خانه اپرای بارسلونا؛ تماشای هنر، تاریخ و زیبایی

از خانه اپرای بارسلونا بیشتر بدانید

لیسیو واقع در بارسلونا، خانه اوپرای این شهر است و تئاتر بزرگ لیسیو نیز نامیده می‌شود. این مکان در لا رامبلا (La Rambla) در بارسلون واقع است، چند قرن عمر دارد و زمان افتتاحیه آن، ۴ آوریل ۱۸۹۷ بوده است. در سال ۱۸۳۷، سازمان فرهنگی مونتسیون  در بارسلونا تأسیس شد و این سرآغاز همه چیز بود. هدف این مؤسسه، ترویج تحصیلات موسیقی در شهر بارسلون و سازماندهی به برنامه‌های اپرا بود که توسط دانشجویان اجرا می‌شد. با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به این جاذبه ی دیدنی اسپانیا بزنیم.

مطالب مرتبط:
کلیسای لاسئو، یکی از بهترین های بارسلونا
خیابان معروف رامبلا در بارسلونا
نمایی از خانه اپرا در بارسلونا

یک سالن تئاتر هم با نام تئاترو د مونتسیون (Teatro de Montesión) ساخته شد و برنامه‌های اپرا در آن اجرا می‌شد. اولین اجرای اپرا، آهنگ نورما (Norma) از ویسنزو بلینی (Vicenzo Bellini) بود که در روز سوم فوریه ۱۸۳۸ اجرا شد. سرمایه‌گذاری برای ساختمان لیسیو در بارسلونا توسط سهامداران خصوصی صورت گرفت و همین امر موجب شد تا این خانه اپرا، نسبت به سایرین کمی عجیب‌تر به نظر برسد؛ چرا که از لحاظ تاریخی، چنین مکان‌هایی عمدتاً توسط خاندان‌های سلطنتی بنا می‌شدند.
در معماری این بنا، هیچ تزئین سلطنتی دیده نمی‌شود. هنگامی که لیسیو به روی عموم مردم باز شد، در واقع بزرگ ترین خانه اپرا در اروپا با ۳۵۰۰ صندلی بود. این ساختمان در سال ۱۸۶۱، در آتش سوخت و سپس مورد بازسازی قرار گرفت تا اینکه برای دومین بار و در سال ۱۸۶۲ با اجرای آهنگ پوریتانی (puritani) از بلینی، درهای خود را به سوی همگان گشود. اما از ساختمان قدیمی، فقط سالن ورودی و تالار آیینه باقی ماندند.
لیسیو در طول عمر خود، از بلایای زیادی جان سالم به در برده است. دیگر حادثه، انفجاری بود که در سال ۱۸۹۳ رخ داد. در واقع یک شورشی با نام سانتیاگو سالوادور (Santiago Salvador) دو بمب را به داخل این مکان پرتاب کرد. با اینکه تنها یکی از این بمب‌ها منفجر شد، اما بیست نفر را به کشتن داد و تعداد بیشتری را هم زخمی کرد.

خانه اپرا بارسلونا

از سال ۱۹۴۰ تا دهه ۶۰ میلادی و پس از جنگ‌های داخلی اسپانیا، لیسیو دوران‌های رونق و رکود زیادی را به خود دیده که متأثر از اوضاع و شرایط سیاسی اسپانیا و همچنین فعالیت‌های فرهنگی و اقتصادی این کشور بوده است. از دهه ۶۰ تا ۸۰ میلادی لیسیو اوضاع مساعدی نداشت؛ اما در سال ۱۹۸۵ کنسرسیومی با کمک دولت مرکزی و نیز دولت کاتالونیا تشکیل شد و اصلاحاتی صورت گرفت تا لیسیو دوباره بتواند به جذب مخاطب بپردازد.
این سالن تئاتر در سال ۱۹۹۴ دوباره طعمه آتش شد و مورد بازسازی قرار گرفت. این مکان هنری مطابق همان طرح قدیمی بازسازی شد، البته به استثنای نقاشی‌های سقفی که با آثار هنری جدید پره خائومه (Perejaume) و همچنین فناوری نوین در خصوص صحنه جایگزین شدند.
این مکان جدید شکل قدیمی نعل اسبی خود را حفظ کرده بود؛ اما امکانات فنی، اداری و نیز تحصیلی آن تا حد زیادی بهبود یافت. سالن تمرین جدید و یک اتاق اپرا و یک سالن اجرای کوچک و فضای بیشتری برای مخاطبان، همگی از امکانات جدید این ساختمان به شمار می‌رفتند.

لیسیوی امروزی

لیسیو، خانه اپرا در بارسلون است و هر سال به تولید آثار هنری می‌پردازد. این مکان دارای یک ارکستر دائمی و یک گروه کر است همچنین چند خواننده نیز دارد. این سالن، افتخار بیشترین عناوین اجرا شده در جهان را دارد. باید گفت معروف ترین شرکت‌های موسیقی نیز در این تالار به اجرای برنامه‌های هنری می‌پردازند.

Liceu

بازدید از لیسیو در بارسلون

اگر شما طرفدار اپرا نیستید، نگران نباشید چرا که دیدن فضای داخلی لیسیو تنها برای عاشقان اپرا فراهم نشده است. می‌توانید از طریق El Liceu و با رفتن به وبسایت آن از یک تور مجازی برخوردار شوید. لیسیو یک سالن عالی هم دارد که نباید دیدن آن را از دست داد. یک تالار آیینه هم در آنجا وجود دارد از معروف‌ترین بخش‌های این ساختمان است. با استفاده از تورهایی که برگزار می‌شوند، می‌توان در داخل این ساختمان به گشت و گذار پرداخت و از قسمت‌های مختلف آن دیدن کرد؛ از جمله سرسرا، تالار سخنرانی، تالار آیینه و محفل لیسیو (Circulo del Liceo). چند تور مختلف در این زمینه برگزار می‌شوند: تور اصلی و کلی که در بالا توضیح داده شد؛ که شامل سرسرا، سالن سخنرانی و تالار آیینه است. یک تور ویژه هم وجود دارد که به قسمت‌های پشت صحنه دسترسی دارد و می‌توان فضاهای خصوصی و پنهانی لیسیو را هم کشف کرد!

منبع: tourismwithme.com

Barcelona TeatredelLiceu
رامبلا، خیابانی در بارسلونا که دوست ندارید به انتهایش برسید!
رامبلا، خیابانی در بارسلونا که دوست ندارید به انتهایش برسید!
۹ جاذبه گردشگری بارسلونا اسپانیا
۹ جاذبه گردشگری بارسلونا اسپانیا
معرفی هتل ۳ ستاره پتیت پالاس پرسیادوس در مادرید
معرفی هتل ۳ ستاره پتیت پالاس پرسیادوس در مادرید
قدیمی ترین رستوران جهان هنوز سرپا است! + تصویر
قدیمی ترین رستوران جهان هنوز سرپا است! + تصویر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code