بلیط هواپیما

باور نکردنی است اما مردم ایتالیا هنوز به این خرافات باور دارند!

خرافات ایتالیایی ها

هرکشور و شهری سنت های مخصوص خود را دارد و خرافه و اعتقادات عجیب و غریب نیز بخشی از فرهنگ اهالی هر سرزمین هستند (که البته در کشور خودمان هم برخی نمونه های مشابه وجود دارد). این باورها هرچند ممکن است قابل درک نباشند اما منحصر به فرد هستند و خاص آن فرهنگ به حساب می آیند. مردم ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برخی از باورهای پیشینیانشان را سینه به سینه منتقل کرده اند و هنوز هم به آن ها اعتقاد دارند. برخی از این خرافات برای ما هم قابل درک و برخی دیگر بسیار عجیب و غریب هستند. با الی گشت همراه شوید تا چند مورد از عجیب ترین و مشهورترین خرافات ایتالیایی ها را به شما بگوییم.

گل داوودی

نحسی عدد ۱۷

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به رم در ایتالیا
ناپل، جواهر کمتر تحسین‌ شده‌ی ایتالیا
کلیسای جامع میلان، بزرگ ترین کلیسای ایتالیا

در حالی که در بسیاری از کشورهای جهان (از جمله کشور خودمان) ۱۳ را عدد شوم یا نحس می دانند خرافات ایتالیایی ها ۴ واحد بیشتر یعنی ۱۷ است. اگر بخواهیم به دنبال ریشه آن برویم چندین جواب احتمالی پیش رویمان است محتمل ترینشان این است که  عدد هفده به رومی XVII نوشته می ‌شود که معنای آن به لاتین، (زندگی من تمام است) می ‌شود. به همین دلیل این عدد را به مرگ ربط می‌ دهند و روی برخی سنگ قبرهای قدیمی آن را حک کرده ‌اند. اعتقاد به این نحسی به قدری است که برخی از هتل های کشور ایتالیا طبقه ۱۷ ندارند، در واقع اگر از طبقه ۱۶ وارد طبقه ۱۸ شدید تعجب نکنید.

نحس بودن عدد 17

چشم زخم

چشم زخم یا چشم شیطان، نگاهی حسودانه به یک شی یا به انسان است که بسیاری به آن اعتقاد دارند و در فرهنگ بسیاری از کشورها به چشم می ‌خورد. بر اساس این باورها چشم ‌زخم باعث بدشانسی یا رخداد بد می ‌شود و نمادش به شکل تک ‌چشم است. این باور که البته بازهم در فرهنگ ما بسیار رایج است کسی که شور چشم است را عامل بدشانسی یا آسیب های رسیده می داند و گفته می شود که این شخص من را چشم زده است.

قرار دادن کلاه روی تخت

یکی از خرافات ایتالیایی ها ترسیدن از تخت خواب است، آن ها معتقد هستند که تخت با بیماری و مرگ پیوند خورده است. در قرون وسطی آن ها سنتی داشتند که هر چیزی که روی تخت قرار بگیرد بلافاصله دچار نحسی می شود. مثلا اگر عکس یا یادگاری عزیزانتان را روی تخت قرار بدهید اتفاق بدی برایش می افتد. هنگامی که فردی در بستر مرگ بود کشیش ها به دیدنش می رفتند و برای آخرین بار برایش دعا می خواندند. در این حین کلاهشان را روی تخت قرار می دادند، بخشی از خرافات ایتالیایی ها می گوید که اگر کسی کلاهش را روی تخت قرار دهد بیماری و مرگ به دنبالش خواهد رفت.

قرار دادن کلاه روی تخت

نان را بر عکس نگذارید

ایتالیایی ها معتقد هستند که نان نمادی از زندگی است و این بدان معنی است که شما هرگز نباید نان را بر عکس بگذارید. البته بسیاری از نان ها گردند و قرار دادن آن ها به صورت سر و ته کار سختی است؛ اما به هر حال در سفر به ایتالیا حتما این نکته را در نظر بگیرید. آنها خوردن نان با دست چپ و یا چاقو را هم مایه‌ بدیمنی می ‌دانند.

گربه های سیاه

یکی دیگر از خرافات ایتالیایی ها مربوط به گربه سیاه است. این حیوانات معصوم و دوست داشتنی متاسفانه به دلیل رنگشان از قدیم در اغلب فرهنگ های سراسر جهان نمادی شوم و نشان دهنده بدبختی به حساب می آمده اند. جالب است بدانید که گروهی دیگر نیز هستند که دیدن گربه سیاه را نماد خوش شانسی قلمداد می کنند و در کشور ایتالیا هر دو نظریه برقرار است. یکی از خرافات ایتالیایی ها این است که دیدن گربه سیاه بدشانسی می آورد اما اگر گربه عطسه کند منتظر خبرهای خوب و خوش اقبالی هستند. تخمین زده شده است که متاسفانه هر سال نزدیک به شصت هزار گربه سیاه در ایتالیا کشته می شوند و جسد آن ها توسط پلیس کشف می شود. این قضیه اوج خرافی بودن و باور بر این قضیه و تنفر مردم ایتالیا را از گربه سیاه نشان می دهد و همین باور باعث شده تا صدای بسیاری از سازمان ها و کمپین های حمایت از حقوق حیوانات در ایتالیا و سراسر جهان به اعتراض بلند شود.

گربه سیاه

۱۳  نفر دور یک میز!

هنگام غذا خوردن در ایتالیا مراقب باشید که میزتان سیزده نفره نشود چرا که دست روی باور حساس خرافات ایتالیایی ها خواهید گذاشت. آن ها باور دارند که در شام آخر حضرت مسیح ۱۳ نفر سر میز حاضر بودند و نفر سیزدهم یهودا بود، کسی که با دریافت سی سکه نقره به عنوان رشوه مکان وی را به دشمنانش نشان داد.

ریختن روغن زیتون

روغن زیتون اهمیت ویژه ای در آشپزی و فرهنگ ایتالیایی دارد و یکی از خرافات ایتالیایی ها هم در همین مورد است. به احتمال زیاد به دلیل این که در گذشته روغن زیتون کالایی بسیار ارزشمند و گران بها بوده، امروز این باور رایج است که ریختنش می تواند برایتان بد شانسی بیاورد. البته اگر تصادفی کمی روغن زیتون ریختید نگران نباشید می توانید کمی از آن را پشت گوش هایتان بمالید و این گونه اشتباه خود را جبران نمایید!

روغن زیتون

شروع سال نو با عدس!

مردم هر کشور غذایی مخصوصی را برای سال نو تهیه می کنند. جالب است بدانید که مردم ایتالیا هم سال نویشان را با خوردن عدس شروع می کنند! عدس شبیه به سکه های کوچک پول است و یکی دیگر از خرافات ایتالیایی ها این است که شروع سال با عدس می تواند پول و رونق مالی به همراه داشته باشد. طبق باور مردم ایتالیا، هرچقدر در آغاز سال بیشتر عدس بخورید پول بیشتری به سمتتان جذب خواهد شد!

گل داوودی

دادن گل به عنوان هدیه همیشه بهترین و مناسب ترین انتخاب است، اما در ایتالیا در انتخاب گل کمی بیشتر دقت کنید. اگر در ایتالیا هستید و می خواهید به شخصی گل هدیه بدهید به هیچ وجه سمت گل داوودی نروید. در ایتالیا گل داوودی بیشتر برای مجالس ترحیم و برای تزئین سنگ قبر استفاده می شود (مثل گل گلایل در ایران!)، بنابراین اصلا مودبانه نیست که به کسی گل داوودی هدیه بدهید.

منبع: theculturetrip.com

۹ جاذبه گردشگری در تورین ایتالیا
۹ جاذبه گردشگری در تورین ایتالیا
اگر جانتان را دوست دارید به این آتشفشان آماده انفجار نزدیک نشوید!
اگر جانتان را دوست دارید به این آتشفشان آماده انفجار نزدیک نشوید!
ستون مارکوس اورلیوس، نقشی از نبردهای باستانی روم
ستون مارکوس اورلیوس، نقشی از نبردهای باستانی روم
معرفی هتل ریجنت رم | ۴ ستاره
معرفی هتل ریجنت رم | ۴ ستاره