ماجرای کشف گوهر نایاب سلطنتی در جنوب انگلستان! + تصویر

جواهر آلفرد، گوهری نایاب در انگلستان

آثار تاریخی که از دوران آنگلوساکسون کشف شده اند، درک بهتری را نسبت به این دوره تاریخی انگلستان برای عموم فراهم کرده اند. یکی از بی نظیر ترین آثار تاریخی که از این دوره بدست آمده، جواهر آلفرد است که از قرن نهم میلادی به یادگار مانده است. سفارش ساخت این جواهر ارزشمند را پادشاه آلفرد صادر کرده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره کشف این جواهر منحصر به فرد به شما بدهیم.

جواهر آلفرد
مطالب مرتبط:
آنچه باید از تاریخ انگلستان بدانید
به این ۷ دلیل هم که شده به انگلستان بروید!
معرفی موزه جواهرات ملی

جواهر آلفرد یک شیء قرن نهمی است که توسط پادشاه آلفرد سفارش داده شد. آلفرد از این جواهر منحصر به فرد سال ها به عنوان نشانگر برای مطالعه کتاب مقدس و سایر کتب دینی استفاده کرد. در آن دوران، این کتب دینی توسط دست کپی و باز نویسی می شد و مطالعه آن ها کار هرکسی نبود. پادشاه آلفرد دستور داد تا این کتاب ها را در سراسر قلمرو فروانروایی اش پخش کنند، زیرا او این کتب را منبعی برای روشنگری و آگاهای می دانست. جواهر آلفرد توسط یک صنعتگر که تحت نظر دادگاه ساکسون غربی فعالیت می کرد، ساخته شد. پایه و اساس این گوهر شکل سر یک اژدهاست که حفره ای به عنوان دهان در مرکزش دارد.

جواهر آلفرد در انگلستان

الماس مرکزی این جواهر، در یک قاب زیبای اشک مانند قرار دارد که درون آن شکلی طراحی شده و دور تا دورش را طلا فرا گرفته است. در گذشته گمان می کردند که شکل درون الماس، مربوط به یکی از مقدس ترین افراد انگلستان به نام سنت کوثبرت است، ولی امروزه همه عقیده دارند که این شکل، حضرت عیسی (ع) را نشان می دهند. البته برخی از مورخان هم عقیده دارند که کل این جواهر نمایانگر یک چشم است.

بر روی قاب جواهر آلفرد با حروف الفبای قدیمی انگلیسی نوشته شده است: AELFRED MEC HEHT GEWYRCAN. این کلمات به معنی “آلفرد دستور داد تا من ساخته شوم” هستند.

جواهر آلفرد - نشانگر کتاب

پادشاه آلفرد

پادشاه آلفرد حکومت خود را به عنوان پادشاه Wessex در سال ۸۷۱ میلادی و پس از جانشینی برادرش شاه Æthelred آغاز کرد. قلمرو آلفرد بارها مورد حمله وایکینگ ها قرار گرفت. ولی او توانست قدرت خود را به کل اروپا ثابت کند. در سال ۸۸۶ میلادی، آلفرد مناطق جنوبی انگلستان را هم با خود متحد کرد و توانست مرزهای خود را به طور رسمی معرفی کند. به عنوان یک رهبر و حاکم، شاه آلفرد دیپلمات خوبی هم بود. سیاست های موثر و مفید او باعث اتحاد همسایگان انگلستان از جمله پادشاهی مرسیا با آن ها شد. او دختر خود را به عقد شاه مرسیا در آورد. آلفرد یک رهبر منحصر به فرد بود که سیاست را خوب می شناخت و از اهمیت آموزش و مطالعه با خبر بود.

گوهر آلفرد

او با ترکیب عقل و سوادش، حکومتی شایسته ایجاد کرد و توانست قدرت پادشاهی خود را افزایش دهد. او آموزش خود را از دوران جوانی آغاز کرد. در ابتدا توانست متون انگلیسی را بخواند و بعد ها در زبان لاتین هم مهارت پیدا کرد. او با هدف گسترش عقلانیت در انگلستان، شروع به ترجمه متون لاتین به زبان انگلیسی کرد. به دلیل اینکه آلفرد زیاد مطالعه می کرد، به یک نشانگر کتاب احتیاج داشت تا صفحات را گم نکند. به همین خاطر دستور ساخت جواهر آلفرد را صادر کرد. پادشاه آلفرد در سال ۸۹۹ در جنگی خونین با اسکاندیناوی از دنیا رفت.

این جواهر در یک مزرعه در شمال پاترتون در قرن ۱۷ میلادی کشف شد. محل کشف این جواهر، از یک دسیسه بزرگ علیه کینگ آلفرد خبر می داد. چرا که این مزرعه یک پناهگاه بود که شاهان فقط در زمان خطر به آن پناه می بردند. جواهر آلفرد در سال ۱۷۱۸ به موزه Ashmolean آکسفورد اهدا شد و هنوز هم در این موزه نگه داری می شود.

موزه آکسفورد

بر اساس برخی نقل قول های تاریخی، این جواهر بر روی تاج پادشاه و یا لباس سلطنتی او نصب می شد. البته بعد ها باستان شناسان این شایعه را رد کردند. امروزه همه می دانند که جواهر آلفرد یک نشانگر مطالعه کتاب است. به منظور زنده نگه داشتن یاد و خاطره شاه آلفرد، امروزه کارگاه های جواهر سازی بسیاری در لندن جواهراتی شبیه به جواهر آلفرد می سازند. اگر شما هم تمایل داشته باشید، می توانید در سفرتان به انگلستان، بدل این گوهر را به عنوان سوغات برای نزدیکانتان خریداری کنید. این گوهر نشان دهنده و نماد مطالعه کردن در انگلستان است و در واقع نشان می دهد که مطالعه در این کشور چه سابقه طولانی دارد. آلفرد مطالعه را در کشور انگلستان ترویج داد و امروزه همه او را به خاطر این کار ستایش می کنند. از همان زمان تا کنون، سرانه مطالعه کتاب در انگلیس بسیار بالاست و شاید دلیل پیشرفت این کشور هم همین فرهنگ کتاب و کتاب خوانی باشد.

منبع: thevintagenews.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد