نکات ضروری سفر از دید یک مسافر حرفه ای (بخش دوم)

دانستنی های سفر از نگاه متیو کارتسن

متیو کارتسن فردی است برای مدت ها به دور جهان سفر کرده است. در بخش اول نکاتی را که از نظر این مسافر حرفه ای برای هر نوع مسافرتی لازم می‌باشد را برایتان بیان کردیم. در ادامه موارد دیگری که از دید این فرد برای سفر کردن مهم است را برایتان بازگو می کنیم. متیو معتقد است که سفر به آدم هدیه می دهد و تجربه هایی که از سفر کردن به دست می آید را در هیچ جای دیگری پیدا نخواهید کرد. با الی گشت باشید که با دانستنی های سفر از نگاه متیو کارتسن آشنا شوید.

متیو کارتسن جهانگرد

۱۲- ذهن خود را باز نگه دارید

مطالب مرتبط:
نکات ضروری سفر از دید یک مسافر حرفه ای (بخش اول)
نکاتی که برای مریض نشدن در سفر باید بدانیم

اگر سبک زندگی شخصی متفاوت از خودتان است، قضاوت نکنید. به نظراتی که با آن موافق نیستید، گوش دهید. این درست نیست که فرض کنید همیشه نظر شما صحیح است و افراد دیگر در اشتباه هستند. همدلی را تمرین کنید و خودتان را در جای دیگران قرار دهید. از نظر متیو این مورد از مهمترین دانستنی های سفر است که باید رعایت کنید.

امکانات مختلف، فرصت ها، مردم، پیشنهادات و دیدنی‌های جدید را تجربه کنید و از آن ها درس بگیرید. از مردم سوال بپرسید. شما مجبور نیستید موافقت کنید، اما ممکن است از آموخته‌هایی که در انتهای سفر با خودتان برمی‌گردانید، شگفت زده شوید.

بالن سواری

۱۳- از چیزی نترسید

جهان به اندازه ای که رسانه ها نشان می دهند جای ترسناکی نیست. این بدان معنی نیست که نباید خودتان را برای موقعیت های خاص آماده کنید، بلکه هدف این است که ترس نباید جای تمرکز کردن بر روی سفر و لذت آن را از شما بگیرد. از احساستان کمک بگیرید و می بینید که به راحتی در همه جا از سفرتان لذت خواهید برد. مردم معمولا دوست داشتنی، مورد اعتماد و سخاوتمند هستند و مایلند که در صورت نیاز به شما کمک کنند. این برای خانم ها نیز جواب می دهد.

۱۴- گاهی داوطلب شوید

همیشه بخشی از زمانتان در سفر را برای کارهای داوطلبانه سپری کنید. داوطلب شدن نه تنها به شما تجربه فوق العاده ای هدیه می دهد، بلکه شما با این کار در مورد کشور و مردمش مطالبی را می آموزید که در حالت عادی از وجودشان بی خبرید و البته در این فعالیت ها همیشه دوستان جدیدی پیدا خواهید کرد.

تدریس داوطلبانه

۱۵- گوش گیر با خود به همراه داشته باشید

این باید شماره اول در لیست شما قرار داشته باشد. متیو می گوید که عاشق گوش گیرهایش است! می توانید با این کار از صدای گریه نوزادان در هواپیما، صدای حیوانات در شبی که در خانه ای محلی اقامت کرده اید، صدای زنگ زدن مدام بعضی تلفن ها، بوق ماشین ها و غیره در امن باشید.

۱۶- از قصد در جایی گم شوید

اگر می خواهید بخش هایی از شهر را که مردم واقعی در آن زندگی و کار می کنند را ببینید، نیاز دارید که به آن جا بروید! بهترین روش این است که با پای پیاده به خیابان هایی بروید که هیچ ایده ای از آن ها ندارید. لازم نیست بترسید. همیشه کارت هتل تان را به همراه داشته باشید که اگر احیانا نتوانستید راه برگشت را پیدا کنید، بتوانید کمک بگیرید. این نکته یکی از مهمترین دانستنی های سفر است زیرا با قدم زدن در میان مناطقی که توریستی در آن نمی بینید، روح واقعی یک مقصد را کشف خواهید کرد.

مسافر

۱۷- اغلب “بله” بگویید

وقتی فردی محلی شما را به دیدن خانواده اش، تجربه ای جدید و یا بازدید از محلی که حتی نمی دانستید آنجا وجود دارد دعوت می کند، بله بگویید. این موقعیت های غیر قابل انتظار و بدون برنامه ریزی است که به سفر شما طعم متفاوتی می بخشد و البته معمولا به بهترین خاطره از سفرتان تبدیل می شود.

۱۸- غذای محلی بخورید

احتمالا فکر می کنید که مثلا می دانید غذای مکزیکی یا ایتالیایی چه طعمی دارد. اینجا باید بگوییم که کاملا در اشتباهید! هر غذایی در شهر اصلی اش طعم متفاوتی خواهید داشت. از هر غذا و خوراکی که می توانید، در سفرتان امتحان کنید، مخصوصا وقتی که دقیقا نمی دانید آن چیست. مهمترین نکته این است که به جای گردشگران دیگر، از خود مردم محلی پیشنهاد بگیرید. از دست فروشان غذای خیابانی بخرید. متیو می گوید که در طول ۷ سال سفرش به دور دنیا تنها یک بار توسط غذا مریض شده است. پس بهتر است نترسید و امتحان کنید.

غذای محلی

۱۸- خاطره نویسی و سفرنامه نویسی کنید

معمولا خاطره های جزئی که از سفرتان داشته اید را بعد از چند مدت از یاد خواهید برد. اطلاعاتی مثل نام افراد، گفتگوهایی که مردم مختلف داشته اید، احساسی که با دیدن مکان خاصی به شما دست داده و یا حتی بوی خاصی که یک جاذبه داشته است را یادداشت کنید. این ها چیزهایی هستند که بعدها که به آن مراجعه می کنید، یادآور لحظه های خاصی خواهد بود که فقط برای یک بار در زندگی تان اتفاق افتاده است. حتی عکس ها نیز گاهی حسی واقعی که از بودن در جایی را داشته اید بیان نخواهد کرد.

۱۹- از منطقه اطمینان خود خارج شوید

خودتان را به چالشی که به طور معمول به شما اضطراب می دهد، بکشید. هر چه بیشتر این کار را انجام دهید، بیشتر اضطرابتان از بین می رود. شما طبیعت گرد نیستید؟ سفرهای طبیعت گردی بروید. در صحبت با غریبه ها مشکل دارید؟ با همه صحبت کنید. از غذای عجیب و غریب می ترسید؟ عجیبترین چیزهایی که می توانید پیدا کنید، بخورید. دلیل اینکه این کار معمولا بسیار خوب خواهد بود این است که در همین حال نیز همه چیز در یک سفر متفاوت است؛ چه چیزی را با امتحان کردن چیزی متفاوت تر و غیرعادی تر از دست خواهید داد؟

طبیعت گرد

۲۰- بیمه مسافرتی را از یاد نبرید

یکی از مهمترین دانستنی های سفر این است که همیشه باید اطمینان داشته باشید که خودتان را در هر نوع مسافرتی بیمه کرده اید. هیچ کس مطمئنا پیش بینی نخواهد کرد که مریض شود و یا در طول سفر کسی از او دزدی کند. اما این موارد شاید برای هر کسی اتفاق بیوفتد و شما هرگز نمی توانید جلوی آن را به طور قطع بگیرید. با بیمه مسافرتی شما نیاز نیست که از خرج و خارج زیاد بیمارستان ها و یا اتفاق های دیگر نگران شوید. برای تمام سفرهای خود، چه کوتاه چه بلند بهتر است از بیمه مسافرتی استفاده کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد