خانه تاریخی طباطبایی در کاشان، عروس خانه های ایران

خانه طباطبایی در کاشان

کاشان را می توان شهر خانه های قدیمی دانست. از میان خیل این خانه ها، این بار اما سری به یکی از بدیع ترین خانه های این شهر که نشان دهنده ی شاهکار هنر معماری در گذشته است زده ایم، خانه ای تاریخی در محله ی سلطان امیر احمد کاشان به نام خانه طباطبایی. در این مطلب الی گشت را همراهی کنید:

خانه طباطبایی در کاشان

درباره خانه طباطبایی در کاشان

مطالب مرتبط:
شکوه طبیعت ایران در بهشت گمشده گیلان، ماسال
سفری فضایی به کوه های مریخی چابهار

خانه طباطبایی در کاشان، در یکی از محله های قدیمی شهر قرار گرفته است. معمار این بنا، شخصی به نام علی مریمی کاشانی بوده است. این شخص، از معمارهای به نام شهر کاشان است که در قرن سیزدهم زندگی می کرده است و به غیر از این خانه، بناهای معروف زیاد دیگری را هم مثل خانه بروجردی ها و خانه امین الدوله را عهده دار بوده است. البته سنگ بنای این عمارت را سید جعفر طباطبایی گذاشته است و به همین دلیل، خانه به نام او ثبت شده است.

خانه طباطبایی در کاشان، مساحتی برابر ۴۷۳۰ متر مربع دارد و تاریخ آن به سال ۱۲۵۰ قمری برمی گردد. سبک معماری خاص آن و استفاده از طاق ها، ستون ها، تزیینات زیبا و دلنشین، در کنار گچبری های چشم نواز باعث مشهور شدن آن به عنوان یکی از بهترین مکان های کاشان که ارزش دیدن دارد، شده است.

در ابتدای هشتی خانه، ۲۰ پله وجود داد رکه باید از انها پایین بروید تا به حیاط خانه برسید، بعد از گذر از این ۲۰ پله وارد حیاط بزرگ و دل نشین خانه که با استخر بزرگ و زیبایی تزیین شده است، می رسید. در ۲ طرف این حوض بزرگ هم شش با غچه ی هشت صلغی سریبز به چشم می خورد که باعث زیباتر شدن حیاط شده است.

حیاط خانه طباطبایی در کاشان

سبک معماری خانه طباطبایی در کاشان

سبک معماری این خانه را می توان درونگرا دانست. قرار گرفتن باغچه ی خانه در گودی باعث استحکام بیشتر این بنا و مقاومت بیشتر آن رد بربر زلزله شده است. و همین موضوع یعنی قرار گرفتن بنا در داخل خاک باعث می شود که هم آبرسانی راحت تر انجام شود و هم خانه بصورت عایق عمل کند یعنی نه زود سرد می شود و نه گرم که این یکی از ویژگی های منحصر بفرد این خانه تاریخی است.

علاوه بر این، نکته ی جالبی که در معماری این خانه وجود دارد، حجاب دار بودن آن است به این معنا که به خاطر اعتقادات دینی و اسلامی خانه طوری ساخته شده است که فضای داخلی خانه از بیرون، قابل دیدن نیست.

نمایی از خانه طباطبایی کاشان

قسمت داخلی خانه

داخل این خانه اتاق های زیادی وجود دارد که در اتاق مرکز یآن، سک سرداب بزرگ دارد که به دلیل نوع معماری خاصی که دارد، در فصل گرما ۱۵ درجه اختلاف دما با داخل و بیرون آن دارد.

خانه ی تاریخی ظباطبایی، از بناهای با ارزش ایران و شهر کاشان است که حالا در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد و تا حالا ۲ بار مرمت و بازسازی شده است. این خام یکی از بهترین دیدنی های کاشان محسوب می شود و هر ساله میزبان گردشگران داخلی و خارجی زیادی است.

داخل خانه طباطبایی در کاشان
 1. انجمن توسعه سفیدشهر

  انجمن توسعه سفیدشهر(نصرآباد کویرکاشان )نصرآبادیهای مقیم تهران

  باسلام-قابل توجه گردشگران ازآثارتاریخی و باستانی شهر دارالفضل سفیدشهر(نصرآبادکویر) در۱۷کیلومتری شمال کاشان بازدید نمائید و لذت ببرید
  ۱-آستانه مقدسه بی بی سکینه خاتون س واقع درمحله زیارت سفیدشهر
  ۲-آستان مقدس شاهزاده ابراهیم ع واقع در دشتهای سرسبز جاده سفیدشهر به مشکات
  ۳- آب انبار تاریخی سفیدشهر
  ۴-قلعه های تاریخی سفید -ملک اباد -رضاآباد-قاسم ابادو وزیر
  ۵-دشت زیبای کویر درشمال سفیدشهر
  ۶-پار ک زیبای زنده یادباقری ورودی شهر سفیدشهر
  ۷-خانه های تاریخی آقاسیدمحمد-وکیل
  ۸-شهرزیرزمینی سفیدشهر
  ۹-قدمگاه علی ع سفیدشهر
  ۱۰-دشتهای وسیع وزیبای پنبه و طالبی و باغهای پسته سفیدشهر
  ۱۱-دشتهای وسیع وزیبای کشت گل محمدی برای اولین باردرسفیدشهر
  ۱۲-جنگلبانی شهیددستغیب (درختان دست کاشت کویری ) دردل کویردرشمال سفیدشهر
  ۱۳-ساختمان تاریخی چهل دختران زیارت
  ۱۴-مسجد تاریخی زیارت
  ۱۵-دکان حلوایی تاریخی
  ۱۶-روستای کویری تقی آباد سفیدشهر
  باتشکر
  انجمن توسعه سفیدشهر (نصرآبادیهای مقیم تهران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد