بلیط هواپیما

بهترین دانشگاه های رومانی برای تحصیل

بهترین دانشگاه های رومانی

دوست دارید در کشوری درس بخوانید که شوق ادامه تحصیلتان را چند برابر کند؟ سواحل ماسه ای، جنگل های سرسبز، قلعه های قرون وسطایی و ومپایرها! اگر به همه این ها البته به جز ومپایرها علاقه داشته باشید ادامه تحصیل در رومانی می تواند گزینه جذابی باشد. این کشور متنوع پر از جاذبه های تاریخی، چشم اندازهای طبیعی زیبا، مردمانی دوست داشتنی و ترکیبی جذاب از فرهنگ های متنوع اروپایی است. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا تعدادی از بهترین دانشگاه های رومانی را معرفی کنیم.

بهترین دانشگاههای رومانی
مطالب مرتبط:
بهترین مسیرهای طبیعت گردی در رومانی
عبادت در بناهای چوبی عجیب رومانی! + تصویر

رومانی ۴۹ دانشگاه عمومی و ۸ دانشگاه خصوصی دارد. دوره لیسانس برای رشته های علوم، انسانی، اجتماعی، اقتصاد، قانون، علوم سیاسی، هنرهای زیبا و ورزش ۳ سال طول می کشد اما اگر خیال دارید در رشته های علوم فنی، مهندسی، کشاورزی و جنگلداری درس بخوانید باید ۴ سال زمان بگذارید. در رشته هایی مثل داروسازی، دندانپزشکی، دامپزشکی و … هم بعد از ۶ سال موفق به گرفتن مدرک می شوید. برای ادامه تحصیل در دوره فوق لیسانس هم باید چیزی حدود ۲ سال زمان صرف کنید. ۴ تا از دانشگاه های رومانی در رنکینگ QS  قرار دارند و همه آن ها هم در رتبه های ۷۰۰ به بالا قرار دارند.

دانشگاه بخارست (University of Bucharest)

دانشگاه بخارست دومین موسسه قدیمی تحصیلات عالیه در کشور و بهترین دانشگاه در رنکینگ های جهانی است. این دانشگاه در سال ۱۸۶۴ تاسیس شده و در رنکینگ EECA رتبه ۳۲ ام را دارد. تقریبا ۳۲ هزار دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کرده اند و ۱۳۰۰ استاد هم در آن مشغول تدریس هستند. دانشگاه بخارست ۱۸ دانشکده مختلف دارد که رشته های متنوع و زیادی را در برمی گیرند. این دانشگاه با بیش از ۵۰ دانشگاه در ۴۰ کشور مختلف همکاری و در برنامه های مختلفی مثل «اراسموس ماندوس» که هدفش پیشرفت های بین المللی در زمینه  تحصیلات دانشگاهی است شرکت می کند.

دانشگاه بخارست

دانشگاه پلی تکنیک بخارست (University POLITEHNICA of Bucharest)

این دانشگاه با بیش از ۱۹۰ سال تجربه یکی از بهترین دانشگاه های فنی کشور است و به درد کسانی می خورد که می خواهند از پایتخت دور نباشند و رشته های مهندسی بخوانند. این دانشگاه بزرگ ترین دانشگاه فنی کشور است و دانشکده های مهندسی برق، مهندسی قدرت، کنترل اتوماتیک و علوم کامپیوتر، الکترونیک مخابرات و فن آوری اطلاعات، مهندسی مکانیک و … دارد.

دانشگاه پلی تکنیک بخارست

دانشگاه Babeș-Bolyai

دانشگاه Babeș-Bolyai در شهر کلوژ-نپوکا، چهارمین شهر پرجمعیت رومانی، در فاصله ۳۲۴ کیلومتری بخارست، قرار دارد. این دانشگاه بزرگ ترین موسسه آموزشی رومانی است و بیش از ۴۱ هزار دانشجو در آن ثبت نام می کنند. با این که در سال ۱۹۹۱ تاسیس شده اما در سال ۱۹۵۹ بازسازی های زیاد در آن صورت گرفت. شاید بخواهید درباره رتبه های جهانی این دانشگاه بدانید اینجا در بین ۸۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و رتبه EECA اش ۳۶ است. اسم این دانشگاه از Victor Babeș دانشمند رومانیایی و János Bolyai ریاضی دان مجارستانی گرفته شده و با ۲۱ دانشکده از دانشگاه های پیشرو در زمینه های تحقیقاتی است. در این دانشگاه به زبان های رومانیایی، مجارستانی، آلمانی، انگلیسی و فرانسوی آموزش داده می شود.

دانشگاه Babeș-Bolyai

دانشگاه فنی کلوژ-نپوکا (Technical University of Cluj-Napoca)

این دانشگاه فنی دومین دانشگاه بزرگ شهر کلوژ-نپوکا  است و ساختمان های آن در سراسر شهر پراکنده هستند. این دانشگاه که یکی از پیشرفته ترین دانشگاه های تحقیقاتی است در سال ۱۹۲۲ تاسیس شده و هر سال حدود ۱۲۵۰۰ دانشجو در آن ثبت نام می کنند.  دانشگاه همیشه بر روی گرفتن دانشجوهای بین المللی بیشتر متمرکز است و در کنار این ها در زمینه های تحقیقاتی هم فعالیت های زیادی دارد.

دانشگاه فنی کلوژ-نپوکا

دانشگاه Alexandru Ioan Cuza

این دانشگاه در شهر یاش، دومین شهر بزرگ رومانی قرار دارد، شهری که یکی از مهمترین مراکز تحصیلی و تحقیقاتی کشور است. این دانشگاه که قدیمی ترین دانشگاه رومانی است در سال ۱۸۶۰ توسط شاهزاده الکساندرو تاسیس شد برای همین هم اسم همین شاهزاده را بر روی این دانشگاه گذاشتند. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های کشور است و حدود ۲۶ هزار نفر دانشجو درس می خوانند. دانشگاه در زمان تاسیس فقط سه دانشکده فلسفه، قانون و الهیات داشت اما در این سال ها پیشرفت زیادی کرد و ۱۲ دانشکده دیگر هم به آن اضافه شد.

دانشگاه Alexandru Ioan Cuza

دانشگاه فنی Gheorghe Asachi در یاش (Gheorghe Asachi Technical University of Iași)

این دانشگاه در سال ۱۸۱۳ در شهر یاش تاسیس شد و یکی از قدیمی ترین و معروف ترین موسسات رومانی است. دانشگاه از اول در زمینه آموزش مهندسی، علمی و فرهنگی فعال بوده است و بر اساس سیستم بلونیا کاملا مثل استانداردهای دیگر کشورهای اروپایی است. هر سال حدود ۱۷ هزار دانشجو موفق به گرفتن مدرک مهندسی از این دانشگاه می شوند و مهارت هایی را یاد می گیرند که می توانند در زمینه های خلاقانه و تحقیقاتی فعالیت کنند.

دانشگاه فنی Gheorghe Asachi

دانشگاه غرب در تیمیشوارا (West University of Timisoara)

این دانشگاه در شهر تیمیشوارا، سومین شهر پرجمعیت رومانی قرار دارد. چهارمین دانشگاه برتر رومانی که در لیست ۸۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد در سال ۱۹۶۲ تاسیس شده و جوان ترین موسسه بین المللی رومانی به حساب می آید. این دانشگاه ۱۱ دانشکده ریاضیات و انفورماتیک، فیزیک، شیمی، زیت شناسی، جغرافی، تاریخ، الهیات، روانشناسی، اقتصاد، هنر، تربیت بدنی، سیاست، فلسفه و قانون دارد. یکی از برجسته ترین فارغ التحصیلان این دانشگاه «هرتا مولر» است که موفق شد در سال ۲۰۰۹ جایزه نوبل در ادبیات بگیرد.

دانشگاه غرب در تیمیشوارا

دانشگاه پلی تکنیک تیمیشوارا (Politehnica University of Timişoara)

این دانشگاه در سال ۱۹۲۰ در شهر تیمیشوارا تاسیس شده و یکی از معروف ترین و بزرگ ترین دانشگاه های فنی اروپای مرکزی و غربی است. هر سال حدود ۱۲ هزار دانشجو در این دانشگاه ثبت نام می کنند و برنامه های آن کاملا منطبق با سیستم بلونیا طراحی شده است.

منبع: topuniversities.com

بهترین دانشگاه های بلغارستان برای تحصیل
بهترین دانشگاه های بلغارستان برای تحصیل
معرفی بهترین دانشگاه های هند برای تحصیل
معرفی بهترین دانشگاه های هند برای تحصیل
بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل
بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل
معرفی بهترین دانشگاه های برزیل برای تحصیل
معرفی بهترین دانشگاه های برزیل برای تحصیل