کاخ شهرداری تبریز، شاهکاری به سبک معماری آلمانی

کاخ شهرداری تبریز

یکی از بناهای تاریخی شهر تبریز که از بناهای فرهنگی این شهر هم محسوب می شود، کاخ شهرداری تبریز است. بنایی که به سبک معماری آلمانی ها ساخته شده است در لیست آثار ملی ایران هم ثبت شده است  و از مهم ترین جاذبه های گردشگری تبریز هم محسوب می شود که هر ساله بازدید کننده های زیاد از آن دیدن می کنند. با معرفی این بنا همراه الی گشت باشید:

کاخ شهرداری تبریز
مطالب مرتبط:
ایرانگردی: بهترین جاذبه های دیدنی زنجان
تهرانگردی: پارک ساعی

کاخ شهرداری تبریز یکی از بناهای شاخص دیدنی توریستی شهر تبریز است که به سبک معماری آلمانی ساخته شده است و به شکل عقابی است که بال های خود را باز کرده است. برج این بنا زنگی دارد که هر چند وقت یکبار به صدا در می آید. این بنا در قلب شهر تبریز و در میدان شهرداری که به آن میدان ساعت هم گفته می شود واقع شده است.

کمی از بنای کاخ شهرداری تبریز بیشتر بدانیم

این بنا وسعتی معادل ۹۶۰۰ متر مربع دارد و در سال های ۱۳۱۴ تا ۱۳۲۰ بنا شده است. ارتفاع برج ساعت این بنا به ۴٫۳۰ متر می رسد و زنگ آن ۷۰ سال است هر  ۱۵ دقیقه یکبار به صدا در می آید. این بنا هنوز  هم کاربری دارد و کارهای اداری شهرداری تبریز در حال حاضر در این بنا انجام می شود.

در مورد تاریخچه ی این بنا باید گفت که در سال ۱۳۱۴ این بنا با نظارت مهندسان آلمانی در محل گورستانی متروکه شروع به ساخته شدن کرد و از آن زمان به بعد این بنا به عنوان نماد شهر تبریز شناخته می شود، بنایی قدیمی در خیابانی قدیمی که خود بنا هم به عنوان یکی از  قدیمی ترین آثار به ثبت ملی رسیده است.

عکس کاخ شهرداری تبریز

معماری ای به سبک آلمانی

کاخ شهردار تبریز بنایی U شکل از سنگ است و معماری آن دقیقا به سبک ساختمان های دوران جنگ جهانی دوم در کشور آلمان است. نمای بیرونی این بنا از سنگ و دیوارهای آن از آجر و آهک است. البته نمای قسمت شمالی و شرقی آن کاملا با نمای قسمت جنوبی و غربی آن متفاوت است در قسمت های شمال و شرق از سنگ استفاده شده است، این قسمت در معبرهای اصلی شهر است و در قسمت های جنوبی و غربی از ترکیب سنگ و آجر استفاده شده است.

یکی زا بهترن زکان های باری بازدی از کاخ شهرداری تبریز در شب اس که نور پردازی زیابی اطراف این کاخ، زیبایی آ را چندین برابر می کند و حتی از فاصله هیا دور هم توجه هر کسی را به خود جلب می کند.

از هما اول هدف از ساخت این نبا کاربر های اداری از آن بود حتی امرزوززه هم با اینکه بیشتر ککارها یعمرانی  اداری تبریز به ساختمان جدید منتقل شده و انجام می شوند، همچنان بعضی از فعالیت های شهرداری در آن انجام می شود. این بنا از د.ران گذشته تا به امروز همچنان زیبایی و اهمی خود را حفظ کرده و و حتی بعض از قرار ملاقا های رسمی دیپلماتیک در این ساختمان برگزار می شوند.

ساعت کاخ شهرداری تبریز

در سال ۱۳۸۶ کاخ شهرداری تبریز به عنوان اولین موزه شهر و شهرداری کشور بهره برداری شد. موزه ای که در آن تالارهای مختلفی مثل تالار دوربین های قدیمی، تالار دفاع مقدس، تالار فرش، تالار هنرهای معاصر و خط و خوشنویسی و چندین و چند تالار دیگر وجود دارد.که داخل هر کدام از این  تالارها هم شی های قدیمی ای نگه داری می شود و حالا این اشیا به معرض نمایش گذاشته شده اند.

البته این ها تنها بخش های دیدنی تالار ها نیستند. در فضای کاخ هم مدل های از ماشین ها و تاکسی های قدیمی واولین ماشین آتش نشانی شهر تبریز به نمایش گذاشته شده است، ماشین هایی که تماشای آن ها شما را به سفری در تاریخ خواهد برد. در پایین می توانید اطلاعات کامل تری از پروژه ی شهرداری تبریز به دست بیاورید:

نام: کاخ شهرداری تبریز

آدرس: ایران، شهر تبریز، میدان ساعت

معماری و سبک معماری: این بنا توسط مهندسان آلمانی طراحی و ساخته شده است و البته که یک معماری ارمنی به نام اوهانجانیان هم در این پروژه شرکت داشته است.

تاریخ ساخت: تاریخ شروع ساخت این بنا را سال ۱۳۱۴ می دانند اما تاریخ دقیقی از پایان آن در دست نیست و گفته می شود بین سال های ۱۳۱۴ تا سال ۱۳۲۰ پروژه تمام شده است.

وسعت: وسعت زمین ۹۶۰۰ متر مربع است که ۶۵۰۰ متر مربع آن را مساحت ساخته شده تشکیل می دهد.

کاخ شهرداری تبریز در شب

بهترین زمان سفر به تبریز

از آنجا که تبریز آب و هوایی سرد حتی در فصل بهاردارد، تابستان هایی خنک و زمستان هایی سرد دارد در نتیجه بهترین زمان برای سفر به تبریز در ماه های گرم سال و در فصل تابستان است که بتوانید از بقیه ی جاذبه های گردشگری آن هم دیدن کنید.

شهر تبریز

در مورد هزینه های کلی در سفر به تبریز هم باید گفت که هر چه هتل ها و اقامتگاه ها به مرکز شهر نزدیک تر باشند، باید هزینه بیشتری بابت اقامت در آن ها بپردازید. هزینه ی اقامت در یک اتاق ۲ تخته در منطقه ی غیر توریستی تبریز چیزی حدود ۱۵۰ هزار تومان می شود.

برای حمل  نقل در این شهر هم به مشکل نمی خورید چرا که تبریز هم مثل شهر تهران بی آر تی دارد. متروی تبریز هم در حال درست شدن و راه اندزی است.

گشت و گذار در شهر تاریخی تبریز
گشت و گذار در شهر تاریخی تبریز
روستای لیقوان در تبریز، تولیدکننده مشهورترین پنیر ایران
روستای لیقوان در تبریز، تولیدکننده مشهورترین پنیر ایران
خانه بهنام در تبریز، یکی از جذاب ترین خانه های تاریخی ایران
خانه بهنام در تبریز، یکی از جذاب ترین خانه های تاریخی ایران
کلیبر و ارسباران، بهشت گمشده آذربایجان
کلیبر و ارسباران، بهشت گمشده آذربایجان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code