بلیط هواپیما

جنگ گل در کوردوبا اسپانیا!+ تصویر

فستیوال گل کوردوبا

هر سال در فصل بهار و در شروع ماه می شهر کوردوبا که در جنوب اسپانیا قرار دارد، شاهد یکی از زیباترین مناظر می شود. این شهر در این زمان غرق در گل می شود آن ها در واقع فصل بهار را با گلباران کردن خانه ها و خیابان های شهر جشن می گیرند. این جشن با رژه ای که به «جنگ گل ها» مشهور است همراه است و در آن مردم این شهر شروع به گلباران کردن تراس های خود و نمای بیرونی خانه هایشان می کنند و به نوعی بین خانه ها مسابقه ای انجام می شود که اصطلاحا به آن « Los Patios de Córdob» می گویند. در ادامه با جزییات بیشتر فستیوال گل کوردوبا همراه الی گشت باشید:

فستیوال گل کوردوبا
مطالب مرتبط:
در اسپانیا چه غذاهایی بخوریم؟
اگر به دنبال تاریخ اسپانیا هستید بخوانید!

فستیوال گل کوردوبا دو هفته ادامه دارد و در این دو هفته، مردم کوردوبا درهای خانه هایشان را روی تراس های شخصی شان باز می کنند به این معنا که سعی می کنند تا تراس های شخصی خانه شان را به گونه ای تزیین کنند که بتواند زیباترین پاسیوی شهر شود. در واقع هر خانه ای که تراس و یا پاسیو داشته باشد سعی می کند تا آن را با انواع گیاهان و گل ها بپوشاند، اما بیشتر از همه از گل ها یاسمن، گرانیوم و میخک استفاده می شود.

فرش هایی از گل، موزاییک های دست ساز با نقوش اسلامی و حتی آبفشان و فواره هایی که در شهر هستند، همه و همه به زیباترین شکل ممکن تزیین می شوند و مایه ی حیرت گردشگران می شوند. در حالت عادی پاسیوهای شهر کوردوبا در اسپانیا به گونه ای هستند که کاملا شخصی اند و اصلا در دید عموم نیستند اما در طول فستیوال گل کوردوبا با بهترین نقش و نگارها تزیین شده و در دید مردم قرار داده می شوند. در آخر به زیباترین و تحت تاثیر قرار دهنده ترین پاسیو رای داده می شود و به برنده نه تنها جایزه ی مالی خوبی داده می شود بلکه در جلوی عموم مردم شهر از او و سلیقه ی او که توانسته چنین جای زیبایی را بسازد، قدر دانی می شود. به همین دلیل است که همه دوست دارند برنده ی این رقابت باشند.

فستیوال گل در کوردوبا

آب و هوای کوردوبا گرم و خشک است و بنابراین در تمام خانه ای این منطقه یک پاسیوی داخلی ساخته شده است. کوردوبا شهری تاریخی است که قدمت بعضی از محله های آن به دوران رومی ها برمی گردد اما با این حال اولین بار مردم عرب که به این منطقه آمدند این پاسیوها را ساختند و در خانه ها از آب و گل و گیاه به عنوان عناصری استفاده کردند تا محیط خانه را خنک نگه دارند. علاوه بر این، در هر خانه حیاط های بسیار کوچکی ساخته شد البته در فضای داخلی خانه، تا اعضای خانه بتوانند در مواقعی که هوا خیلی گرم و آزار دهنده می شود به آن جا پناه ببرند.

اگر به کوردوبا سفر کنید، هنوز هم می توانید در این شهر زیبا پاسیوهایی را پیدا کنید که قدمتشان به قرن دهم می رسد. کم کم که عده ای از مسیحیان در قرن سیزدهم به این شهر آمدند، بهترین خانه ها را ساختند و آن ها را تزیین کردند. البته جالب است بدانید که این حیاط های کوچک فقط برای تزیین خانه و یا مطبوع کردن آب و هوا نیستند بلکه معمولا در خانه هایی که دو طبقه هستند، دسترسی را هم راحت تر می کند. طبقه ی پایین تر، به عنوان مکانی برای اقامت در فصل گرما و طبقه ی بالایی خانه هم اقامتگاه زمستانی مردم کوردوبا است.  در طول قرن های هجدهم و نوزدهم بود که تاثیرات سلایق اروپایی ها روی این تراس ها و حیات های کوچک بیشتر دیده شد که مثلا استفاده از سنگ های مرمر، فواره های مرکزی و… بخشی از آن ها بود.

جشن گل در کوردوبا

از فستیوال گل کوردوبا بیشتر بدانید

اولین بار در سال ۱۹۱۸ بود که فستیوال گل کوردوبا در این شهر شکل گرفت و در واقع ایده ی اولیه ی آن به نوعی مطرح شد. در سال ۱۹۲۱ اولین فستیوال گل در این شهر برپا شد با این حال هنوز هم ناشناخته بود. در سال ۱۹۳۳ این فستیوال در بین مردم بیشتر شناخت شد و به محبوبیت رسید و در واقع یکی از اصلی ترین دلایل این پر طرفدار بودن این بود که قول جایزه های بزرگ برای افرادی که در این فستیوال شرکت کنند، داده شده بود. تصمیم گرفته شد تا به زیباترین و بهترین پاسیو جایزه داده شود. حالا برای این که از بین این همه پاسیو که واقعا همه ی آن ها زیبا هستند، بهترین مورد انتخاب شود، چندین معیار اصلی در نظر گرفته شده بود.

از جمله معیارهای ی که برای انتخاب زیباترین پاسیو در نظر گرفته می شود، سنتی بودن آن در عین زیبایی، مدرن بودن آن در عین حفظ زیبایی، تنوع استفاده از رنگ و نوع گل های مختلف، دادن استایل خاص به گل ها و…. است.

فستیوال کوردوبا

کوردوبا را بیشتر بشناسید

کوردوبا که به آن کوردووا هم گفته می شود، شهری در آندلوس است در جنوب کشور اسپانیا است و مرکز استان کوردوبا است. این شهر در گذشته محل اقامت رومی ها بوده است تا اینکه بعدها مسلمان ها به آن وارد می شوند و در آن اقامت می کند. این اتفاق در قرن هشتم افتاد. کوردوبا از صدها مغزه و خانه تشکیل شده است  یکی از اصلی ترین محصولاتی که تولید می کند، ابریشم است. این شهر به عنوان یکی از مراکز فرهنگ شناخته می شود و به آن لقب «شهر طلایی» را داده اند.

اگر چه کوردوبا به طور کلی شهر بزرگی نیست با این حال امروزه شهری مدرن و به نسبت بزرگ است که جمعیت آن در سال ۲۰۱۱ حدود ۳۳۰۰۰۰ نفر تخمین زده شده است. مرکز تاریخی این شهر به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شده است.

منبع: amusingplanet.com

اسپانیا در یک نگاه + ویدئو
اسپانیا در یک نگاه + ویدئو
ادغام متل قو و هتل ۵ ستاره ی اسپانیایی
ادغام متل قو و هتل ۵ ستاره ی اسپانیایی
۹ واقعیت باورنکردنی درباره پارک گوئل در بارسلونا
۹ واقعیت باورنکردنی درباره پارک گوئل در بارسلونا
معرفی فرودگاه تنریف جنوبی
معرفی فرودگاه تنریف جنوبی