بلیط هواپیما

هجوم ۱۰ میلیون خفاش به پارکی در زامبیا! + تصویر

هرسال بین ماه های نوامبر تا دسامبر اتفاقی عجیب و باورنکردنی در پارک ملی کاسانکا زامبیا رخ می دهد. در این زمان حدود ۱۰ میلیون خفاش از نقاط مختلف در این مکان جمع می شوند و مناظری باورنکردنی و جادویی را به وجود می آورند. اگر در این زمان به زامبیا و این پارک بروید صدها و شاید هزارها خفاش را می بینید که از شاخه های درخت آویزان شده اند و تصویر درختان را دگرگون کرده اند. گردشگران بسیار زیادی تنها برای تماشای این اتفاق خاص و استثنائی به زامبیا و این پارک می آیند. اما این همه خفاش به چه دلیلی در این پارک جمع می شوند و چرا هر سال در یک موقع خاص این اتفاق می افتد؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید.

خفاش میوه خوار

بزرگ ترین گردهمایی خفاش ها در جهان

مطالب مرتبط:
۸ مورد از جاذبه های دیدنی زامبیا
خطرناک ترین آبشار دنیا که همه را می کشد!
برترین تالاب های دنیا برای تماشای حیات وحش + تصویر

هرسال بین ماه های نوامبر و دسامبر حدود ده میلیون خفاش میوه خوار کاهی رنگ (straw coloured fruit bats) در منطقه ای نسبتا کوچک در پارک ملی کاسانکا، در شمال زامبیا جمع می شوند. این پدیده طبیعی شگفت انگیز تنها در این پارک اتفاق می افتد و مکانی ایده آل برای تماشای این پرندگان جالب را فراهم می کند. هنگام طلوع و غروب آفتاب هزاران خفاش در آسمان به پرواز در می آیند و فضایی عجیب و جادویی به وجود می آورند.

تجمع این تعداد خفاش در یک مکان در واقع بزرگ ترین مهاجرت پستانداران در جهان به حساب می آید. چیزی که این پدیده را خاص و منحصربفرد می کند این است که تنها در پارک ملی کاسانکا می توانید چنین صحنه ای را ببینید و در هیچ کجای دنیا مانند آن را مشاهده نخواهید کرد. جالب است بدانید خفاش ها تنها به مدت ۹۰ روز در این منطقه می مانند و به همین دلیل سالانه گردشگران زیادی برای تماشای میلیون ها خفاش به این منطقه در زامبیا سفر می کنند.

بزرگ ترین مهاجرت خفاش ها در دنیا

پارک ملی کاسانکا

پارک ملی کاسانکا یکی از پارک های ملی زامبیاست و در تمام فصول سال جذابیت های خاصی برای بازدیدکنندگان دارد. با این حال، خفاش های میوه خوار اصلی ترین دلیل شهرت این پارک هستند و بخش عمده ای از گردشگران بین ماه های اکتبر تا دسامبر به این منطقه سفر می کنند. هر سال از اواسط اکتبر خفاش ها کم کم سر و کله شان پیدا می شود و در اواط نوامبر تعداد آن ها به حداکثر و حدود ۸-۱۰ میلیون می رسد! دانشمندان تخمین می زنند که این تجمع خفاشی بزرگ ترین تجمع پستانداران در زمین و همین طور بزرگ ترین مهاجرت پستانداران باشد.

مهاجرت خفاش ها معمولا با شروع بارندگی ها در این منطقه مصادف می شود. علاوه بر این، این دوره فصل رسیدن میوه های جنگلی مثل انواع توت هاست که خوراک اصلی خفاش های میوه خوار محسوب می شوند. برآورد شده که هر سال حدود ۳۳۰۰۰۰ تن میوه توسط این خفاش ها مصرف می شود! مکان های مخفی که در دل جنگل و بالای درخت ها وجود دارند امکان تماشای این پرندگان را از فاصله ای بسیار نزدیک به بازدیدکنندگان می دهد و می توان بدون مزاحمت و ترساندن آن ها، این پدیده طبیعی منحصربفرد را تماشا کرد.

مهاجرت خفاش ها

بازدید از پارک و خفاش ها

از آنجا که گردشگران زیادی در این دوره به پارک می آیند مکان های خاصی برای تماشای خفاش ها فراهم شده است. در چندین نقطه در جنگل، بالای درخت های جایگاه های مخفیانه ای ساخته شده که بازدیدکنندگان می توانند بدون ترساندن خفاش ها با خیال راحت آن ها را تماشا کنند. این منطقه در زمان حضور خفاش ها به مکانی ایده آل و رویایی برای عکاسان، عاشقان طبیعت و علاقمندان به پرندگان و به ویژه خفاش ها تبدیل می شود. در پارک ملی کاسانکا اقامتگاه های مختلفی برای اسکان بازدیدکنندگان فراهم شده است. بنابراین می توانید شب را هم در پارک بمانید و هنگام طلوع آفتاب هم شاهد حضور هزاران خفاش در آسمان باشید. چنین صحنه هایی مطمئنا در زندگی تان فقط یکبار اتفاق می افتد، بنابراین بهتر صبح خیلی زود از خواب بیدار شوید تا چنین صحنه فوق العاده ای را از دست ندهید.

تماشای خفاش ها

چطور به پارک ملی کاسانکا برویم؟

پارک ملی کاسانکا در منطقه Serenje و در استان مرکزی زامبیا قرار گرفته است. از شهرهای لوساکا (پایتخت زامبیا) یا کاپربلت می توانید در عرض ۵-۶ ساعت رانندگی به پارک ملی برسید. همچنین پروازهای چارتری هم مستقیما بازدیدکنندگان را به پارک ملی می آورد.

منبع: kasankanationalpark.com

درختی که بز می دهد! + تصاویر
درختی که بز می دهد! + تصاویر
الفبای دیدنی های موریس
الفبای دیدنی های موریس
برترین جاذبه های گردشگری شهر قیروان در تونس
برترین جاذبه های گردشگری شهر قیروان در تونس
۵ دریاچه ی شگفت انگیز در آفریقا
۵ دریاچه ی شگفت انگیز در آفریقا