خانه لاری ها در یزد، نمونه ای اصیل از خانه های کویری

خانه لاری ها در یزد

خانه های تاریخی که بیشتر آنها مربوط به دوران قاجاریان است، در همه جای ایران گسترده شده اند. با این حال در شهرهایی کویری مثل کاشان و یزد، بیشتر به چشم می خورند. یکی از معروف ترین خانه های تاریخی شهر جهانی یزد، خانه لاری ها است که در این مطلب از الی گشت می خواهیم این خانه را به شما معرفی کنیم:

خانه لاری ها در یزد
مطالب مرتبط:
ایرانگردی امروز در گنبد سلطانیه، بلندترین گنبد آجری جهان
برج طغرل، اثری ارزشمند از سلجوقیان

خانه لاری های در شهر یزد و در محله ی فهادان واقع شده است و قدمت آن به دوران قاجاریان برمی گردد. این خانه در سال ۱۲۸۶ ساخته می شود و به عنوان خانقاه نعمت اللهی از آن استفاده می شود. خانه لاری ها در یزد از بناهای پر اهمیت تاریخی است که برای توریست هایخارجی و هم توریست های ایرانی بسیار جالب است و هر ساله گردشگران زیادی را به دیدن خود می کشاند. این خانه ی تاریخی در سال ۱۳۷۵ به عنوان یکی از آثار با ارزش ملی، به ثبت رسیده است.

بر اساس اسنادی که از کتاب های تاریخی بر جا مانده است، خانه لاری ها در یزد متعلق به فردی به نام حاج محمد ابراهیم لاری است که در زمان قاجاریان، یکی از تاجران به نام بوده است. این خانه در آن زمان، از خانه های اشرافی و اعیانی محسوب می شده است طوری که به عنوان خانقاه نعمت اللهی از آن استفاده می شده است. اما با گذشت زمان، به جایی متروکه تبدیل می شود و به همین دلیل آسیب های زیادی می بیند. با این حال در دهه ی  ۶۰، توسط شخصی خریداری می شود و مورد بازسازی قرار می گیرد و خوشبختانه از گزند نابودی نجات پیدا می کند.

خانه لاری های یزد

کمی از معماری خانه لاری ها در یزد

یکی از مهم ترین نکاتی که در معماری خانه های یزد به آن توجه می شده است و کاملا هم مشهود است توجه به حفظ حریم خانواده بوده است به این معنی که خانه ها را در آن زمان طوری می ساخته اند که شخص غریبه ای با ورود به خانه، نتواند داخل آن را ببیند و بنابراین افراد داخل خانه می توانسته اند با خیال راحت به گذران زندگی شان بپردازند. برای این منظور هم سعی می شده که دالان ها و دیوارها بلند ساخته شوند و به چینش مکان های داخل خانه هم توجه شود.

یکی دیگر از ویژگی های معماری خانه های کویری مانند خانه لاری ها در یزد این بوده است که سعی می شده تا  به گونه ای ساخته شود که بیشترین سایه را برای ساکنان آن به همراه داشته باشد و هوا گرم کویر را قابل تحمل کند. در این خانه ها معمولا اتاقی به نام اتاق مهمان وجود دارد که از آن برای اقامت دهی مهمان ها استفاده می شده است و در واقع به نوعی سمبل احترام بوده است.

معماری خانه لاری ها در یزد

درب این خانه ی تاریخی به عنوان یک مکان توریستی همه روز به روی گردشگران از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۷:۰۰ بعدازظهر باز است و هزینه ی ورودی آن ۲۰۰۰ تومان است.

قاهان کجاست؟
دَل، روستای ۵۰۰۰ ساله در دل کردستان
آبشار شاهاندشت، مرتفع ترین آبشار مازندران
دریاچه کوه گل جایی که رویا به واقعیت می پیوندد+ تصویر
  1. Avatar
    حجت

    این معماری تیپیک خانه های قدیمی یزد است و با سفری به روستاهای اطراف یزد مثل روستاهای مسیر شیرکوه ، نمونه های آن را بوفور می توان دید . علاوه بر زیبایی منحصر بفرد در جنب باغ های مملو از درختان زیبای انار، محیط آرام و نسبتا خنک ، یکی از ویژگی های این معماری کویری بشمار می آید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code