«خانه انیشتین» در بِرن سوئیس، محل تولد نظریه مشهور نسبیت!

تئوری مشهور نسبیت در این خانه متولد شده است!

سوئیس جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و یکی از محبوب ترین مقاصد برای سفر است. بسیار از افراد با جاذبه های گردشگری سوئیس و شهرهای مهم آن مثل زوریخ و برن آشنا هستند. اما شاید کمتر کسی که بداند که در پایتخت سوئیس منزل یکی نوابغ جهان قرار دارد. انیشتین، نابغه علم مدرن که با تئوری نسبیت زمان تحولی عظیم را در دنیا به وجود آورد در منزلی در شهر برن زندگی می کرده است. خانه انیشتین در برن یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری سوئیس است و گردشگران از سرتاسر دنیا به این خانه ساده و معمولی می آیند تا محل زندگی مشهورترین نابغه علم را از نزدیک ببینند. با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به خانه انیشتین در شهر برن سوئیس بزنیم.

خانه انیشتین

خانه ای معمولی با داستانی جذاب

مطالب مرتبط:
۷ قانون عجیب در سوئیس که حتی سوئیسی ها هم از آن بی خبرند!
راهنمای سفر به برن

در خیابانی به نام کارماگس (Kramgasse) در شهر برن خانه ای کوچک و ساده وجود دارد که داستانی جذاب برای بازگوکردن دارد. نمای بیرونی خانه آنقدر ساده و معمولی است که اگر تابلوی روی دیوار وجود نداشت احتمالا بدون توجه از کنارش عبور می کردید. اما این آپارتمان کوچک جایی است که آلبرت انیشتین در آنجا روی تئوری نسبیت کار کرده و آن را تکمیل کرده است. همان طور که احتمالا می دانید نظریه نسبیت انیشتین شیوه درک کهکشان و جهان را متحول کرد و انیشتین را به مشهورترین دانشمند دنیا تبدیل کرد.

بازدید از خانه انیشتین در سوئیس

انیشتین همراه با همسرش، میلوا و پسرش هانس آلبرت به مدت دو سال در این خانه کوچک زندگی می کرده اند و این خانه از سال ۱۹۷۷ تحت مالکیت بنیاد آلبرت انیشتین قرار گرفته و به موزه تبدیل شده است. در سال ۲۰۰۵ در سالگرد ۱۰۰ سالگی اقامت انیشتین، این خانه مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفت و با حمایت اسپانسرها تغییراتی در دکوراسیون خانه و نمایشگاه انجام شد. چیدمان این خانه به نحوی طراحی شده که به بازدیدکنندگان حس محل زندگی یک نابغه فیزیک را بدهد و او را از لحاظ احساسی نیز درگیر بکند. پرسشی که قبل از ورود به خانه انیشتین داریم این است: انیشتین در مدت طرح نظریه نسبیت در چه محیطی و چگونه زندگی می کرده است؟ دکوراسیون خانه و وسایل و لوازمی که در معرض بازدید قرار داده شده به خوبی به این پرسش پاسخ می دهند.

خانه انیشتین در برن سوئیس

محل تولد نظریه نسبیت!

انیشتین پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه زوریخ به دنبال شغل تدریس رفت. اما جستجویش بی فایده بود و در نهایت توانست شغلی در دفتر ثبت اختراعات سوئیس در شهر برن به دست بیاورد. در سال ۱۹۰۳، انیشتین همراه با همسرش میلوا و پسرش به آپارتمانی در طبقه سوم خیابان کارماگس نقل مکان کرد.

در حقیقت، انیشتین تنها در یک خانه زندگی نکرده است و در مدت اقامتش در سوئیس در خانه های متعددی در زوریخ و برن اقامت داشته است. انیشتین در دهه ۱۸۹۰ از آلمان به سوئیس آمد و بین سال های ۱۸۹۶ و ۱۹۰۰ در انستیتو تکنولوژی فدرال زوریخ تحصیل کرد. سال ها بعد انیشتین دوباره به این شهر بازگشت تا به عنوان استاد دانشگاه زوریخ مشغول به کار شود. اما چیزی که خانه خیابان کارماگس را از خانه های دیگر متمایز می کند نظریه نسبیت انیشتین است! زیرا انیشتین در ۲۶ سالگی و در مدتی که در این خانه زندگی می کرده مقاله های متعددی نوشته که در نهایت او را به طرح نظریه مشهور نسبیت سوق داد. آلبرت انیشتین در فاصله سال های ۱۹۰۳ تا ۱۹۰۵ در این خانه زندگی کرده است و نظریه نسبیت اش را در این خانه ساخته و پرداخته است. خانه انیشتین در برن به بازدیدکنندگان این فرصت را می دهد تا از نزدیک محل زندگی این دانشمند مشهور را ببینند و تصوری بهتر از زندگی و کار او داشته باشند.

محل زندگی انیشتین

بازدید از خانه انیشتین

امروزه این خانه به روی عموم گردشگران باز است. داخل خانه انیشتین با وسایلی به سبک زمان انیشتین چیده شده و اسناد و دست نوشته هایی از آن سال ها در معرض بازدید عموم قرار داده شده اند. مدتی که انیشتین در این خانه زندگی می کرده دوره ای بسیار منحصربفرد بوده و انیشتین در خلاق ترین دوره زندگی حرفه ای اش به سر می برده است. نتیجه این دوره تئوری مشهور نسبیت است که درک ما از زمان و مکان را به کلی دگرگون کرد و فصلی نوین در علم مدرن به وجود آورد. از ایستگاه راه آهن سوار تراموای۶،۷،۸ و ۹ شوید و به سمت برج ساعت برن بروید. اگر با اتوبوس می خواهید به خانه انیشتین بروید هم از ایستگاه راه آهن سوار اتوبوس شماره ۱۲ شوید و به سمت برج ساعت بروید. برای بازدید از خانه انیشتین حدود یک ساعت وقت اختصاص دهید تا با حوصله از این خانه و موزه دیدن کنید.

  • آدرس: Kramgasse 49- 3000 Bern
  • ساعات بازدید: دوشنبه تا یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر
  • تلفن تماس: ۰۰۴۱۳۱۳۱۲۰۰۹۱

آلن لایتمن در کتاب رویاهای انیشتین تفکرات دانشمند جوان را در مدت اقامت در این منزل به خوبی به تصویر کشیده است. او در صفحات این کتاب انیشتین جوان را تصور می کند که در این خانه مشغول تحقیق و مطالعه است. موزه تاریخ برن نیز مجموعه ای را به انیشتین اختصاص داده و لوازم و وسایل مختلفی مربوط کار و زندگی او را در معرض نمایش عموم قرار می دهد.

خانه انیشتین در شهر برن طوری طراحی شده تا کاملا حس حضور یک نابغه در آنجا را بازدیدکنندگان القا کند. این خانه کوچک است و دکوراسیون ساده و محقری دارد. در حال حاضر، خانه انیشتین بخشی از موزه و فضای نمایشگاهی است و در طبقه بالا می توانید فیلمی کوتاه از زندگی انیشتین را تماشا کنید.

موزه و خانه انیشتین

سوئیس به انیشتین افتخار می کند و به او می بالد؛ تا حدی که او را برجسته ترین شهروند سوئیس نامگذاری کرده است. البته انیشتین در آلمان متولد شده اما در سال ۱۹۰۱ تابعیت سوئیس را دریافت کرد و در نهایت به آمریکا رفت و شهروند آن کشور شد. با این حال هیچ گاه از ملیت سوئیسی اش کنار نگرفت و به همین دلیل سوئیسی ها او را یک سوئیسی می دانند و به این موضوع بسیار افتخار می کنند.

منبع: theculturetrip.com

لاتر برونن، دره ای دیدنی با هفتاد و دو آبشار در سوییس
ساعت عجیبی که معنای زمان را تغییر داده است!
راهنمای سفر به برن
از برن مرکز جشنواره ها چه می دانید؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code