بلیط هواپیما

تجربه طعم ها در آذربایجان

یادداشتی درباره خوراکی های آذربایجان

در اینجا یادداشتی را می خوانیم که گردشگری غربی از سفر به آذربایجان و تجربه غذاهای این ناحیه نوشته است. با الی گشت همراه باشید:

آذربایجانی‌ ها به گوشت علاقه زیادی دارند. آن‌ ها شیشلیک را به ‌عنوان یک سبک مورد علاقه خود می ‌پسندند و یک وعده غذایی آن‌ ها ما را به سفری در میان هفت نوع مختلف از شیشلیک هدایت می‌ کند که شامل گوشت چرخ‌ کرده، استروژن )یک نوع سس مخصوص تولید شده از انار است سرو می‌ شود) گوشت گاو، گوشت گوساله و گوشت ‌های دیگر و حتی سبزیجات نیز سرو می ‌شوند. دوست ما به شوخی می‌گفت: «ببینید، آذربایجانی ‌ها می ‌توانند از هر چیزی شیشلیک درست کنند.» با این ‌وجود باید گفت که گوشت ‌های این غذاها به‌ خوبی کباب شده بودند و با وجود سبزیجات و گیاه‌ های تازه در غذاهای ما نیز موجب شده بود تا بتوانید تعادل بسیار خوبی بین خوردن گوشت و سایر غذاها را تجربه کنیم. خوشبختانه غذاهای بیشتری در فرهنگ غذایی آذربایجان وجود دارند و این کشور تنها به شیشلیک وابسته نیست.

مطالب مرتبط:
آذربایجان، همسایه ای که باید به او سر بزنیم
آذربایجان، زیبایی در دوقدمی ما!
dolma azerbaijan

دلمه (Dolma)

این دلمه‌ ها در برگ مو پیچیده شده و با گوشت چرخ ‌کرده، برنج و ادویه‌ جات پر می ‌شوند. معمولا این غذا را با ماست و پودر فلفل سیاه مصرف می‌ کنند. یکی از بهترین تجربه‌ های ما درزمینه دلمه به دلمه‌ هایی بازمی ‌گشت که در خانه یک خانواده در تپه‌ های لاهیج (Lahic ) به ما عرضه شد.

beluga khaviar

خاویار

خاویارهای بلوگا (Beluga ) بهترین نوع خاویار به‌ حساب می‌آیند ولی مقدار آن‌ ها در آذربایجان رو به کاهش است. با تمامی این تفاسیر با توجه به این‌ که خاویار برای این کشور به ‌عنوان صنایعی بزرگ به‌ حساب می ‌آید، دولت آذربایجان به کنترل کسب ‌وکار خاویار در این کشور می‌ پردازد ولی مثل همیشه مقداری از این صنایع از دست دولت خارج است و به بازار سیاه راه می ‌یابد. بهترین مکان برای یافتن خاویار را می‌ توان تازه بازار در باکو دانست. از لحظه ‌ای که به این بازار وارد می ‌شوید می ‌توانید متوجه افرادی شوید که به ‌آرامی در سایه ‌ها و گوشه ‌کنارها به شما نزدیک شده و کلمه خاویار را تکرار می‌ کنند. برای خرید باید به دنبال آن ‌ها بروید و آن‌ ها شما را به یک اتاق مزه کردن موقتی می ‌برند که یخچال‌ های آن لبالب از خاویار هستند. ۵ یا ۶ نوع مختلف از خاویار با قیمت ‌های مختلفی را می ‌توان امتحان کرد، وزن ۱۳۰ گرم از این خاویارها از ۲۵ دلار تا ۵۵ دلار قیمت خواهد داشت و بسته به نوع ماهی و درجه کیفی خاویار با قیمت‌ های متفاوتی روبرو خواهید شد. خاویار مورد علاقه ما خاویار بلوگا بود که بسیار نرم و خوشمزه بوده و کمتر از بقیه موارد مزه ماهی می‌داد. با توجه به شرایط توضیح داده شده نباید از گران بودن این ماده غذایی متعجب شد.

ayran azerbaijan

آیران (Ayran)

این نوشیدنی ساخته شده از ماست رقیق شده که معمولا با شوید و سایر سبزیجات مزه دار شده است، حس و حال شما را جا می‌آورد و برای ما جالب بود که تلفظ این نوشیدنی چقدر شبیه نام کشور همسایه آذربایجان یعنی ایران بود. این ماجرا آن ‌قدر جالب بود که وقتی یک نفر در بازار از همسفر ما به نام آدری پرسید که آیا آیران دوست دارد یا خیر، آدری در پاسخ گفت :«تابه ‌حال به آنجا نرفته ‌ام، نمی ‌دانم که آن جا را دوست دارم یا نه!»

dushbara azerbaijan

دوشبارا (Dushbara)

این غذا را می ‌توان نسخه کوچک و آذربایجانی غذایی به نام مانتی به‌حساب آورد. در این غذا یک قاشق چای‌خوری گوشت، پیاز و گشنیز در خمیرهایی پیچیده شده و سرو پخته می‌شوند. این غذا در فصل بهار بسیار مرسوم است و به همین دلیل نیز با توجه به سفر ما در تابستان، نتوانستیم آن را تجربه کنیم. مسافرانی که به مرکز آسیا سفر می‌ کنند نباید ناامید شوند زیرا می‌توانید دوشب را در قرقیزستان نیز گذرانده که البته در آنجا نام این غذا چوچوارا است و اندکی پر ادویه تر بوده و با مایع آبگوشت مانندی که از گوجه تهیه شده است سرو می ‌شوند.

کشور دیدنی آذربایجان با همه ی دانستنی هایش
کشور دیدنی آذربایجان با همه ی دانستنی هایش
معرفی هتل ۵ ستاره پولمن در باکو
معرفی هتل ۵ ستاره پولمن در باکو
هزینه‌های سفر به باکو
هزینه‌های سفر به باکو
۸ جاذبه دیدنی شهر باکو (قسمت اول)
۸ جاذبه دیدنی شهر باکو (قسمت اول)