بلیط هواپیما

خوشمزه هایی از آذربایجان

غذاهای محبوب آذربایجان

با توجه به این‌که فرهنگ و زبان کشور آذربایجان ریشه‌ای ترکی دارد، این امر که غذاهای این کشور نیز به ‌شدت از ترکیه تاثیر پذیرفته باشند چندان عجیب نیست. دونر کباب‌ ها در خیابان ‌های باکو بسیار مرسوم هستند و به ‌قدری می ‌توانید آن‌ها را در این مکان بیابید که ممکن است فکر کنید ریشه ‌ای آذربایجانی دارند. به طور کلی آذربایجانی ها غذاهایی را که با گوشت تهیه می شوند زیاد مصرف می کنند که البته انتخاب گوشت به عنوان غذای اصلی و مصرف زیاد شیرینی ها می تواند ریشه در آب و هوای این منطقه داشته باشد. با الی گشت همراه باشید و با چند نوع خوراکی این کشور همسایه مان آشنا شوید:

مطالب مرتبط:
ایده برای خرید سوغاتی‌های خوب از آذربایجان
تجربه طعم ها در آذربایجان
dovga azerbaijan

دوگا (Dovga)

این غذا یک سوپ گرم است که از ماست تازه، خیار، پیازچه و در بعضی از موارد اندکی گوشت چرخ ‌کرده تهیه می ‌شود. این غذا در اصل قرار است تا یک پیش ‌غذا باشد ولی می ‌توان از آن به‌ عنوان یک ناهار سبک نیز استفاده کرد.

manti azerbaijan

مانتی (Manti)

این غذا در حقیقت نوعی غذای شبیه به راویولی‌ های (یک نوع غذای لقمه ‌ای پیچیده شده در خمیر) سبک ترکی است که با گوشت بره پر شده است. این وعده غذایی با ماست سرو می ‌شود و اگر خوش ‌اقبال باشید نیز مقداری سس فلفل نه ‌چندان تند نیز به همراه آن وجود دارد. این وعده غذایی بسیار لذیذ است.

kutab azerbaijan

قطاب (Kutab)

این غذا با قطابی که در نظر ما ایرانی ‌ها به‌عنوان یک شیرینی شناخته می ‌شود متفاوت است. این قطاب به ‌نوعی یک پنکیک است که انواع مختلفی دارد و با گوشت یا اسفناج یا سبزیجات دیگر پر می ‌شود. این غذا به‌ تنهایی بسیار لذیذ است ولی اگر به چودو پچکا (Chudo Pechka) بروید می ‌توانید خلاقیت به خرج داده و این مواد سبز خوشمزه را با باقلیجان (بادمجان و سیری که در خامه ترش خوابانده شده ‌اند) ترکیب کنید و لقمه آذربایجانی شخصی خود را ایجاد نمایید.

sheki halva azerbaijan

حلوای شکی (Sheki Halva)

این حلوا با حلوای سنتی و خشکی که ما به آن عادت داریم متفاوت است و در بخش ‌های مختلف این کشور، انواع متفاوتی از آن وجود دارند. این حلوا شبیه به ‌نوعی از شیرینی پای است که دارای لایه ‌های تردی است که از یک شربت شیرین پر شده ‌اند.

baklava azerbaijan

باقلوا

علی رغم این‌که ریشه باقلوا به ترکیه بازمی‌گردد ولی بازهم این شیرینی راه خود را به باکو یافته است و تعدادی از بهترین باقلواها را می‌ توان در شیرینی سرای ترکیه ‌ای محلی گول اوغلو (Gulluoglu) یافت. این شیرینی که به‌صورت استوانه ‌ای پیچیده می ‌شود، انواع مختلفی دارد و معمولا با مغز پسته، پر شده است. باقلوا بیش ‌از حد شیرین نیست، به ‌شدت تازه و خوشمزه و البته بسیار اعتیادآور است.

shaki piti

پیتی (Piti)

سیب ‌زمینی، نخود، سبزیجات و گوشت گوسفندی چرب به همراه گوجه تازه و زعفران پخته می‌ شوند تا این غذا به وجود بیاید. در این غذا باید مانند آبگوشت ابتدا نان را در آب غذا تکه‌ تکه کرده و خیساند و پس از خوردن نان، گوشت و مواد باقی مانده را به ‌خوبی کوبید و کوبیده ایجاد شده را خورد.

معرفی هتل ۴ ستاره آستین در باکو
معرفی هتل ۴ ستاره آستین در باکو
چه زمانی برای سفر به باکو مناسب تر است؟
چه زمانی برای سفر به باکو مناسب تر است؟
معرفی هتل ۴ ستاره تئاترو بوتیک در باکو
معرفی هتل ۴ ستاره تئاترو بوتیک در باکو
تاریخ شنیدنی شهر باکو!
تاریخ شنیدنی شهر باکو!