدایت گران هر قایق حتی افرادی را پیدا کنید که بالای ۴۰ سال در این مسابقات شرکت کرده اند.

هر قایق برای خود آهنگ و شعری مجزا دارد که برای هماهنگی بیشتر افراد و بالا بردن روحیه تیمی در جریان جشنواره قایق های ماری کرالا با صدای بلند می خوانند. طول برگزار شده برای هر مسابقه حدود ۱ کیلومتر در نظر گرفته شده است.

در نتیجه هر قایق با گذشت تنها ۴ دقیقه این مسیر را می پیماید و به خط پایان می رسد.

به همین خاطر به شما توصیه می کنیم که از ابتدای شروع مسابقه و حتی از زمان آماده شدن افراد هر قایق برای دیدن در این مکان حاضر شوید.

جشنواره قایق های ماری در هند

در مجموع، مسابقات و جشنواره قایق های ماری کرالا شامل ۱۲ مسابقه بوده که از ۱۱ آگوست (۲۰ مرداد) با رقابت های نهرو شروع می شود و در تاریخ ۱ نوامبر (۱۰ آبان) با مسابقات قهرمانی رونالدو به پایان می رسد. از مجموع ۲۰ قایقی که در این مسابقات شرکت می کنند، حدود ۹ مسابقه را تشکیل می دهند. ۶ مسابقه و رده در ناحیه آلپی (Alleppey district)، ۲ مسابقه در ناحیه ارناکولام (Ernakulam district) و یک مسابقه در تریسور (Thrissur)، کوتایام (Kottayam) و کولام (Kollam) برگزار می شود. در مجموع بسیاری از این مسابقات در هر مکان در بازه زمانی ۲ روزه برگزار می شوند. پس در سفر به هند و رسیدن به کرالا می توانید ۲ روز از سفرتان را هیجان انگیز نمایید.

سفر به هند و رسیدن به کرالا

چگونه خود را به این مکان برسانید؟

نزدیک ترین فرودگاه به آلپی در کوچی قرار دارد. از این فرودگاه می توانید تاکسی گرفته و در مدن زمان ۲ ساعت خود را به این شهر برسانید. فرودگاه کوچی از آلپی حدود ۸۵ کیلومتر فاصله دارد. همچنین آلپی ایستگاه قطار خود را دارد. می توانید از فرودگاه کوچی خود را به ایستگاه قطار آلووا (Aluva) رسانده و از آنجا خود را به ایستگاه قطار آلپی برسانید.

اگر می خواهید با هزینه ای ارزان خود را از کوچی به آلپی برسانید، می توانید اتوبوس را انتخاب کنید. ایستگاه اتوبوسی که در کوچی قرار گرفته، حدود ۲۰ دقیقه تا ایستگاه راه آهن آلووا فاصله دارد. در مسیری که می خواهید با اتوبوس طی کنید تنها در ساعت های مشخصی در روز، اتوبوس حرکت می کند. هر چند اگر در غیر این ساعت ها وارد ایستگاه اتوبوس شدید، باز هم می توانید وسیله های نقلیه متعددی را برای سفر بین این دومنطقه پیدا کنید. در مجموع اتوبوس و قطار بسیار ارزان هستند و اگر مستقیما از فرودگاه تا مکان جشنواره قایق های ماری کرالا تاکسی بگیرید باید مبلغی در حدود ۲٫۳۰۰ روپیه بپردازید.

منبع: tripsavvy.com

زمستانی متفاوت در سوچی
زمستانی متفاوت در سوچی
نگاهی به جاذبه های شهر تاریخی ازمیر
نگاهی به جاذبه های شهر تاریخی ازمیر
مسجد شیخ زاید ابوظبی | با شکوه ترین مساجد جهان
مسجد شیخ زاید ابوظبی | با شکوه ترین مساجد جهان
این کارها را در لیست برنامه های سفر به رم قرار دهید
این کارها را در لیست برنامه های سفر به رم قرار دهید