حقایق عجیب و جالبی که در مورد روسیه نمی دانستید

دانستنی هایی از کشور روسیه

وقتی که کلمه ی «روسیه» را می شنوید، اولین چیزی که به ذهنتان می رسد، چیست؟ تندرا؟ برف؟ شاید. اما امروز می خواهیم دانستنی هایی از کشور روسیه را به شما بگوییم که احتمالا قبلا در هیچ جای دیگر نه خوانده و نه شنیده اید. از آن جایی که روسیه کشور بسیار پهناور و وسیعی است که حتی ناپلئون هم نتوانست آن را فتح کند؛ مشخص است که باید شگفتی های زیادی را در داخل خود داشته باشد. باور کنید روسیه فقط به برف و یخ منتهی نمی شود! در این جا ۲۵ حقیقت جالب از روسیه را به شما می گوییم، با الی گشت همراه شوید.

دانستنی هایی از کشور روسیه
مطالب مرتبط:
این ها معروف ترین شهرهای روسیه هستند!
طرح های ایستگاه های اتوبوس روسیه در دنیا اول شدند+ تصویر

۱- دریاچه ی بایکال بیشتر از یک پنجم اب های تازه ی جهان را تشکیل داده است! در واقع کشور روسیه به عنوان یک کشور به تنهایی، بخش بزرگی از آب های تازه و یخ نزده ی جهان را تامین می کند. همچنین ۷۷ درصد این کشور را منطقه ی پهناور سیبری تشکیل داده است.

دریاچه ی بایکال روسیه

۲- روی اسکناس های پول این کشور حروف برجسته وجود دارد که افرادی که نابینا هم هستند بتوانند از این پول ها استفاده کنند. البته این موضوع فقط مختص کشور روسیه نیست و گفته می شود که در کشورهای کانادا، هند و مکزیک هم چنین اسکناس هایی وجود دارد.

۳- اسم میدان سرخ در مسکو هیچ ربطی به موردی که خیلی ها فکر می کنند ندارد. در واقع این اسم از روی کلمه ی krasnyi برداشته شده است که به معنای زیبا است.

میدان سرخ مسکو

۴- مسکو بزرگ ترین شهر اروپا با ۱۳ میلیون جمعیت است و لندن با ۸ میلیون نفر جمعیت بعد از مسکو در رده ی دوم قرار دارد. به جز این، همه می دانند که روسیه کشور بسیار بزرگی است، اما وقتی می گوییم بزرگ، تعریفتان از بزرگ چیست؟ برای این که به شما دید کاملی از این واژه بدهیم باید بگوییم که روسیه بیشتر از هر کشور دیگری در دنیا، منطقه های زمانی مختلف را پوشش می دهد، به طور کلی ۱۱ تا!

مساحت کشور روسیه تقریبا ۱۷,۰۷۵,۴۰۰ کیلومتر مربع است که ۱٫۸ میلیون برابر بزرگ تر از ایالات متحده ی آمریکا است.

۵-  مرتفع ترین کوه اروپا البروس نام دارد که در رشته کوه های قفقاز واقع شده است و ۵۶۴۲ متر ارتفاع دارد.

کوه البروس روسیه

۶- شلوغ ترین سیستم متروی اروپا را می توان در شهر مسکو پایتخت کشور روسیه پیدا کرد که روزانه بیشتر از ۶ میلیون نفر در آن رفت و آمد می کنند. ایستگاه های متروی مسکو با بهترین نقاش های دیواری، چشمگیرترین لوسترها و گران ترین سنگ های مرمر تزیین شده اند و احتمالا زیباترین متروی جهان است. همچنین سرعت مترو در شهرمسکو در زمان هایی که شلوغ باشد، به طرز باورنکردنی ای سریع است به طوری که هر ۹۰ ثانیه یکبار قطار جدید از راه می رسد! تخمین زده شده است که هر روزه ۹ میلیون نفر از مترو استفاده می کنند و علاوه بر این متروی شهر سنت پترزبورگ عمیق ترین متروی جهان است که در عمق ۱۰۰ متری زمین قرار دارد.

متروی مسکو

۷- در منطقه ی چامچاتکا در شرق روسیه، می توانید روی آتشفشان ها پیاده روی کنید. Klyuchevskaya Sopka در این منطقه بلندترین آتشفشان فعال هم در آسیا و هم در اروپا است.

۸- احتمالا تا الان دیگر متوجه شده اید که روسیه فقط در توندرا و برف خلاصه نمی شود. در حالی که در اکثر مناطق روسیه هوا می تواند خیلی سرد و گاهی بیرحم باشد، در شهر سوچی آب و هوا تقریبا استوایی است. جالب است بدانید که در این شهر حتی درخت نخل هم وجود دارد! شهری که کوه های قفقاز را در پس زمینه ی خود دارد و می توان صبح ها به سمت ساحل آن رفت در حالی که بعدازظهر به کوهستان هایش برای اسکی رفت!

۹- بعد از کشور آمریکا با ۴۶ میلیون مهاجر، روسیه دومین کشور بزرگ جهان از نظر مهاجری پذیری با ۱۲ میلیون نفر جمعیت از دور دنیا است. بیشتر این مهاجران از کشورها شوروی سابق هستند. همچنین بیشتر از ۱۰۰ زبان مختلف در داخل مرزهای این کشور صحبت می شود.

۱۰- درست است که باورش خیلی سخت است اما یکی دیگر از دانستنی هایی از کشور روسیه این است که این کشور بیابان هم دارد. این بیابان در کناره های دریای خزر قرار دارد.

۱۱- از آن جایی که بیشتر این کشور را طبیعت و پوشش های گیاهی تشکیل می دهد، به روسیه لقب «شش های اروپا» را داده اند، روسیه بعد از آمازون دومین منطقه ی جهان با بیشترین مقدار جذب کربن دی اکسید است.

طبیعت روسیه

۱۲- روسیه ۱۵ شهر با جمعیت بالای ۱ میلیون نفری دارد و گفته می شود که اولین کشوری بوده است که توانست انسان را به فضا بفرستد، نام این شخص یوری گاگارین بوده است. همچنین روسیه اولین کشوری بوده است که به فضا ماهواره فرستاده است که نام آن هم اسپوتنیک ۱ بوده است.

۱۳- گفته می شود که در سال ۱۸۶۷ آمریکا، آلاسکا را از روسیه با قیمت ۷٫۲ میلیون دلار خریده است!

۱۴- در کشور روسیه موزه ای وجود دارد که نگهبانان آن گربه ها هستند! در واقع این موزه این گربه ها را به این موزه آورده است تا جوندگان مزاحم احتمالی را شکار کنند. این موزه، موزه ی هرمیتاژ در سنت پترزبورگ است تاریخچه ی این سنت به سال ۱۷۴۵ برمی گردد.

موزه هرمیتاژ در روسیه

۱۵- کشور روسیه یکی از مخفی ترین و پر رمز و رازترین کشورهای دنیاست که گفته می شود در آن ۱۵ شهر وجود دارد که نه نام و نشانی از آن ها معلوم است و نه حتی محل آن ها مشخص است.

۱۶- گفته می شود که در منطقه ی روسیه یک بنای مذهبی بسیار زیبا چشمگیر وجود دارد که نام آن «بنای همه ی مذاهب» است. در این بنا می توان ترکیب بسیار جالبی از فرهنگ های مختلف را در کنار هم دید.

بنای همه ی مذاهب

منبع: list25.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد