نظامی، مدرن ترین خیابان باکو از گذشته تا به اکنون!

بهترین خرید عمرتان را در خیابان نظامی باکو انجام دهید! بر خلاف چیزی که از اسم این خیابان در اولین بار برداشت می کنید، منطقه ی نظامی پایتخت آذربایجان یکی از قدیمی ترین خیابان ها و همچنین یک منطقه ی خرید لاکچری و مجلل است. ما امروز می خواهیم به شما درباره ی این که این خیابان چه زمانی و اصلا برای چه به وجود آمد، چه روزگاری بر آن گذشته، چه فروشگاه ها و کالاهایی در آن وجود دارد، چه زمانی به آن بروید بهتر است و دیگر مواردی مثل معرفی هتل ها، چند رستوران و کافه و همچنین راه های دسترسی به آن را برای شما مورد بررسی قرار دهیم.

به هر حال این که در مقصدی مثل باکو بدانید که کجا می توانید همه ی خریدهای خود را انجام دهید، یک موفقیت بزرگ در مدیریت زمان برای شماست. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید.

یکی از شب های زیبا خیابان نظامی

خیابان نظامی باکو کجاست؟

خیابان نظامی باکو (nizami street) یکی از مناطق بسیار مشهور پایتخت آذربایجان است که همه برای خرید کردن و گشت و گذار به سراغ این خیابان می روند. اگر فکر می کنید که درباره ی شهرت و اهمیت این خیابان برای شما غُلو می کنیم باید در جواب بگوییم که نام خیابان نظامی در کنر خیابان های معروف اروپایی و دیگر کشورهای آسیایی قرار می گیرد! شما باشید در سفرتان به جایی نمی روید که پر باشد از فروشگاه های نمایندگی برندهای معتبر و بین المللی و انواع دیگر مغازه های فروش سوغات و حتی مواد غذایی را در خود داشته باشد؟

اگر هم که رستوران و هتل معروف در خودش داشته باشد که دیگر خودِ گزینه ی درست برای انتخاب است. به هر حال این خیابان سر تا پا نکته ی مثبت نیست و طبیعتا در کنار تمامی خدمات خوبش، نسبت به دیگر مناطق هزینه ی بیشتری را طلب می کند اما در کنار تمام این ها باید بگوییم که؛ هزینه ای که پرداخت می کنید، ارزشش را در نهایت برای شما دارد!

یک روز آفتابی در خیابان نظامی

تاریخچه ی خیابانی که از اول با باکو همراه شد!

اسم این خیابان از نام شاعر شهیر ایرانی، نظامی گنجوی گرفته شده و اصلا هم کاری به نظام و ارتش ندارد. به هر حال تنها شباهت این ۲ واژه به هم می تواند باعث شود که شما بار اولی که نام این خیابان را می شنوید ذهنتان به سمت ارتش و نظام برود! در سال ۱۸۵۹ میلادی، در شهری که امروزه آن را به عنوان باکو می شناسیم، چنان زلزله ای رخ داد که به خاطرش مناطق بسیاری خراب شد. زمانی که زمامداران وقت این منطقه تصمیم بر ساخت و ساز مجدد این مناطق خراب شده گرفتند، تصمیم بر آن شد که منطقه ای به نام شامخای را که آن هم آسیب دیده بود را به یک شهر بزرگ تبدیل کنند و آن را منطقه بندی نمایند.

با ایده های شهرسازی که در آن سال ها برای ساخت این شهر و مطابق با علم و دانش آن زمان بود، در کنار مناطق مختلفی که در باکو به وجود آمد؛ منطقه ای به نام ترگوایا (Torgovaya) نیز ساخته شد. حدود این خیابان از غرب تا شرق یعنی از قسمت کوهستانی شهر و منطقه ی عبدالله مصطفی گرفته تا سازه ای که برای یادبود شاه اسماعیل اول صفوی ساخته شده، ادامه داشت.

نمایی زیبا از شب های زیبای خیابان نظامی

در منطقه ی ترگوایا، کاروانسراهای مختلف با سطوح متفاوت و همچنین تعداد زیادی مغازه ساختند. هر چه که زمان بیشتر می گذشت، این خیابان تبدیل به منطقه ی مرکزی شهر جدید باکو شد. خیابان ترگوایای دیروز همان خیابانی است که ما امروزه به آن نظامی می گوییم اما این خیابان مهم در طول دوره های مختلف نام های دیگری هم داشته که معروف ترین هایشان همین ترگوایا و نظامی هستند البته، از سال ۱۹۶۲ میلادی به بعد نام این خیابان، نظامی مانده است. اما اصل تعیین کننده ی ماجرا برای خیابان نظامی باکو در بین سال های دو قرن متفاوت یعنی از سال ۱۸۶۸ تا ۱۹۶۶ به وجود آمد.

در بین این سال ها بود که با پیشرفت شهر باکو و ساخت فضای شهری، در ترگوایا هم معابر و مکان های مختلفی ساخته شد. مغازه های آن زیاد تر شدند و تنوع آن ها هم بیشتر شد. مغازه ی شیرینی فروشی، کاروانسرا، مغازه ی فروش مواد غذایی، حتی ساخت کلیسای گریگوری مقدس، استودیو عکاسی و بسیاری از مشاغل دیگر کم کم در این خیابان به دور هم آمدند و یکی از مهم ترین خیابان های خرید باکو را به وجود آوردند.

پیاده راه خیابان نظامی

سبک خاص معماری خیابان نظامی باکو

برای این که خیابان نظامی باکو غالب و شکل خاص خودش را بگیرد، در ۳ مرحله ی مختلف ساخت و سازهای مختلفی را به خود دید. این مراحل ۳ گانه از آخرین سال های قرن ۲۰ شروع شد و تا اواخر دهه ی ۷۰ میلادی طول کشید. مرحله ی اول این ساخت و ساز ها به خیابان نظامی، ساختمان ها و سازه هایی در سبک نئوکلاسیک، نئوگوتیک، نئورنسانس و باروک را اضافه کرد و پایه گذار شروع تغییرات در ظاهر این خیابان گردید.

در دوره ی دوم این تغییرات، شروع به ایجاد ساختمان هایی به سبک شوروی قدیم که موسوم به استالین بود در این خیابان و البته دیگر نقاط شهر باکو و کسور آذربایجان شد. اما در آخرین دوره ی ایجاد این تغییرات، دیگر نوبت به سبک مدرن جاری در دنیای امروزی بود که با استفاده از شاخصه هایی مثل سنگ خارا، بتن و سنگ مرمر این خیابان را تبدیل به یکی از زیبا و جذاب ترین خیابان های باکو نماید.

زیبایی های خیابان نظامی در شی

بهترین فروشگاه های خیابان نظامی

تا به این جا این نکته را متوجه شده اید که خیابان نظامی یکی از بهترین مناطقی است که فروشگاه هایی در کلاس کار جهانی و با نمایندگی های معتبر را در خود دارد. حال ما می خواهیم برخی از این بهترین فروشگاه ها را به شما معرفی نماییم.

با فروشگاه پرومد، با مد روز هماهنگ شوید!

اگر دوست دارید تا کلی لباس های مد روز را خریداری نمایید و بر طبق آخرین استایل های روز در جمع های مختلف ظاهر شوید، در سفرتان به باکو حتما به فروشگاه پرُمد (Promod Baku) در خیابان نظامی سر بزنید. نمایندگی این برند انواع لباس ها و لوازم های جانبی را به فروش می رساند و محیط خوبی را برای کسانی که به آن می آیند، به وجود آورده. ساعت کاری این فروشگاه از ساعت ۱۰ صبح تا ۹ شب است.

به دنبال ساعت می گردید؟ فروشگاه گرین ویچ را از دست ندهید!

فروشگاه گرین ویچ (Greenwich) در خیابان نظامی را باید به عنوان بهشتی برای طرفداران ساعت دانست. در این فروشگاه انواع مختلفی از ساعت های زنامه، مردانه و ورزشی از برندهای خاص به فروش می رسد. ساعت کاری این فروشگاه از ۱۰ صبح الی ۹ شب می باشد.

فروشگاه گرین ویچ

زیبایی را در فروشگاه اِشین کوزمتیکز پیدا کنید!

برای خرید لوازم آرایشی و یا انواع وسایل بهداشتی اصل برای برندهای آرایشی معروف و معتبر در خیابان نظامی حتما به فروشگاه اِشین کوزمتیکز (Asian Cosmetics) بروید و هر چیزی را که تا سفر بعدیتان به باکو نیاز دارید را بخرید.

شکلات های خوشمزه را از مغازه ی ملودی چیکولاتا بخرید

اگر مانند میلیون ها انسان دیگر شما هم علاقه مند به شکلات هستید، در خیابان نظامی حتما به مغازه ی ملودی چیکولاتا (melodi çikolata) سر بزنید و انواع شکلات های خوشمزه را خریداری نمایید. این مغازه از ساعت ۹:۴۵ صبح تا ۷ شب باز است.

بوی خوش خود را در بوتیک عطر فروشی فجر پیدا کنید

این عطر فروشی یکی از بهترین جاهایی است که می توانید انواع و اقسام عطرهای خاص و ویژه را پیدا کنید و دست پر از آن بیرون بیایید. بوتیک عطر فروشی فجر باکو (Fajr Perfume Boutique) از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب باز است.

مغازه ی ملودی چیکولاتا

بهترین هتل های خیابان نظامی در باکو

برخی از بهترین هتل های شهر باکو در خیابان نظامی یا همان خیابان تارگوایا قرار گرفته اند که شما می توانید اگر بخواهید، هتل خودتان را در آن ها رزرو کنید. در ادامه بعضی از آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

گرند هتل باکو، ۴ ستاره | Grand Hotel

یکی از هتل های خیابان نظامی که موقعیت مکانی خوب و دسترسی عالی به سایر نقاط شهر باکو دارد، گرند هتل است. امکانات تفریحی و خدمات داخلی هتل هم بسیار کامل و عالی است.

هتل بالیون باکو، ۳ ستاره | Balion Hotel

هتل بالیون در مرکز خیابان نظامی باکو قرار دارد و همانند دیگر هتل ها از دسترسی خوبی برخوردار است. البته در این هتل می توانید خدماتی قابل قبول با هزینه ای متوسط و یا حتی ارزران دریافت نمایید و دست آخر از سفرتان راضی باشید. می توانید از اینترنت پر سرعت و خدمات روزانه ی اتاق ها در این هتل برخوردار شوید.

گرند هتل باکو، 4 ستاره

وینتر پارک هتل باکو، ۴ ستاره | Winter Park Hotel Baku

یکی از بهترین هتل های خیابان نظامی، همین هتل وینتر پارک است که از مدت زمان افتتاح آن زمان زیادی نگذشته است. هم دسترسی و هم خدمات و تفریحات هتل در محیط های خصوصی و مشاع هتل در سطح بسیار عالی قرار دارد. از جمله ی این خدمات خوب می توانیم به؛ باشگاه بدن سازی، پارکنیگ اختصاصی و یا استخر هتل اشاره نماییم.

دوپورت هتل باکو، ۳ ستاره | Du Port Hotel

از میدان فوراه تا این هتل تنها ۲ دقیقه فاصله است و همین نوید یک دسترسی عالی از دوپورت هتل تا بسیاری از دیگر جاذبه های باکو را به کسانی که قصد رزرو هتل باکو را با هزینه ای متوسط دارند را می دهد.

وینتر پارک هتل باکو، 4 ستاره

رستوران های اطراف خیابان نظامی در باکو

به شما قول می دهیم که زمانی که پایتان را در این خیابان می گذارید، زودتر از ۲ یا ۳ ساعت از آن بیرون نمی آیید! به همین خاطر رستوران های بسیار زیادی در این خیابان وجود دارد که شما می توانید به آن ها مراجعه کرده و از خدمات غذایی آن ها استفاده نمایید. در ادامه چند رستوران در این خیابان و یا اطراف آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

غذاهای سنتی آذریاجان را در رستوران سنترال باکو نوش جان نمایید

یکی از رستوران های معروف در این خیابان بدون شک، رستوران سنترال باکو (Central Baku) است. در این غذاخوری می توانید انواع غذاهای سنتی آذربایجانی را نوش جان نمایید. ساعت کاری این رستوران از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۱:۳۰ بعد از نیمه شب است.

رستوران سنترال باکو

طرفداران غذاهای چینی از رستوران گریت وال باکو غافل نمانند!

در باکو هم طرفدارن غذاهای چینی می توانند تا به یکی از بهترین گزینه های پیش روی خود یعنی رستوران گریت وال چاینیز رستوران (Great Wall Chinese Restaurant) مراجعه کرده و از غذاهای سنتی چینی ها میل کنند و لذت ببرند. ساعت کاری این رستوران از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۱ شب است.

محیط سنتی در رستوران سنتی نرگیز

رستوران نرگیز (Nergiz Restaurant) یا به عبارتی دیگر رستوران نرگس، هم غذای سنتی و هم محیط سنتی آذربایجانی را یک جا به شما می دهد و در آن می توانید ببینید که چرا ترک های آذربایجان چرا انقدر عاشق غذا هستند. این رستوران فقط برای وعده ی شام فعالیت می کند تا ساعت ۱ صبح باز است.

کافه رستوران وینا باکو جایی برای طرفداران غذاهای اروپایی

اگر از طرفدارن غذاها و یا خوراکی های معروف اروپایی ها هستید، از کافه رستوران وینا باکو (Cafe Vienna Baku) در خیابان نظامی به سادگی نگذرید! می توانید در این مکان بیشتر غذاهای معروف اروپایی را تست کنید و از خوردن آن ها لذت ببرید. ساعت کاری ایم کافه رستوران از ساعت ۹ صبح تا ۱۱ شب است.

کافه رستوران وینا باکو

چه وقت هایی از روز باید به خیابان نظامی بروید، بهتر است؟

معمولا مغازه های این خیابان از ساعت ۹ صبح فعالیت خود را شروع می کنند و تا پاسی از شب هم فعال هستند. به همین خاطر هر وقت که دوست داشتید می توانید زمان خود را در این خیابان بگذرانید. در ضمن، این خیابان همیشه باز است و در روزهای هفته تعطیلی ندارد.

دو دختر در حال سلفی گرفتن در خیابان نظامی

توصیه هایی درباره ی خیابان نظامی در باکو

  • اگر می خواهید بودجه ی سفرتان را مدیریت کنید، قید رفتن به این خیابان را نزنید! واقعیت این است که حتما نباید در این خیابان به قصد انجام خریدهای گران قیمت بروید بلکه ی توانید غذایی ساده میل کنید و از محیط اطراف خود لذت ببرید!
  • کمی ترکی آذری یاد بگیرید، در این سفر کلا به دردتان می خورد.
  • شب های این خیابان را از دست ندهید، نورپردازی آن فوق العاده زیباست.

مردم باکو در حال قدم زدن در عصر خیابان نظامی

چطور به خیابان نظامی برویم؟

برای رفتن به این خیابان می توانید از مترو و تاکسی استفاده کنید. برای تاکسی که از همه جای شهر به این مقصد راه هست اما برای استفاده از مترو می توانید از ایستگاه ۲۸ می (۲۸ May) و یا ایستگاه ساحل (Sahil) استفاده کنید.

مردم در حال خرید در خیابان نظامی باکو

سخن آخر!

درباره ی صفر تا صد این خیابان برایتان گفتیم. از این که چگونه به وجود آمد، چه معماری دارد، فروشگاه هایش، هتل ها و رستوران هایش و خلاصه هر چه که بود و نبود برایتان گفتیم. اگر می خواهید دیگری دیدنی ها و حتی جاذبه های شهر باکو را ببینید پیشنهاد می کنیم که مطلب جاذبه های گردشگری باکو را حتما مطالعه نمایید. برای این که به دیگر بازارهای باکو سر بزنید و با آن ها آشنا شوید هم پیشنهاد خواندن مطلب معرفی بهترین بازارهای محلی باکو برای خرید را به شما می دهیم. برای رزرو و یا خرید پرواز هم می توانید به صفحه ی  خرید پرواز باکو الی گشت مراجعه نمایید. راستی! تا به حال به این شهر سفر کرده اید و خیابان نظامی را دیده اید؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

معرفی هتل ۵ ستاره جی دبلیو ماریوت آبشرون در باکو
معرفی هتل ۵ ستاره جی دبلیو ماریوت آبشرون در باکو
کشور دیدنی آذربایجان با همه ی دانستنی هایش
کشور دیدنی آذربایجان با همه ی دانستنی هایش
با شهر باکو و دیدنی های آن آشنا شوید
با شهر باکو و دیدنی های آن آشنا شوید
راهنمای سفر به باکو با تجربه ی تمام لذت هایش
راهنمای سفر به باکو با تجربه ی تمام لذت هایش
  1. Avatar
    لیلا روشن

    این خیابون واقعا شباش خیلی قشنگه. من اصلا تو سفرم به باکو همش دوست داشتم بعد غروب آفتاب برم خیابون نظامی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code