خوشمزه ترین و مشهورترین غذاهای لبنانی

معرفی غذاهای لبنانی

غذاهای مدیترانه ای به طعم لذیذ و خوشمزه شان شهرت دارند و در این میان، غذاهای لبنانی یک سر و گردن از بقیه بالاتر قرار می گیرد. اکثر غذاهای لبنانی در عین حال که بسیار لذیذ و خوشمزه هستند بسیار سالم هستند و همین باعث محبوبیت بیشتر آن ها شده است. بسیاری از غذاهای لبنانی مثل فلافل آنقدر جهانی شده اند که در اکثر کشورها تهیه می شوند و همه با آن ها آشنایی دارند. غذاهای دیگر لبنان مثل حمص، کوفته، سالاد تبوله و سالاد فاتوش هم طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا دارند. در این مطلب الی گشت می خواهیم مشهورترین و خوشمزه ترین غذاهای لبنانی را به شما معرفی کنیم. خیلی از این غذاها را همه ما می شناسیم و تا به حال هم امتحان کرده ایم، اما برخی دیگر شاید برای ما جدید باشند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

خوشمزه ترین غذاهای لبنانی

بابا قانوش | Baba Ghanoush

مطالب مرتبط:
دسرهای معروف لبنانی
غذاهای خوشمزه و محبوب عربی
غار جعیتا در لبنان، خانه انسان های ماقبل تاریخ

باباقانوش که به صورت های دیگر مثل باباگانوش و باباغنوج هم خوانده می شود یکی از غذاهای اصیل و سنتی لبنان است. این غذا کمی شبیه به حُمُص است و اگر طعم حمص را دوست دارید حتما عاشق این غذا هم می شوید. باباقانوش  معمولا با نان پیتا و روغن زیتون خورده می شود و چون در ترکیباتش ارده استفاده شده طعمی مشابه حمص دارد. تفاوت عمده این دو غذا این است که باباقانوش به جای نخود از بادمجان تهیه می شود و گاهی برای تزئین روی آن دانه های انار می ریزند. باباقانوش یکی از مشهورترین و خوشمزه ترین غذاهای لبنانی است که طرفداران بسیار زیادی هم دارد.

باباقانوش

فلافل | Falafel

خب به فلافل مشهور  و دوست داشتنی می رسیم! فلافل بیش از هر غذای دیگر لبنانی در ایران رواج پیدا کرده و دیگر یکی از غذاهای ملی خودمان محسوب می شود. کمتر کسی است که تا به حال فلافل نخورده باشد و این غذای خوشمزه و ارزان را امتحان نکرده باشد. با این حال باید بدانید که فلافل هم یکی از غذاهای اصیل لبنانی است و همان طور که می دانید از نخود سرخ شده تهیه می شود. البته فلافل لبنانی کمی با فلافل هایی که ما در ایران می خوریم تفاوت دارد. در لبنان فلافل ها را داخل نان پیتا قرار می دهند و روی آن سبزیجات و سس تاهینی (کنجدی) می ریزند.

فلافل لبنانی

شاورما | Shawarma

یکی از خوشمزه ترین غذاهای لبنانی بدون شک شاورما است که از گوشت کبابی و خرد شده تهیه می شود. البته گاهی شاورما را با گوشت مرغ هم تهیه می کنند که به آن شاورمای مرغ می گویند. برای تهیه شاورما گوشت خرد شده را با سبزیجات و سس تاهینی ترکیب می کنند و داخل نان پیتا سرو می کنند. در رستوران های لبنانی معمولا شاورما را در کنار سالاد تبوله یا سالاد فاتوش سرو می کنند که ترکیبی بی نظیر و خوشمزه می شود.

شاورما لبنانی

سالاد فاتوش | Fattoush

فاتوش نیز یکی دیگر از سالادهای خوشمزه لبنانی است که شهرتی جهانی پیدا کرده است. در این سالاد، ورقه های نازک نان (معمولا نان پیتا) را در روغن زیتون سرخ می کنند و وقتی ترد و برشته شد آن را خرد می کنند و به سالاد اضافه می کنند. در آخر نیز روغن زیتون، سیر رنده شده، آب لیموی تازه و نمک به ترکیبات سالاد اضافه می کنند. سالادهای لبنانی بسیار سالم و سلامت هستند و به عنوان یک سالاد رژیمی هم می تواند در نظرگرفته شود.

سالاد فاتوش

کنافه | Kunafeh

کنافه یک شیرینی بسیار خوشمزه و لذیذ است که علاوه بر لبنان در ترکیه و خوزستان هم رواج دارد. این نوع شیرینی تقریبا مثل زولبیا و بامیه است و اغلب در ماه رمضان طبخ و مصرف می شود. کنافه یک نوع شیرینی پنیری است که از رشته هایی به نام کنافه تهیه می شود و روی آن را با پسته و شهد غلیظ و شیرین می پوشانند. کنافه را هم هنگام صبحانه و هم به عنوان دسر سرو می کنند. کنافه را گاهی روی نان قرار می دهند و به صورت لقمه می خورند که ترکیبی بسیار خوشمزه می شود.

شیرینی کنافه لبنانی

کوفته | Kafta

کوفته لبنانی یکی از لذیذترین غذاهای لبنانی است که طعمی فوق العاده خوشمزه دارد. کوفته در واقع یک نوع کباب کوچک است که از ترکیب گوشت چرخکرده گاو، بره یا مرغ همراه با پیاز، جعفری، ادویه و خرده نان تهیه می شود. ترکیب مواد را به صورت کوفته های کوچک در می آورند و به بعد به سیخ می کشند. کوفته لبنانی را هم به صورت تنها و هم همراه با سیب زمینی و سس گوجه می خورند. البته گاهی کوفته را همراه با برنج سفید هم می خورند که شبیه به چلوکباب خودمان می شود. کوفته امروزه در ترکیه هم رواج پیدا کرده است و در رستوران های آن جا هم سرو می شود.

کوفته لبنانی

مناقیش | Manakish

مناقیش یکی دیگر از غذاهای لبنانی است که گاهی آن را پیتزای لبنانی هم می نامند. مواد مختلف را روی خمیری گرد می ریزند و بعد در روش سنتی آن را داخل تنور و در روش مدرن داخل فر قرار می دهند و می پزند. البته روی مناقیش نباید خیلی شلوغ باشد و از این جهت بیشتر به یک نان طعم دار شبیه است. در لبنان اغلب روی نان مناقیش را با آویشن، دانه کنجد، سماق و روغن زیتون می پوشانند. البته ممکن است در برخی رستوران های لبنانی ببینید که از گوشت، پنیر و … هم استفاده شده است. مناقیش را اغلب همراه با گوجه، خیار، برگ نعنا تازه و زیتون و به عنوان صبحانه می خورند.

مناقیش

زعتر پیتزا | man’oushe bi zaatar

یکی دیگر از غذاهای لبنانی زعتر پیتزا است که لبنانی ها بیشتر برای صبحانه آن را میل می کنند. این غذا با خمیر مخصوص تهیه می شود و در میان خمیرهای کوچک و گرد انواع مواد غذایی به دلخواه در آن قرار می گیرد.

زعتر به دلیل دندانه دندانه بودن اطرافش و پستی و بلندی روی نان و خمیر آن به این نام مشهور شده است و برگرفته از حکاکی های  (engraved)  کهن یافت شده در مناطق عرب نشین می باشد.

زعتر پیتزا

فاروج مشوی | farrouj meshwi

نوعی خوراک مرغ به نام فاروج مشوی وجود دارد که در نحوه ی پخت این غذا است که باید زغال پخته شود و کمی هم آبدار باشد. فارج مشوی را با سماق طعم دار می کنند و با لیمو می خورند. مشوی در کشور های عربی غذایی کاملا جا افتاده است اما اصلیت این غذا را لبنانی می دانند.

فاروج مشوی

لیدی فینگر |  Lady Fingers

لیدی فینگر در واقع نوعی رولت است که در خمیر رول می شود و داخل آن مواد مختلف مثل اسفناج، گوشت و پیاز پر می شود. در خیابان های لبنان می توانید به راحتی لیدی فینگر تهیه کنید هم ارزان است و هم این که شما را سیر نگه می دارد.

لیدی فینگر

سالاد تبوله | Tabbouleh

سالاد تبوله هم یکی دیگر از غذاهای لبنانی است که بسیار سالم و خوشمزه است. سالاد تبوله بسیار ساده و آسان است و از بلغور، گوجه، پیاز و جعفری ساتوری تهیه می شود. در آخر نیز روی سالاد روغن زیتون، آب لیموی تازه و نمک می ریزند و نوش جان می کنند. سالاد تبوله در زمانی بسیار کوتاه آماده می شود و به دلیل بلغوری که دارد می تواند حتی به عنوان شام هم مصرف شود.

منبع: spoonuniversity.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد