حیوانات این پارک را در جای دیگر نمی بینید!

ہ

پارک ملی سیرا دل دیویزور (Sierra del Divisor)

پارک ملی سیرا دل دیویزور که در مزر دو کشور برزیل و پرو قرار دارد، در قلب حوضه ی آمازون واقع شده است. این پارک جدیدترین پارک ملی دنیاست که در ۸ نوامبر ۲۰۱۵ تاسیس شده است. در این نوشتار از الی گشت می خواهیم در مورد جدیدترین پارک ملی دنیا صحبت کنیم، با ما باشید:

پارک ملی سیرا دل دیویزور

پارک ملی سیرا دل دیویزور از جنگل های بارانی آمازون شروع می شود و تا دامنه ی رشته کوه های آند ادامه دارد، این پارک ملی چیزی حدود ۱٫۳ میلیون هکتار را در بر می گیرد و حتی از ترکیب پارک های ملی یوسمیت و پارک ملی یلواستون هم بزرگتر است. این پارک ملی مملو از چشم اندازهای بسیار سبز و کوه های آتشفشانی کم ارتفاع  و زمین های پست و هموار است و شاید بتوان آن را تنها ناحیه ای در سرتاسر آمازون دانست که تا این اندازه هموار است.

چشم انداز این پارک از تعداد زیادی آبشار، تپه ها و کوه های آتشفشانی، دریاچه ،دره های عمیق و جنگل های بارانی انبوه است. خیره کننده ترین ویژگی این منطقه، «ال کونو» نام دارد که یک مخروط آتشفشانی خاموش است که دارای ارتفاعی ۱۶۰۰ متری فوتی است و به نسبت بقیه ی زمین های این پارک ملی یک سر و گردن از همه بالاتر است  و به همین دلیل در عکس های هوایی بسیار در چشم است و به نوعی نماد پارک ملی سیرا دل دیویزور محسوب می شود.

پارک ملی سیرا دل دیویزور پرو

پارک ملی سیرا دل دیویزور به دلیل موقعیت بسیار ویژه ای که دارد، زیستگاه تعداد زیادی از گونه ها بومی و حیواناتی است که در هیچ کجای دیگر زمین پیدا نمی شوند. علاه بر این، از آنجا که این منطقه دسترسی خیلی راحتی ندارد، مدت ها طول کشید تا پای محققان و دانشمندان به آن باز شد و بتوانند تحقیقات خود را انجام دهند. اولین بار در سال ۲۰۰۵ بود که محققان و دانشمندان در طی تحقیقاتی که انجام دادند، توانستند ده ها گونه ی مختلف جانوری را در آن کشف کنند که تا آن زمان برای علم بسیار جدید بودند. با توجه به این یافته ها، محققان به این نتیجه رسیند که باید تحقیقاتشان را بیشتر و گسترده تر کنند چرا که احتمالا با گونه های بسیار بسیار بیشتری روبرو خواهند شد.

پارک ملی سیرا دل دیویزور در پرو
عکس پارک ملی سیرا دل دیویزور

علاوه بر این، در پارک ملی سیرا دل دیویزور تعدادی قبیله ی منحصر بفرد با جمعیتی ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفری هم زندگی می کنند که سبک زندگی شان نشان می دهد کاملا خود را از جهان بیرونی ایزوله و جدا کرده اند.

اگر چه این پارک در سال ۲۰۰۶ توانست به عنوان یک منطقه ی تحت حفاظت به طور رسمی ثبت شود اما دولت پرو در نگهداری و حفظ آن موفق نبوده است. متاسفانه در دهه ی اخیر، پروژه های زیادی انجام شده اند که به حریم این منطقه تجاوز کرده اند، پروژه هایی مثل کشف نفت، لوله های گاز  یا ساخت و سازهای غیر مجاز.

حیات جانوری پارک ملی سیرا دل دیویزور

پارک ملی سیرا دل دیویزور نه فقط به دلیل زیستگاه طبیعی جانوری منحصر بفرد  خارق العاده اش بلکه به دلیل اینکه یکی از بزرگترین منابع تصفیه کننده ی آلودگی های هوایی پرو است، بسیار مهم است و علاوه بر این نباید غنای فرهنگی مردم قبایل آن را هم نادیده گرفت، همه ی این ها دلایل بسیار خوب هستند که نشان می دهد باید بیشتر مراقب محیط زیست این پارک بود.

شهر سرزنده ی گوادالاخارو در مکزیک + ویدیو
کشف قبرهای ۵۰۰ ساله در بولیوی
موزه ای که به اتاق شلخته ی بچه ها شباهت دارد!
سنت فرانسیس، کلیسای جهانی اکوادور

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code