بلیط هواپیما

خیابان معروف روستاولی در تفلیس

خیابان روستاولی

معمولا همه شهرهای بزرگ و توریستی خیابانی معروف دارند که معماری متفاوت ساختمان ها و جاذبه های تفریحی اش از آن مکانی توریستی ساخته است. خیابانی که تفاوتش نسبت به دیگر خیابان های شهر کاملا به چشم می آید و همهمه گردشگران و مغازه و رستوران ها در آن شور زندگی را جاری کرده است. تفلیس، پایتخت گرجستان هم خیابان معروفی به اسم روستاولی (rustaveli) دارد که امروز می خواهیم درباره اش حرف بزنیم، الی گشت را همراهی کنید.

خیابان روستاولی
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به تفلیس
باتومی یا تفلیس؟ کدام بهتر است؟

خیابان روستاولی که قبلا به اسم خیابان گولوین شناخته می شد از خیابان های مرکزی تفلیس است که به اسم شاعر قرن ۱۲ گرجستان «شوتا روستاولی» نامگذاری شده است. وجود ساختمان های دولتی، عمومی، فرهنگی و تجاری بسیار در طول این خیابان و در نردیکی اش باعث شده که این خیابان مهمترین خیابان شهر شود، خیابانی که از میدان آزادی شروع می شود و ۱/۵ کیلومتر طول دارد و  ساختمان هایی مثل ساختمان سابق پارلمان گرجستان، تئلتر اپرای ملی گرجستان، کلیسای کاشوتی، موزه سیمون جاناشیا، هتل بیلتمور و … در آن قرار دارد.

حیابن روستاولی در تفلیس

این خیابان بهترین معماری ها را در خود جای داده است و با رفتن به آن ساختمان های زیبایی را می بینید که ترکیبی از سبک معماری قرن بیستم و مدرن هستند ساختمان هایی مثل خانه اپرای تفلیس و تئاتر روستاولی که زیبایی معماری شان چشم هایتان را خیره می کند. اولین ساختمان این خیابان سینمای روستاولی است که بزرگ ترین سیمای کل گرجستان به حساب می آید. درست در روبروی سینما، قصر Youth و ساختمان سابق پارلمان گرجستان قرار دارد، کمی جلوتر هم کلیسای کاشوتی در بین خانه هنر تفلیس و موزه هنر قرار گرفته است. در طول این خیابان وسایل حمل و نقل عمومی زیادی مثل مترو و اتوبوس وجود دارد که رفت و آمد از آن به دیگر نقاط شهر را آسان می کنند.

خیابان معروف تفلیس

این خیابان از مراکز توریستی تفلیس به حساب می آید و بیشتر گردشگران حتما از آن دیدن می کنند، می توانید آزادانه مدتی را در این خیابان زیبا قدم بزنید، معماری متفاوت خانه هایش را تماشا کنید، به کافه ها و رستوران هایش سر بزنید، بر روی یکی از نیمکت های کنار خیابان بنشینید و مردم را تماشا کنید و یا از دست فروشان سوغاتی های رنگارنگ بخرید. اینجا پر از رستوران هایی است که با دکوراسیونی زیبا و با چشم اندازهای بینظیر ازخیابان با غذاهای اصیل گرجستانی از شما پذیرایی می کنند. با تاریک شدن هوا، این خیابان به یکی از سرزنده ترین قسمت های شهر تبدیل می شود که در آن می توانید تا پاسی از شب همچنان بیدار باشید و لحظات خوبی داشته باشید.

معروف ترین خیابان تفلیس

در بیشتر روزهای سال در این خیابان نمایشگاه ها و نمایش های عمومی برگزار می شود که گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند و در آن ها می توانید با فرهنگ و حال و هوای خاص این شهر بیشتر آشنا شوید. فرهنگ دوستان در تئاتر آکادمیک روستاولی و یا در قدیمی ترین خانه اپرای گرجستان می توانند نمایش های جذابی را به تماشا بنشینند. این خیابان از مراکز اصلی خرید هم هست و اگر علاقه به خرید داشته باشید می توانید در آن مراکز خرید زیادی را پیدا کنید. مثل بیشتر خیابان های معروف دنیا هر وقت تنش های سیاسی اتفاق می افتد مردم این خیابان را برای تجمعات اعتراض آمیز انتخاب می کنند مثلا در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱ این خیابان محل تجمع معترضان ضد دولتی شده بود.

چرا با الی گشت به تفلیس سفر کنیم؟
چرا با الی گشت به تفلیس سفر کنیم؟
۱۱ حقیقت جالب در مورد شهر تفلیس
۱۱ حقیقت جالب در مورد شهر تفلیس
تفلیس، پرطرفدارترین شهر گرجستان
تفلیس، پرطرفدارترین شهر گرجستان
تفلیس کجاست؟
تفلیس کجاست؟