حیوانات چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند؟

زبان حیوانات

دانشمندان این را ثابت کرده اند که حیوانات هم همانند گونه ی بشر، زبان مخصوص و ارتباطی با همدیگر دارند. حیوانات ممکن است قادر به تسلط بر زبان های مختلف نباشند اما مطمئنا راه های دیگری برای ارتباطات ساده و پیچیده تر در بین خود داردند که همان طور که برای آن ها درک ارتباطات انسانی سخت و غیر قابل فهم است، برای انسان ها هم نوع و شیوه ی برقراری حیوانات نیز همانند آن ها، سخت و مشکل است. با  ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم، رمز و راز زبان ارتباطی حیوانات را کشف و درک کنیم.

ارتباط بین گله گورخرها
مطالب مرتبط:
ترفندهای بستن چمدان یک بار برای همیشه!
۱۰ مورد از بهترین کافه های شهر تهران

نهنگ ها، گرگ ها، خرگوش، قورباغه، پرنده ها و حتی زنبورها و حتی از آن ها کوچک تر، پلانکتون های دریایی، هر کدام شیوه ای منحصر به فرد و مخصوص گروه های هم نوع خویش برای برقراری ارتباط دارند. کمی پا را از این مرحله فراتر بگذاریم، می بینیم که این حیوانات حتی برای ارتباط با گونه های غیر هم نوع خود هم یک زبان مخصوص و شاید مشترک دارند که با آن زبان با هم صحبت می کنند و از خطرات و موانع وخیلی موضوعات دیگر که شاید در ابتدا برای ما خنده دار و باور نکردنی به نظر برسد،  دارند. به طور مثال؛ شدت تکان دادن دم سگ ها، حاوی یک پیام مخصوص برای سگ های دیگر، است. اگر بخواهیم با دیدی بازتر به این مسئله نگاه کنیم، حیوانات پادشاهی دارند که در سراسر قلمروشان، کره ی زمین دارای ارتباطات و زبان های خاصی است که در ابتدا شاید درکش برای ما سخت و دشوار باشد.

برقراری ارتباط بین پنگوئن ها

از جمله اشکال ارتباطی حیوانات با یکدیگر می تواند بر اشکال کلامی، غیر کلامی، تماس فیزیکی با یکدیگر و یا حتی اشکال پیچیده تری باشد. یکی از این اشکال پیچیده، پیام هایی است که نه قابل دیدن هستند و نه قابل شنیدن، پیام هایی با بردی بالاتر از شنوایی انسان بین دلفین ها. بوها و عطرهای مختلفی که حیوانات از خود ساطع می کنند نیز یکی از راه های برقراری ارتباط بین حیوانات با یکدیگر است. در مجموع می توان از نشانه های شیمیایی و فیزیکی، سیگنال های بصری، و حرکات موضعی و یا حتی موزون گونه ی برخی از حیوانات در این میان نام برد. یکی از حیواناتی که در زمینه ی برقراری ارتباط بصری بسیار قوی و حتی از نظر ناظرین انسانی، زیبا و چشم نواز عمل  می کند، طاووس است. حتی حیوانات کوچکی همچون مورچه ها نیز از نشانه های شیمیایی برای کمک به یکدیگر و علامت دادن به هم برای راهنمایی سفرهای اکتشافی آذوقه و غذا و ماجراجویی های مرجه های سرباز و همچنین علائم دیگری همچون، علامت دادن برای دوست، دشمن، ارتباط و همدردی و آرایش های دفاعی، استفاده می کنند. اگر چه در حال حاضر دانشمندن جانور شناس و محققان بسیاری در حال بررسی این نوع ارتباط بین گونه های غیر انسانی هستند،اما بازهم برخی از علائم همانند برخی از مدل برقراری ارتباط بین جانوارانی که در بالا ذکر کردیم، تا حدودی کشف شده است.

برقرای ارتباط طاووس

این امر موجب به وجود آمدن علم جدیدی در جانور شناسی شده است به نام صداشناسی زیستی یا علم رفتار حیوانات. در علم رفتار شناسی حیوانات به این اشاره می شود که حیوانات در هنگام تکلم، پیام هایی با مضامین عاشقانه می توانند به هم بدهند، می توانند مشاوره به هم بدهند، شورا برگزار کنند و یا جشن بگیرند و در هنگام عزا و ناراحتی، ارتباطی غمگین با یکدیگر برقرار کنند. همه ی حیوانات پیرو قلمرو، خانواده، نژاد و غرایز خود و قبیله ی خود هستند و همانند انسان ها برای مواقع خاص، تعاریف خاص دارند و اکثر مشکلات و احتیاجات روزانه ی خود را از طریق کلام برطرف می کنند و به هیچ عنوان از وسایل دفاعی در برابر هم نوع خود، استفاده نمی کنند.

برقراری ارتباط بین زرافه ها

در پژوهشی که محققان در باره ی غازها انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که اگر غازها، ۷ مرتبه پشت سر هم صدای مخصوص به خود را در آورند، یعنی این که، مکانی پیدا کرده اند مناسب است و دیگران را به سمت آن می خوانند. اگر ۶ بار صدا درآوردن، یعنی که سرعت باید کم شود و اگر ۳ مرتبه این کار را کردند، یعنی این که دقت کنیم و آهسته تر باید پیش برویم. حیوانات برای تشکیل خانواده  به طور معمول، از اصوات خاصی استفاده می کنند. اما در برخی از حیوانات استفاده از نشانه های دیگری همچون؛ رایحه، نور، برق، وعلائم دیگری وجود دارد که به منظور جفت گیری از حیوان، بروز می کند. جالب است بدانید که در میان حیوانات، صدای آواز پرندگان از همه ی حیوانات زیبا تر است و بهترین از نوع بروز علامت صوتی در بین حیوانات هستند.

برقراری ارتباط بین اسب ها

. نکته ی جالب تری که به طور خاص درباره ی آواز پرندگان وجود دارد این است که با این که شکل و نوع این صداها متفاوت است اما به طور مثال درباره ی پرندگان نر به این معنی است که لانه و آشیانه اش آماده است و مجرد است و به دنبال جفتی برای خود می گردد. به طور مثال پرنده ای به نام سبز قبای نر می تواند در روز این پیام را ۲۳۴۰ بار تکرار کند و آن قدر این کار را ادامه دهد تا بالاخره جفتی برای خود پیدا کند. به تازگی نیز رفتارشناسان حیوانات به این نتیجه رسیده اند که خوک های آبی، دارای الفبایی خاص برای خود هستند و همانند انسان ها با قواعد و دستور زبانی خاص، می توانند با یکدیگر صحبت کنند.

برقراری ارتباط بین دسته خروس ها

اردک ها نیز، برای برگزیدن جفت خود مراسم جالبی دارند. مراسم این گونه شروع می شود که اردک های نر در یک فضای کوچک جمع می شوند و اردک های ماده دورتا دور آن ها را می گیرند و سپس اردک های نر به صورت هماهنگ، شروع به رقصیدن می کنند. رقص اردک ها کاملا شبیه به رقص باله است و از قوانین این رقص این است که اگر اردک نری در رقص خود دچار اشتباه شود، اردک ماده ای حاضر به جفت شدن با او نمی شود.  دانشمندان رفتار شناس برای این که آزمایشات را بر روی حشرات آزمایش کنند و بفهمند این بوی مخصوص یا علائم را چگونه احساس می کنند، از قطارهایی که در حال حرکت بودند، کرم های نر را با فاصله ای منظم از هم رها کردند، کرم ها معادل ۱۱ کیلومتر پیمودند تا به کرم های ماده رسیدند. حیوانات از علائم و زبان بین خود برای موارد دیگری چون اعلام تسلیم، مذاکره برای رهایی و در خواست کمک، پرحرفی و بیان بسیاری دیگر از احساست، استفاده  می کنند و دنیای خود را دارند.

منبع:animals.howstuffworks.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code