درباره کثیف ترین جاذبه توریستی دنیا چیزی شنیده اید؟

دیوار آدامسی

دیواری را تصور کنید که دیوارهایش پوشیده از آدامس های رنگارنگ باشد! کوچه ای به طول ۲۱ متر که آدامس های جویده شده ی بادکنکی سطح دیوارهایش را پوشانده و جالبه که به جاذبه ی گردشگری تبدیل شده است! شاید تعجب کنید ولی گردشگران زیادی برای تماشای این کوچه به این محل می روند و دوست دارند درباره تاریخچه ی آن اطلاعات بیشتری پیدا کنند! اگر می خواهید درباره دیوار آدامسی بیشتر بدانید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

کوچه ی جذاب آدامسی
مطالب مرتبط:
نقاشی های رنگارنگ دیواری، زندگی بخش خیابان های خاکستری تهران
دیوار دفاعی گرگان، ساختاری از قرن ۵ که هنوز پابرجاست!

اینکه گاهی حتی یک دیوار هم می تواند به جاذبه ی گردشگری تبدیل شود در نوع خود عجیب و جالب است، شاید فکر کنید داریم درباره ی دیوارهای معروفی مثل دیوار چین حرف می زنیم اما اصلا این طور نیست، روی صحبت ما درباره ی جاذبه ای است که کاملا اتفاقی و با تلاش و پشتکار مردم به جاذبه ای محبوب تبدیل شده است.

دیوار آدامسی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این کوچه اولین بار چطور شکل گرفت. با اینکه خیلی ها قدمت آن را برای دهه ۱۹۵۰ می دانند اما آدامسی شدن رسمی این کوچه به سال ۱۹۷۰ برمی گردد. در تمام مدت نزدیک به ۴۰ سال این کوچه کاملا دست نخورده باقی مانده البته در این مدت آدامس های جویده شده ی بیشتری به آن اضافه شده و شاید هم بر اثر گذشت زمان تعدادی از آدامس های قبلی از روی دیوار کنده شده باشند. کسانی که برای اولین بار پا به این کوچه می گذارند عکس العمل های جالب و حتی خنده داری دارند؛ عده ای با دیدن این همه آدامس جویده شده گذشتن از کوچه برایشان چندش آور است برای همین ترجیح می دهند فقط از دور دیوارها را نگاه کنند و بروند اما عده ای هم هر طور شده از کوچه رد می شوند ولی با گرفتن جلوی دهانشان!

دیوار ادامسی سیاتل

اما گذشتن از این کوچه و تماشای آدامس های آن برای تعداد زیادی از گردشگران جالب است آن ها مدت ها روی دیوار را می گردند تا جای مناسبی برای چسباندن آدامس خود پیدا کنند! خیلی از آن ها قبل از اینکه به بازدید این کوچه بروند اول یک بسته آدامس می خرند تا با رسیدن به کوچه آن را در جای مناسبی بچسبانند و نقش خود را در جذابیت بیشتر این کوچه آدامسی ایفا کنند!

از دهه ۱۹۹۰ کم کم ابتکارات خلاقانه روی این دیوار شروع شد! عده ای ساعت ها زمان می گذارند تا آدامس ها را به شکل های مختلف بچسبانند و با خلق یک اثر هنری آدامس خود را نسبت به بقیه ی آدامس ها جذاب تر کنند! امروز با رفتن به این کوچه آدامس های رنگارنگی را می بینید که به شکل های گل، خورشید، حیوان و … در آمده اند و عده ای از گردشگران مدت ها وقت می گذارند و با دقت همه ی آن ها را تماشا می کنند.

درباره کثیف ترین جاذبه توریستی دنیا چیزی شنیده اید؟

در دهه ۱۹۷۰ مغازه دارها نسبت به این دیوار اعتراض کردند چون آن را غیر قابل تحمل و مشمئز کننده می دانستند. در پاسخ به این اعتراض ها، شهرداری دو بار آدامس های این دیوار را کاملا پاک کرد اما این دیوار آنقدر برای مردم جالب بود که در عرض چند روز دوباره سراسر آن پر از آدامس شد. شهرداری بالاخره کوتاه آمد و این دیوار را به رسمیت شناخت و با اینکه یک سازمان رسمی در سال ۱۹۹۶ درخواست پاکسازی دوباره ی کوچه را داشت اما با آن موافقت نشد.

حتی هنرمندانی مثل هافمن هم برای خلق آثار هنری آدامسی به این کوچه می روند. در انتهای کوچه بر روی دیوار پرتره ی هافمن با آدامس طراحی شده که در حال باد کردن یک آدامس بزرگ است. این پرتره آنقدر بزرگ است که طراحی آن آدامس های زیادی لازم داشت. هافمن برای جمع آوری این آدامس ها از مردم خواست تا برای انجام این پروژه به او کمک کنند. این دیوار ۴٫۶ متر ارتفاع دارد و این طراحی در بالاترین قسمت آن انجام شده تا دست هیچ کس به آن نرسد و به این راحتی ها  از بین نرود.

پرتره

گردشگران برای خلق آثار هنری پول زیادی خرج می کنند تا خودشان را به این کوچه برسانند. جالبه که عده ای این کوچه را جذاب و تماشایی و عده ای هم چندشناک و مشمئز کننده می دانند. این کوچه در دهکده ای ساحلی در سن لوییس ایالت واشنگتن قرار دارد البته آمریکا یک دیوار آدامسی دیگر هم دارد که در شهر سیاتل، در کثیف ترین قسمت شهر قرار دارد و در سال ۱۹۹۹ تبدیل به یک جاذبه گردشگری شده است.

در آن زمان مردم برای خرید بلیط تئاتر در کنار این دیوار به صف می شدند و از آن جایی که خانه های این محله ی فقیر نشین متروک بود و نمای کهنه ای داشت خیلی ها آدامس خود را بر روی آجرهای این دیوار می چسباندند. با رفتن به این کوچه افراد زیادی را می بینید که در کنار این این دیوار سلفی می اندازند و یا گاهی سکه ای را روی این آدامس ها می چسبانند تا نیازمندان از آن ها استفاده کنند. حتی شاید در این کوچه عروس و دامادهایی را ببینید که برای ثبت یک عکس جالب و سرگرم کننده در مسیر رسیدن به مراسم به کنار این دیوار می روند تا عکس بیندازند.

بدون شک تعدادی از جاذبه ها نسبت به برخی دیگر جذابیت های بیشتری دارند برای همین گردشگران بیشتری را به خود جلب می کنند. گاهی بازدیدکنندگان دوست دارند به غیر از جنبه های تاریخی و فرهنگی از جایی دیدن کنند که خاص و منحصربفرد است، جاذبه ای که متفاوت از آثاری باشد که همیشه می بینند و و رنگ و بویی از تفاوت آن ها را از دیگر جاذبه ها متمایز کرده باشد شاید به همین دلیل است که در این کوچه همیشه تعداد زیادی گردشگر می بینید که در حال تماشا و یا هنرنمایی بر روی دیوار هستند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد