۹ حقیقت جالب در مورد غذاهای هندی که احتمالا نمی دانستید!

حقایق جالب در مورد غذاهای هندی

سفر به هند تجربه ای لذت بخش و به یادماندنی است. فرهنگ غنی و متنوع، بناهای تاریخی شگفت انگیز، طبیعت سرسبز و گرمسیری و صدالبته غذاهای هندی سالانه میلیون ها مسافر را از سرتاسر جهان به هند می کشانند. حتی اگر تا به حال غذاهای هندی را امتحان نکرده باشید حتما می دانید که ویژگی اصلی آن ها تند بودنشان است. غذاهای هندی بسیار خوشمزه و تند و تیز هستند و به جرات یکی از بهترین تجربیات سفر به هند امتحان کردن غذاهای هندی است. اگر شما هم عاشق طعم تند و خوشمزه غذاهای هندی هستید یا می خواهید در مورد غذاهای هندی بیشتر بدانید در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با حقایق جالب در مورد غذاهای هندی آشنا شویم.

غذاهای هندی

۱- شش طعم متفاوت

مطالب مرتبط:
آیا جرات امتحان کردن «تندترین غذاهای دنیا» را دارید؟!
بهترین غذاهای خیابانی گوا
راهنمای سفر به هند

درست است که غذاهای هندی به تند بودن شهرت دارند و طعم تندی مشهورترین طعم غذاهای هندی است، اما آشپزی هندی به این طعم محدود نمی شود. یکی از حقایق جالب در مورد غذاهای هندی این است که آشپزی هندی از شش طعم اصلی تشکیل شده است: شیرین (madhura)، شور (lavana)، ترش (amala)، تند و تیز (katu)، تلخ (tikta) و گس (kasya).

انواع غذای هندی

۲- تاثیر فرهنگ های خارجی

هندوستان برای هزاران سال در مسیر جاده ابریشم و مبادلات تجاری گسترده قرار داشت، به همین دلیل جای تعجب نیست که تاثیر فرهنگ های دیگر را می توان در فرهنگ، پوشاک، زبان و آشپزی هندی مشاهده کرد. آشپزی ایرانی، آشپزی آسیای مرکزی، عربی و مدیترانه ای هم تاثیر زیادی بر غذاهای هندی داشته اند. سمبوسه که امروزه یکی از خوشمزه ترین غذاهای خیابانی هند است و دسرهای خوشمزه ای مثل جالبی و گلاب جامون در واقع از فرهنگ های دیگر وارد فرهنگ و آشپزی هندی شده اند.

۳- سرزمین ادویه ها

هند القاب بسیاری دارد اما بدون شک در بین تمام آن ها، لقب «سرزمین ادویه ها» به حق شایسته هند است. یکی از حقایق جالب در مورد غذاهای هندی در مورد ادویه است. جالب است بدانید که کشور هند بزرگ ترین تولیدکننده ادویه در جهان است و بیش از ۷۰% ادویه کل جهان را تولید می کند. درست است که ما ایرانی ها هم با ادویه کاملا آشنا هستیم و از آن در تهیه غذاها استفاده می کنیم، اما در سفر به هند می توانید تنوعی بی شمار از ادویه ها را ببینید که تا به حال اسمشان را هم نشنیده اید!

سرزمین ادویه ها

۴- تاریخچه نمک و فلفل

هندوستان بیش از ۵۰۰۰ سال است که به ویژه در ایالت گجرات به تولید نمک می پردازد. شواهد و اسناد مکتوب نشان می دهند که فلفل سیاه از ۲۰۰۰ قبل از میلاد هم در آشپزی هندی کاربرد داشته اند. ایالت جنوبی کرالا هم در دوران باستان به خاطر صادرات فلفل سیاهش شهرت داشته است. جالب است بدانید که در آن زمان، فلفل سیاه به عنوان «طلای سیاه» شناخته می شد و ارزشی بسیار بالا داشت.

۵- سه دسته بندی غذا

یکی دیگر از حقایق جالب در مورد غذاهای هندی دسته بندی انواع غذاها بر اساس اثر آن ها بر ذهن و بدن است. بر اساس آیورودا (Ayurveda)، سیستم درمانی باستانی هند، سه دسته بندی اصلی برای غذا وجود دارد: ساتویک (Satvic)، راجاسیک (Rajasic) و تاماسیک (Tamasic). غذاهای ساتویک شامل تمام غذاهای طبیعی با حداقل فرآوری مثل سبزیجات می شود و براساس آیورودا اثری مثبت، آرامش بخش و تصفیه کننده بر بدن و ذهن دارد. غذاهای راجاسیک غذاهای تند و پرادویه، چرب، شور یا تلخ است که باعث تقویت جاه طلبی، حس رقابت جویی و اهداف شخصی و خودخواهانه است. غذاهای تاماسیک هم به طور کل به غذاهای فرآوری شده ای گفته می شود که هضم و گوارش سختی دارند و اثرات بسیار منفی بر ذهن و بدن دارند.

دسته بندی غذاهای هندی

۶- تندترین فلفل چیلی

جالب است بدانید که هند محل پرورش یکی از تندترین فلفل های چیلی در دنیاست! فلفل روح یا بات جولوکیا (bhut jolokia) فلفلی بسیار تند است و همیشه جزء چند فلفل تند جهان قرار می گیرد. این نوع فلفل در ایالت های آروناچال پرادش، آسام، ناگالاند و مانیپور کشت می شود و در سال ۲۰۰۷ به عنوان تندترین فلفل جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شد.

۷- مواد غذایی وارداتی

یکی دیگر از حقایق جالب در مورد غذاهای هندی این است که بسیاری از مواد اولیه اصلی در آشپزی هندی در حقیقت وارداتی هستند. موادی مثل گوجه فرنگی، سیب زمینی و فلفل چیلی که نقشی بسیار مهم در غذاهای هندی دارند در حقیقت ریشه هندی ندارند! این مواد غذایی برای اولین بار توسط پرتغالی ها به هندی ها معرفی شد.

علاوه بر این، شکر سفید تصفیه شده هم توسط پرتغالی ها وارد هند شد، پیش از آن هندی ها برای شیرین کردن غذا از عسل و میوه های شیرین استفاده می کردند.

فلفل روح تندترین فلفل دنیا

۸- مشهورترین غذای هند، هندی نیست!

اما یکی از حقایق جالب در مورد غذاهای هندی مربوط به غذای مشهور چیکن تیکه ماسالا است! در بین غذاهای هندی این غذا از همه شهرت و محبوبیت بیشتری پیدا کرده است و در بالای منوی رستوران های هند در سرتاسر دنیا قرار گرفته است. اما جالب است بدانید که چیکن تیکه ماسالا در اصل ریشه هندی ندارد و در حقیقت در گلاسکو اسکاتلند اختراع و ابداع شده است! با این حال، به دلیل شباهت ترکیبات و مواد اولیه در تهیه این غذا، همه آن را به عنوان غذایی هندی می شناسند.

چیکن تیکه ماسالا

۹- همه هندی ها گیاهخوار هستند؟

هند از نظر حداقل مصرف گوشت در رده دوم جهان قرار دارد و همه غذاهای هندی را به خاطر گیاهی بودنش می شناسند. همچنین این تصور در بین مسافرانی که به هند سفر می کنند وجود دارد که تمام هندی ها گیاهخوار هستند. با این حال، باید بدانید که هند کشوری بسیار پهناور و پرجمعیت است و تمام هندی ها از رژیم غذایی گیاهی تبعیت نمی کنند. جالب است بدانید که بر اساس آمار منتشر شده توسط دولت هند، تنها ۲۹% جمعیت هند کاملا گیاهخوار هستند! باورتان می شود؟!

منبع: theculturetrip.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code