عمارت های تاریخی و باشکوه تبریز

خانه های تاریخی تبریز

تبریز شهری تاریخی با پیشینه ای طولانی است که در آن خانه های تاریخی زیادی به جای مانده است. هر چند که در تبریز نمی توانید خانه هایی با قدمت خیلی قدیمی پیدا کنید چون زلزله خیز بودن این شهر باعث شده که دیگر اثری از خانه های تاریخی خیلی قدیمی نباشد ولی تعدادی از خانه های باشکوه دوران قاجار هنوز هم در نقاط مختلف این شهر به جای مانده اند که نمایانگر روزگار تاریخی گذشته اند. خانه های تاریخی، آرامش خاصی دارند و هر سمتی از خانه را که نگاه می کنیم یادآور روزگار ساده و بی آلایش گذشته اند سادگی ای که دیگر در زندگی ماشینی و شلوغ امروز اثری از آن ها باقی نمانده است. بعضی از این خانه ها آنقدر باشکوهند که امروز به موزه تبدیل شده اند و در آن ها علاوه بر تماشای معماری خانه می توانید از مجموعه های تاریخی با ارزش هم بازدید کنید. مطمئنا بازدید از این خانه های قدیمی که معمولا معماری زیبایی در آن ها به کار رفته و با ظرافت و سلیقه طراحی شده اند می تواند لذت بخش و به یادماندنی باشد. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با تعدادی از بهترین خانه های تاریخی تبریز آشنا شوید.

خانه های تاریخی تبریز

 خانه مشروطه

مطالب مرتبط:
کاخ شهرداری تبریز، شاهکاری به سبک معماری آلمانی
آشنایی با خانه مشروط

بدون شک یکی از معروف ترین خانه های تاریخی تبریز همین خانه مشروطه است. خانه مشروطه در سال ۱۲۴۷ برای یکی از تاجران پولدار شهر تبریز ساخته شد این شخص که بعدها از طرفداران مشروطه شد بعد از به توپ بسته شدن مجلس خانه خود را در اختیار مشروطه خواهان شهر گذاشت تا آن ها برای پیروزی مشروطه خواهی در این خانه جلسه تشکیل دهند و تصمیم گری کنند. معماری این خانه با شیشه های رنگی، گچ بری ها و منبت کاری های زیبا کاملا به شیوه معماری قاجار ساخته شده است. همین که پا به این خانه تاریخی می گذارید با باغی سبز و پر از گل و درخت روبرو می شوید که حوضی بزرگ در وسط حیاط، طراوات آن را دوچندان کرده است. امروز این خانه به موزه مشروطه تبدیل شده و در آن می توانید تندیس شخصیت های معروف مشروطه و اسنادهای تاریخی آن زمان را ببینید. نزدیکی این خانه به بازار سنتی تبریز، بازدید از آن را برایتان راحت تر می کند.

خانه مشروطه

خانه صرافلار (موزه‌ی سفال)

این خانه در اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی ساخته شده و از زیرزمین و طبقات بالایی تشکیل شده است. در ایوان این بنا ستون هایی زیبا با گچ بری های خیره کننده می بینید که درست به سبک معماری قاجار است. حوض بزرگ وسط حیاط و گل کاری ها و چمن کاری ها باغی سرسبز و با طراوات را به وجود آورده است. این خانه که در لیست آثار ملی ایران قرار دارد توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری و به خانه سفال تبریز تبدیل شده است. به داخل اتاق های داخلی ساختمان که بروید عده ای را می بینید که باا دقت و ظرافت در حال هنرنمایی و ساخت سفال هایی زیبا هستند.

خانه صرافلار

خانه امیر نظام گروسی (موزه قاجار)

از همان ابتدا که وارد این خانه می شوید ۱۶ستون ایوان و سرستون هایش که به زیبایی هر چه تمام تر گچ بری و تزئیات شده اند چشم هایتان را خیره می کند. برای رسیدن به داخل ساختمان باید از حیاطی بزرگ که حوضی زیبا و گل کاری های تماشایی دارد عبور کنید. در داخل این خانه گچ بری هایی پر جزئیات و آینه کاری های خیره کننده می بینید. پنجره های خانه همه مشبک هستند و شیشه های رنگی آن ها نمایی جادویی به ساختمان داده است. این خانه توسط سازمان میراث فرهنگی خریدای و به موزه قاجار تبدیل شده است. مطمئنا در ساختمانی که کاملا به سبک قاجار ساخته شده دیدن مجموعه اشیایی که متعلق به دوران قاجار است بسیار جالب توجه و لذتبخش است.

خانه امیر نظام گروسی

خانه حیدرزاده

اگر خودتان را به محله قدیمی مقصودیه تبریز برسانید خانه های تاریخی زیادی را می بینید. در میان آن ها در سمت جنوبی شهرداری تبریز خانه ای به اسم خانه حیدرزاده را می بینید که به درستی مشخص نیست در چه زمانی ساخته شده اما به گفته کارشناسان قدمت آن به چیزی حدود ۱۳۰ سال قبل برمی گردد. این ساختمان دو طبقه دو حیاط اندورنی و بیرونی دارد و تمام پنجره های آن چوبی اند و کنده کاری ها زیبایی بر رویشان انجام شده است. در قسمت بالای این پنجره ها از شیشه های رنگی استفاده شده که نمای خاصی به طراحی خانه داده است. در این خانه هم مثل دیگر خانه های قاجاری زیر زمینی با حوض و فواره هست که دیوارها  و سقف آن آجرکاری دیدنی ای دارد. برای تماشای زیباترین اتاق این خانه به شاه نشین بروید. این خانه از آثار ملی ایران است و بعد از بازسازی به مرکزاطلاع سانی گردشگری استان آذربایجان شرقی تبدیل شده است.

خانه حیدرزاده

خانه شربت اوغلی

به هر جای این خانه تاریخی ۳ طبقه که نگاه می کنید معماری قاجار جلوه گری می کند، هشتی ورودی، اتاق های تو در تو، ستون های ایوان، سرستون های گچ بری شده همه و همه خبر از خانه ای تاریخی با معماری باشکوه می دهند. در زمان پهلوی بخش های دیگری شامل اتاق هایی در دو طبقه به این عمارت اضافه شد. این خانه که متعلق به یکی از تاجران فرش بود در سال ۱۳۶۹ خریداری  و بعد از مرمت تبدیل به فرهنگسرای تبریز شد.

خانه شربت اوغلی

خانه حریری

این خانه تاریخی در اوایل دوره قاجاریه ساخته شده و در آن هنر دیوارنگاری قجری به زیبایی هر چه تمام تر به نمایش در آمده است. با رفتن به این خانه در همان دیوارهای نمای ساختمان، نقاشی هایی زیبا نظرتان را جلب می کند که در آن ها موضوعات اساطیری به تصویر در آمده است. در داخل این ساختمان یک حیاط بیرونی، دو بلوک خانه و یک حیاط اندرونی می بینید. این خانه که از آثار ملی ایران است به زودی تبدیل به موزه مطبوعات می شود.

خانه حریری

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد