بلیط هواپیما

چگونه در تفلیس رفت و آمد کنیم؟

 حمل و نقل عمومی در تفلیس

تفلیس، پایتخت گرجستان شهری بزرگ و تماشایی است شهری که برای گشت و گذار در نقاط مختلفش گزینه های زیادی برای انتخاب وسایل حمل و نقل عمومی دارید. الی گشت در این پست از انواع وسایل حمل و نقل در تفلیس و هزینه ی کرایه آن ها می گوید، ما را همراهی کنید.

تفلیس

اتوبوس

مطالب مرتبط:
غذاهای خوشمزه ای که فقط در تفلیس پیدا می شوند!
پل صلح تفلیس، پلی بر فراز رودخانه کورا

اتوبوس های تفلیس آبی و زردند و شماره ی مسیر در جلوی هر کدام مشخص است. بیشتر ایستگاه های اتوبوس تابلویی دارند که بر روی آن زمان آمدن اتوبوس بعدی نمایش داده می شود. کرایه هر سفر حدود ۵۰ تتری است و در هنگام سوار شدن به اتوبوس باید آن را پرداخت کنید.

اتوبوس

تله کابین و قطار کابلی

فقط از پارک رایک تا قلعه ی ناریکالا می توانید سوار بر تله کابین چشم اندازهای تماشایی از شهر را ببینید. یکی از این تله کابین ها حتی کف شیشه ای هم دارد و کرایه ی آن ها فقط ۱ لاری است. قطار کابلی که در سال ۱۹۰۵ راه افتاده کوه Mtatsminda  را بالا می رود و اخیرا هم بازسازی شده و کرایه اش ۲ لاری است.

تله کابین

مینی بوس

به مینی بوس های گرجستان ماشروتکا می گویند و همه ی این مینی بوس های مرکز شهر زرد رنگند.  به جز در خیابان روستاولی که برای سوار شدن به آن ها باید در ایستگاه های اتوبوس منتظر بمانید در بقیه ی قسمت های شهر هیچ ایستگاهی ندارند و برای سوار شدن  باید دستتان را تکان دهید.

مترو

تفلیس دو خط مترو دارد که در «میدان ایستگاه» به هم می رسند. برای استفاده از قطار مترو باید همراه خودتان کارت مسافرتی مترومانی داشته باشید که می توانید آن را در همه ایستگاه ها تهیه و یا شارژ کنید. هر سفر با مترو ۵۰ تتری است و این هزینه اصلا ربطی به مسافت جابجایی ندارد. اسم ایستگاه ها هم به زبان گرجی و هم به زبان انگلیسی نوشته شده و صداهایی که از بلندگوی قطار می آید هم به دو زبان گفته می شوند. ساعت کار مترو هم از ۷ صبح تا نیمه شب است. برای سوار شدن به مترو حتما باید «مترومانی کارت» داشته باشید می توانید با ۲ لاری آن را بخرید و برای هر سفر  ۰٫۵ لاری از شارژ کارت کم می شود.

مترو

تاکسی

تاکسی ارزان و راهی آسان برای رفت و آمد در شهر است. کرایه ی بیشتر سفرهای درون شهری بین ۳ تا ۶ لاری است. بعضی از تاکسی ها تاکسی متر دارند و بعضی ها هم کرایه ثابتی می گیرند. قبل از اینکه سوار تاکسی شوید بر سر قیمت به توافق برسید حتی می توانید چانه هم بزنید چون رانندگان تاکسی وقتی می بینند شما خارجی هستید ممکن است کرایه بیشتری بخواهند.

تاکسی

قطار

ارزان ترین راه برای خرید بلیط قطار این است که به ایستگاه قطار مرکزی بروید معمولا در باجه های بلیط فروشی اینجا یکی از کارکنان به زبان انگلیسی حرف می زند.

کلیسای جامع تثلیث تفلیس، سومین کلیسای بلند ارتدوکس جهان
کلیسای جامع تثلیث تفلیس، سومین کلیسای بلند ارتدوکس جهان
معرفی بهترین هاستل های تفلیس گرجستان
معرفی بهترین هاستل های تفلیس گرجستان
چطور برای سفر ۳ روزه به تفلیس برنامه ریزی کنیم؟
چطور برای سفر ۳ روزه به تفلیس برنامه ریزی کنیم؟
کشف زیبایی های بی شمار تفلیس (بخش دوم)
کشف زیبایی های بی شمار تفلیس (بخش دوم)