دسرهای معروف لبنانی

دسرهای لبنان

دسرها معمولا یکی از خوشمزه ترین خوراکی ها هستند و خیلی ها حتی آن ها را به غذای اصلی هم ترجیح می دهند! در این پست قصد داریم تا دسرهای لبنانی را به شما معرفی کنیم دسرهایی که کافیست کمی از آن ها را امتحان کنید تا روز افسرده و دلمرده به روزی شاد و بانشاط تبدیل شود! لبنان تعدادی از خوشمزه ترین غذاها و البته دسرهای فوق العاده ای دارد که برای درست کردن خیلی از آن ها از دستور پخت های مختلف استفاده شده ولی تعدادی از آن ها هم کاملا لبنانی هستند. لبنانی ها هر غذایی که زیر دستشان بیاید را با سلایق و فرهنگ غذایی شان سازگار می کنند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با دسرهای لبنانی آشنا شوید.

دسرهای لبنانی

نامورا | nammoura

مطالب مرتبط:
غار جعیتا در لبنان، خانه انسان های ماقبل تاریخ
لبنان را از فراز آسمان تماشا کنید

این دسر خوشمزه مرزها  را رد کرده و با اینکه ریشه ی عثمانی دارد اما در کشورهای مختلفی پیدا می شود و مورد علاقه مردم دیگر کشورها هم هست. اسم این دسر در کشورهای مختلف فرق می کند مثلا در کشورهای اطراف لبنان به آن بسبوسه و در یونان و ترکیه به آن راوانی می گویند.

نامورا یک جور کیک شیرین خوشمزه است که متعلق به کشورهای اطراف لبنان و خاورمیانه است. مواد لازم برای تهیه ی این دسر فوق العاده، سمولینا ی آغشته به شربت است. گاهی در این کیک، نارگیل هم اضافه می شود که طعم و مزه اش را خوشمزه تر ی کند. برای درست کردن شربت این کیک گاهی از آب گل پرتقال یا آب گل رز استفاده می شود.  انواع مختلف این کیک در اردن، تونس، مراکش و کویت هم هست و با اینکه مواد اولیه اش در هر منطقه فرق می کند اما سمولینا پای ثابت این کیک است برای همین هم هست که به آن کیک سمولینا می گویند.

در اطراف لبنان این کیک معمولا نازک است و در شیره ی شیرین غلتانده می شود، از طرفی، بافت آن نرم و روی آن با بادام و خامه ی تازه تزئین می شود.

نامورا

هریسا | Harissa

در نگاه اول شاید این دسر را با نامورا اشتباه بگیرید اما هریسا هم ضخامت بیشتری دارد و هم بافت و طعمش کاملا متفاوت است. در دیگر کشورها در این دسر از خمیر فلفل قرمز استفاده می شود در کشورهای اطراف لبنان معمولا آن را می توانید از شهر خاصی تهیه کنید و نوعی سوغاتی به حساب می آید. این خوراکی معمولا همراه با دسرهای دیگری مثل نامورا فروخته می شود. خیلی از مرددم محلی عاشق این خوراکی هستند و حتما در سفر این خوراکی را به عنوان سوغاتی برای دوستانشان می خرند.

هریسا

دسر  Kunafa

Kunafa از خوراکی های محبوب کشورهای عربی ست و در ترکیه هم پیدا می شود. در هر کشور از مواد متنوعی برای داخل این کیک استفاده می شود در کشورهای اطراف لبنان در داخل این کیک معمولا خامه به کار می  رود که طعم فوق العاده ای را به آن می دهد. این خوراکی از دسرهای مخصوص ماه رمضان است و در سال های اخیر شیرینی فروش ها با به کار بردن مواد متنوعی در این کیک سعی می کنند تا بازار فروش بیشتر را در این ماه به نفع خودشان تمام کنند. امروز انواع مختلفی از این شیرینی مثل انبه، شکلاتی و پنیری در مغازه ها پیدا می شود که مزه ی آن ها هوش از سرتان می برد.

دسر Kunafa

زالابیا | Zalabya

زالابیا یکی دیگر از دسرهای که در مناطق مختلف پیدا می شود و بسته به ناحیه اسم آن فرق دارد. در ترکیه به لوکما به معنی لقمه  و در یونان هم به loukoumades معروف است. برای درست کردن این دسر خمیرهای کوچک و سرخ کرده در شیره و عسل شناور می شود و بر روی آن پودر شکر و شکلات سفید و قهوه ای ریخته می شود. در کشورهای اطراف لبنان این دسر را در هنگام سفارش درست می کنند و به انتخاب شما روی آن را تزئین می کنند.

زالابیا

دسر Sweet feteer

این دسر یک جور شیرینی لایه لایه است که در گذشته در داخل آن هیچ موادی به کار نمی رفت اما امروز تنوع بیشتری پیدا کرده است. این شیرینی معمولا به همراه عسل، خامه ی تازه یا پنیر سرو می شود و امروز در داخل آن از مواد شیرین و خوشمزه استفاده می شود. بدون شک خوشمزه ترین نوع این دسر با عسل و شیر درست می شود و بر روی آن برای تزئین پودر شکر به کار می رود. گاهی در این شیرینی موادی مثل موز، شکلات و انواع مغزها هم به استفاده می شود که هم آن را خوشمزه تر و هم گران تر می کند!

دسر Sweet feteer

شیر برنج |  Rice pudding

ای غذا اولین بار در لبنان اختراع نشده اما یکی از محبوب ترین دسرهای این ناحیه است و در کشورهای زیادی پیدا می شود. برای درست کردن این دسر از برنج، شیر و آب استفاده می شود هر چند که بنا به سلیقه تان می توانید در آن انواع مغزها، کشمش و دارچین هم بریزید. طرز پخت این غذا در هر ناحیه فرق می کند اما در کشورهای اطراف لبنان غذا بعد از پخت و قبل از سرو مدتی در یخچال می ماند. برای تزئین این دسر از بستنی و انواع مغزها استفاده می شود تا هم شکیل تر شود و هم خوشمزه تر. این دسر قیمت ارزانی دارد و همین ویژگی آن را تبدیل به یکی از پرطرفدارترین دسرهای لبنان کرده است.

شیر برنج

باقلوا |  baklava

در کشورهایی مثل ترکیه و مراکش برای پر کردن خمیر باقلوا از انواع مغزها و به خصوص پسته استفاده می شود و در آخر مدتی در شیره شناور می شود. انواع دیگری از باقلوا هم در لبنان پیدا می شود، انواعی که در آن خامه ی تازه به کار می رود و روی آن با مغزها و البته کشمش تزئین می شود. خوردن باقلوا در لبنان تجربه ای فراموش نشدنی است که به امتحانش می ارزد!

منبع: theculturetrip.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد