از سیر تا پیاز حمل و نقل عمومی در مشهد

مشهد دومین کلان شهر ایران بعد از تهران است که هر روز جمعیتی معادل شش میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر را جا به جا می کند. پیش بینی می شود این میزان در سال های آینده به هفت و نیم میلیون نفر در روز برسد. از این رو توجه ویژه به سیستم حمل و نقل عمومی در مشهد شده است. این شهر زیارتی مهم ایران به مسافران و گردشگران نیز توجه ویژه داشته و روش های آسانی را برای تردد در مشهد ایجاد کرده است. چه چندین بار به مشهد سفر کرده باشید و چه برای اولین بار است که وارد این شهر می شوید، برای تردد در شهر به سراغ وسایل نقلیه عمومی و خصوصی می روید.

وسایل نقلیه مختلفی در شهر مشهد برای راحتی مسافران و شهروندان طراحی شده است. حتی مسافرانی که با تور مشهد وارد این شهر می شوند، برای دسترسی به مناطق دیدنی نیاز به استفاده از حمل و نقل مشهد دارند. اگر با ما در این مقاله مجله ی گردشگری الی گشت تا انتها همراه باشید، از سیر تا پیاز تردد در شهر را همانند یک شهروند مشهدی خواهید دانست.

نقشه خطوط مترو از وسایل حمل و نقل عمومی در مشهد

استفاده از ماشین شخصی برای تردد در مشهد

مطالب مرتبط:
معرفی بهترین هتل آپارتمان های مشهد
هر آنچه که باید درباره ایستگاه راه آهن مشهد بدانید!
با چه قطاری مسیر تهران مشهد را سفر کنیم؟

بسیاری از خانواده ها و مسافران ترجیح می دهند که با ماشین شخصی به مشهد سفر کنند. سفر با ماشین شخصی مزیت های مخصوص به خودش را دارد و آزادی بیشتری در رفت و آمد به مسافران می دهد. اگر چه به دلیل گرانی بنزین و مشکلاتی از قبیل رانندگی های طولانی و ناآگاهی از مسیرها، خرید بلیط هواپیما مشهد یا بلیط قطار توصیه می شود. در این صورت مسافران می توانند از حمل و نقل عمومی مشهد برای جا به جایی در شهر استفاده کنند. همچنین خرید تور مشهد که برای مسافران ترانسفر فرودگاهی و شاتل برای دسترسی به حرم مطهر (ع) فراهم می کنند، بهترین گزینه سفر به مشهد است. اگر شما هم از مشکلات سفر با ماشین شخصی فراری هستید، پیشنهاد می دهیم برای خرید تور مشهد اینجا کلیک کنید.

محدودیت ترافیکی مشهد

یکی از نکاتی که برای حمل و نقل مشهد و استفاده از ماشین شخصی برای سفر به این شهر، باید به آن توجه داشته باشید، محدودیت های ترافیکی است. از آن جهت که کلان شهر مشهد ترافیک بالایی دارد و البته معضل آلودگی هم در این شهر دیده می شود، طرح ترافیک در آن به اجرا در آمده است. طرح زوج و فرد براساس پلاک وسایل نقلیه در مشهد اجرا می شود. روزهای زوج ماشین هایی که پلاک آن ها زوج است حق تردد در مشهد را دارند. روزهای فرد نیز مختص وسایل نقلیه با پلاک فرد هستند. با این حال محدوده ترافیکی مشهد به اطراف حرم مطهر (ع) محدود می شود. تقاطع خیابان مدرس و امام خمینی، بلوار راه آهن و طبرسی (چهار راه مقدم)، میدان شهدا، چهار راه دانش و تقاطع خیابان نواب صفوی و وحدت در اطراف حرم شامل محدوده زوج و فرد می شوند.

این طرح در طول سال به غیر از جمعه ها از ساعت ۸ صبح تا ۲۰ شب اجرا می شود. در این ساعت ها بهتر است از وسایل حمل و نقل عمومی در مشهد استفاده کنید.

نرم افزاری کارآمد برای مسافرانی با ماشین شخصی

یکی از مشکلاتی که افراد مختلف در مشهد با آن مواجه هستند، یافتن موقعیت پارکینگ است. هر چند که بسیاری از افراد ماشین خود را در جای پارک کنار خیابان و نزدیک به مکانی که کار دارند، پارک می کنند اما مشهد شهری بسیار شلوغ است. احتمال اینکه در خیابان مورد نظرتان جای پارک پیدا نکنید، بسیار است. همچنین گاهی رانندگان از وجود پارکینگ در نزدیکی خود مطلع نیستند و به همین دلیل به سراغ جای پارک ناامن کنار خیابان ها می روند.

در مشهد نرم افزاری به نام پارکینگ (الیت) فعال است که به شما مکان پارکینگ ها و میزان ظرفیت باقی مانده هر یک را نشان می دهد. حتی امکان پرداخت هزینه پارکینگ و محاسبه آن را دارد. پیشنهاد می دهیم اگر با ماشین شخصی خود به مشهد سفر می کنید، نرم افزار پارکینگ یا الیت را روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. این نرم افزار برای راهنما – رانندگانی که تور مشهد برگزار می کنند، بسیار کارآمد است.

تاکسی مشهد از وسایل حمل و نقل خصوصی

خوشبختانه در همه خیابان های مشهد تاکسی های شهری را خواهید یافت. تنها کافیست یک دقیقه در کنار خیابان منتظر بمانید تا چندین تاکسی از کنار شما عبور کنند و حتی برای سوار کردن شما بوق بزنند. تاکسی های درون شهری یکی از محبوب ترین وسایل حمل و نقل عمومی در مشهد هستند. چرا که دسترسی به بسیاری از مناطق را آسان تر نموده و جزء وسایل تردد خصوصی محسوب می شوند. شما به همراه ۳ نفر دیگر تنها مسافران درون ماشین هستید و از شلوغی مترو یا اتوبوس های شهری دور هستید.

ایستگاه های تاکسی خطی در مشهد

عموماً در تقاطع خیابان های اصلی مانند بولوار وکیل آباد با خیابان های فرعی تاکسی های خطی آن مسیر را خواهید یافت. تاکسی های خطی کرایه و نرخ مشخصی دارند و بهترین تاکسی ها برای دسترسی به مقصد هستند. بسیاری از شهروندان مشهدی برای جا به جایی در شهر به جای گرفتن تاکسی های گردشی از تاکسی های خطی استفاده می کنند. هزینه سفر با تاکسی های خطی ارزان تر از تاکسی های گردشی تمام می شود.

تاکسی تلفنی در شهر

یکی از قدیمی ترین روش ها برای جا به جایی در شهر استفاده از تاکسی تلفنی است. تاکسی های تلفنی از وسایل تردد خصوصی در شهرها هستند که مسافران را به صورت ویژه و با هزینه ای مشخص از مبدأ به مقصد می رسانند. تاکسی های تلفنی هر چند گران تمام می شوند اما به دلیل راحتی که برای مسافران دارند، استقبال خوبی از آن ها می شود.

عصر جدید با تاکسی های آنلاین

در ایران چندین شرکت اقدام به راه اندازی تاکسی های آنلاین نموده اند. تاکسی هایی که در عمل مشابه با تاکسی تلفنی هستند اما از طریق اینترنت و برنامه ای مشخص درخواست داده می شوند. این تاکسی ها به دلیل استفاده آسان و راحت و هزینه ای کمتر از تاکسی تلفنی محبوبند. در مشهد به راحتی با استفاده از برنامه تاکسی های اینترنتی می توانید در شهر تردد کنید. سرعت در رسیدن به مقصد، انتخاب راننده و نوع وسیله نقلیه، مشاهده قیمت، پرداخت نقدی یا اینترنتی و استفاده از نقشه مشهد از دلایل محبوبیت این مدل از تاکسی هاست.

اتوبوس های مشهد راهی مناسب برای تردد به سمت حرم

اتوبوس های شهری مشهد و دسترسی به همه نقاط شهر

از دیگر وسایل نقلیه عمومی در مشهد اتوبوس ها هستند که به هر نقطه از شهر یا بیرون شهر مسافران را می رسانند. اتوبوس های مشهد به دو گروه بی آر تی و تندرو تقسیم می شوند که در ادامه مسیرهای هر یک را به شما معرفی می کنیم.

اتوبوس های تندرو یا BRT برای مسیرهای پرتردد

به غیر از اتوبوس های عادی نوع دیگری از اتوبوس ها در مسیرهای مشخصی برای حمل و نقل عمومی در مشهد استفاده می شوند. اتوبوس های تندرو و بی آر تی (BRT) با هزینه ای در حدود ۵۰۰ تومان مسافران را جا به جا می کنند. ۵ خط اصلی را می توان برای خطوط اتوبوس های بی آر تی مشهد نام برد. خطوط ۸۰۰، ۸۰۰/۱، ۸۰۰/۲، ۸۳۰ و ۸۳۱ بی آر تی های مشهد هستند.

خط شماره ۸۰۰ از پایانه امام رضا تا پایانه طبرسی ادامه دارد. خیابان های ۱۵ خرداد، حرم مطهر، میدان طبرسی و بزرگراه آن به همراه چهارراه شهید مفتح محل عبور این خط اتوبوس BRT مشهد است.

خط شماره ۸۰۰٫۱ از پایانه امام رضا تا میدان بیت المقدس حرکت دارند. میدان ۱۵ خرداد، بسیج، چهارراه دانش و میدان بیت المقدس مسیرهای عبوری این خط اتوبوس BRT هستند.

خط شماره ۸۰۰٫۲ از پایانه طبرسی تا حرم مطهر ادامه دارد. میدان فجر، چهارراه برق و مقدم طبرسی از خیابان های عبوری این اتوبوس ها هستند.

خط ۸۳۰ از انتهای امامیه تا انتهای شهرک باهنر حرکت دارد. اتوبوس های بی آر تی مشهد در این مسیر از شهرک های شهید باهنر و شهید رجایی می گذرند. به سمت حرم مشهر، میدان توحید، چهارراه امام علی و میدان امامیه می روند.

اتوبوس های تندرو از شلوغترین وسایل حمل و نقل عمومی در مشهد

برای حمل و نقل عمومی در مشهد مسیرهایی را از پایانه تا پایانه ای دیگر اتوبوس های تندرو گذاشته اند. پایانه خواجه ربیع تا پایانه انقلاب اسلامی، پایانه الهیه تا شهید مفتح، از الهیه تا پایانه امام رضا (ع) و پایانه انقلاب اسلامی پایانه هایی هستند که این نوع از اتوبوس ها حرکت دارند.

خط اتوبوس شماره ۸۳۱ مسیر مابین پایانه الهیه تا مصلی را طی می کند. این مسیر از بزرگراه اندیشه، سپس حرم مطهر، میدان امام علی (ع)، بزرگراه وکیل آباد و میدان فردوسی می گذرد.

نرم افزار خطوط اتوبوسرانی مشهد

یکی از بهترین نرم افزارهایی که می توانید برای تردد در شهر مشهد به آن استناد کنید و بسیار کاربردی است، نقشه همراه مشهد است. با این نقشه به صورت آنلاین می توانید اطلاعات متعددی را تنها در گوشی همراه خود ببینید. خلاصه ای از این اطلاعات را در زیر می خوانید.

 • مسیر اتوبوس در خطوط
 • زمان رسیدن به اتوبوس مورد نظر شما به ایستگاه
 • مسیریابی آنلاین و هوشمند
 • نمایش ایستگاه های اتوبوس و البته پایانه ها
 • مشاهده ایستگاه های مناسب ویلچر
 • محل شارژ و فروش من کارت مشهد
 • مشاهده نزدیک ترین ایستگاه های اتوبوس به موقعیت فعلی شما
 • راهنمایی کامل برای رسیدن به ایستگاه اتوبوس و مدت زمان انتظار

این برنامه با نام نرم افزار خطوط اتوبوسرانی مشهد در موبایل به شهروندان و مسافران ورودی به مشهد کمک می کند تا به راحتی به مقصد خود برسند. بر اساس این نرم افزار اصلاً مهم نیست که در کجای شهر قرار دارید، تنها با تعیین موقعیت خودتان در برنامه و مشخص نمودن مقصد راه های دسترسی به شما نشان داده می شوند. حتی میزان پیاده روی تا ایستگاه اتوبوس مشهد نزدیکتان را به شما می گوید.

برای دانلود نرم افزار نقشه همراه مشهد با نسخه اندروید می توانید به سایت های مختلف دانلود مانند بازار مراجعه کنید.

مترو، سریع ترین وسیله حمل و نقل عمومی در مشهد

اولین قطار شهری مشهد یا مترو در سال ۱۳۸۹ افتتاح شد. در حال حاضر در مشهد حدود ۴ خط مترو فعال وجود دارد. خط شماره ۱ مترو مشهد از فرودگاه شهید هاشمی نژاد تا انتهای وکیل آباد کشیده شده است. خط شماره ۱ و ۲ در میدان تقی آباد یا همان ایستگاه شریعتی با یکدیگر تلاقی دارند. خط شماره ۱ در ۲۴ ایستگاه توقف دارد. این خط مترو برای مسافرانی که اقدام به خرید بلیط هواپیما مشهد می کنند و برای ورود به شهر طراحی شده است. برای خرید اینترنتی پرواز مشهد نیز می توانید روی کلمه آن کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر منتقل شوید.

خط شماره دو متروی مشهد خطی است که از ایستگاه راه آهن و میدان شهدا می گذرد؛ بنابراین مسافرانی که بلیط قطار مشهد را خریداری کرده اند می توانند با این خط مترو خود را به مقصد برسانند. همچنین برای بازدید از مرکز خرید زیست خاور، پارک کوهسنگی، میدان سعدی، خیابان دانشگاه، میدان تقی آباد و تلویزیون می توانید سوار این خط شوید. خط شماره ۲ ۱۲ ایستگاه دارد و گاهی بسیار شلوغ است. اگر در ابتدای سفر هستید و می خواهید برای زیارت یا گشت و گذار به سمت این شهر بروید، می توانید بلیط قطار مشهد را از سایت الی گشت تهیه کنید. تنها کافی است که روی نام «بلیط قطار مشهد» کلیک کنید.

خط شماره ۳ هم از طولانی ترین مسیرهای قطار شهری مشهد بوده که در سال ۱۴۰۰ افتتاح خواهد شد. این خط از ترمینال اتوبوسرانی در انتهای خیابان امام رضا تا فلکه آب ادامه دارد. سپس تا چهارراه شهدا ادامه داشته که برای زائران حرم مطهر مسیر مناسبی است. ابتدا و انتهای این خط شهرک ابوذر تا الهیه بوده و آخرین ایستگاه آن ترمینال جدید اتوبوسرانی برون شهری غرب مشهد است.

خط شماره ۴ را بیشتر برای دسترسی آسان گردشگران و زائران به حرم مطهر طراحی کرده اند. قرار است این مترو بلوار حر را به خواجه ربیع متصل می کند.

ساعت حرکت خطوط مترو مشهد از ساعت ۶ صبح تا ۲۲ تنظیم و فاصله بین رسیدن قطارها ۱۰ دقیقه محاسبه شده است.

مسیرهای دوچرخه سواری برای حمل و نقل عمومی در مشهد

دوچرخه سواری در مشهد و هوای پاک

یکی از مهم ترین روش های حمل و نقل عمومی در مشهد استفاده از دوچرخه های شهری است. برای حمایت از آب و هوای پاک و البته سلامتی حال شهروندان در گوشه و کنار شهر مشهد ایستگاه های پارکینگ دوچرخه شهری تعبیه شده است. شهرداری مشهد با برگزاری طرحی به نام دوشنبه ها و سه شنبه های #با_دوچرخه سعی در تشویق شهروندان مشهدی به این نوع حمل و نقل عمومی است. بسیاری از خیابان های مشهد برای تردد با دوچرخه تجهیز شده اند و مسیری جداگانه برای ایمنی دوچرخه سواران در نظر گرفته اند. شهرداری مشهد برای دوچرخه سواران ۱۲۰ کیلومتر از خیابان های مشهد را به مسیر ویژه دوچرخه تخصیص داده است. ثبت نام برای استفاده شهروندان از دوچرخه های شهری مشهد رایگان بوده و تنها باید مدارک خود را به سامانه دوچرخه سواری ارائه دهند. می توانید برای اطلاعات بیشتر به پورتال جامع دوچرخه عمومی مشهد مقدس مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام دوچرخه عمومی مشهد

 • اصل شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی
 • دو قطعه عکس پرسنلی رنگی به اندازه ۴*۳
 • پر کردن فرم های ثبت نام در سایت
 • به همراه داشتن ضمانت
 • داشتن من کارت مشهد

با هر من کارت مشهد می توانید تنها یک دوچرخه را از ایستگاه نگهداری آن ها خارج کنید. پس از اینکه دوباره دوچرخه به جایگاه برگردانده شود، دوباره می توانید از من کارت فعال شده خود استفاده کنید. یکی از مزیت های خوبی که استفاده از دوچرخه برای حمل و نقل عمومی در مشهد دارد، رایگان بودن نیم ساعت استفاده در هر روز است. پس از گذشت نیم ساعت دوچرخه سواران برای هر ساعت استفاده مبلغ بسیار اندکی را پرداخت خواهند نمود.

اگر نوجوانان بین ۱۵ تا ۱۸ سال به دنبال استفاده از دوچرخه هستند، باید رضایت ولی خود را داشته باشند. معنای رنگ های جایگاه دوچرخه را نیز در ادامه می خوانید.

 • رنگ سبز: نشان دهنده دوچرخه آماده دریافت
 • رنگ قرمز: به معنی خارج کردن دوچرخه از ایستگاه است.
 • رنگ خاکستری: غیر فعال بودن جایگاه را نشان می دهد.
 • رنگ نارنجی: نشان دهنده رزرو بودن دوچرخه است.

نحوه شارژ من کارت برای حمل و نقل عمومی در مشهد

روش های مختلفی در شهر مقدس مشهد برای شارژ من کارت وجود دارد. یکی از این شیوه ها مراجعه به باجه های شارژ من کارت مشهد در بعضی از ایستگاه های اتوبوس یا ایستگاه های مترو است. روش دیگر استفاده از اپلیکیشن هایی مانند برنامه «کیپاد» برای شارژ کردن کارت شهروندی یا همان من کارت مشهد است.

نمونه ای من کارت برای تردد در مشهد

محل عبور عابر پیاده

بسیاری از پیاده روهای مشهد برای عبور عابرین پیاده طراحی و گاهی موزاییک فرش شده اند. در مسیرهای پیاده روی کنار بلوارهای معروف مشهد همانند احمدآباد، وکیل آباد یا دیگر بلوارها، فضای سبزی زیبا با مسیر مشخص شده برای دوچرخه سواران و البته روشندلان در نظر گرفته شده است. همین موضوع پیاده روی را به یکی از دلچسب ترین روش ها برای تردد در مشهد تبدیل نموده است. اطراف میدان های ویژه ای که برای عبور عابرین پیاده در مشهد ساخته شده، مملو از مراکز خرید، رستوران ها و کافه است. وجود مبلمان های شهری مناسب برای استراحت و فضایی با طراحی معمارانه زیبا، پیاده روی در مشهد را به یکی از جاذبه های روزهای تعطیل تبدیل کرده است.

پس از آشنایی با تمامی این روش ها دیگر برای سفر به مشهد هراس به خود راه ندهید. حتی با نصب بسیاری از نرم افزارها خود را از پرسیدن آدرس در مشهد می رهانید. شما خواننده عزیز که تا انتهای این مطلب با ما بودید اگر نظر، پیشنهاد یا اطلاعات بیشتری داشتید، خوشحال می شویم در کامنت ها با ما در میان بگذارید. افرادی نیز که به دنبال رزرو هتل و مشخص نمودن محل اقامت خود در مشهد هستند، می توانند اینجا کلیک کنند تا به صفحه رزرو هتل مشهد متصل شوند.

در لیسبون چطور رفت و آمد کنیم؟
در لیسبون چطور رفت و آمد کنیم؟
سیستم حمل و نقل در مالزی چگونه است؟
سیستم حمل و نقل در مالزی چگونه است؟
چگونه در تفلیس رفت و آمد کنیم؟
چگونه در تفلیس رفت و آمد کنیم؟
تاکسی های پرنده در دبی!
تاکسی های پرنده در دبی!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code