بلیط هواپیما

دره ای با توپ های سنگی!

دره توپ های سنگی در قزاقستان

قزاقستان کشوری است که تا قبل از سال ۱۹۹۱ جرئی از شوروی بوده است. این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای آسیایی چندان مقصد گردشگری نیست اما در آن آثار طبیعی جادویی زیادی وجود دارد. در قزاقستان، جایی در نزدیکی مرز ازبکستان، ترکمنستان دشتی بزرگ به مساحت ۱۶۵۶۰۰ کیلومتر مربع وجود دارد پوشش این منطقه توندرا، علف، کوه و زمین های خشک بایر است. در این محل صخره های گردی وجود دارد که قطر برخی از آن ها به بیش از ۴ متر می رسد و میلیون ها سال قبل شکل گرفته اند. اگر می خواهید از این صخره ها بیشتر بدانید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

توپ های سنگی
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به قزاقستان
ایر آستانه، ایرلاین مهم قزاقستان

دره توپ ها یا توریش در بخش شمالی شهر قره داغ در نزدیکی شهر شتپه در غرب قزاقستان قرار دارد. اگر به این محل بینظیر بروید دشتی پر از صخره های توپی شکل را می بینید که در شکل های مختلف پراکنده شده اند. این توپ ها اندازه های مختلف دارند اما قطر بیشتر آن ها ۳ تا ۴ متر است. این صخره ها با وجود مناظر منحصربفردی که ایجاد کرده اند اما پدیده ای نادر نیستند چون از این نوع صخره ها در دیگر کشورهای جهان هم پیدا می شود. اما چیزی که درباره این صخره ها نادر و خاص است اندازه آن هاست، صخره های گرد تا این اندازه بزرگ فقط در بعضی از مناطق جهان وجود دارد.  بعضی از صخره های این تپه به حدی بزرگ هستند که به بزرگی یک اتومبیل می باشند البته بعضی از آن ها هم به کوچکی تخم مرغ هستند.

دره قزقستان

از کوه شیر قلعه که در غرب قزاقستان در نزدیکی شهر شتپه قرار دارد می توانید نمایی حیرت آور از این توپ های سنگی داشته باشید. در نزدیکی این توپ ها ویرانه های باقی مانده از راه ابریشم را هم می توانید ببینید.  دیدن این صخره ها یکی از جالب ترین بازدید هایی است که در این کشور می توانید داشته باشید، گردشگران زیادی برای دیدن این صخره ها به این محل می روند.

چگونه این صخره های توپی به وجود آمده اند؟

بیش از ۲۵۰ سال پیش دانشمندان با این سوال روبرو شدند که این توپ های سنگی چگونه ایجاد شده اند و همچنان نتوانسته اند یک دلیل مشخص برای آن بیاورند. هر چند نظریه های زمین شناسی زیادی درباره این توپ ها ارائه شده اما تا حالا درباره چگونگی شکل گرفتن این پدیده به درستی تحقیقاتی انجام نشده است. گروهی از زمین شناسان معتقدند این توپ های سنگی در نتیجه خاکسترهای آتشفشانی ایجاد شده اند. عده ای بر این باور هستند که این صخره های توپی از ریزش مواد معدنی شکل گرفته اند.

توپ های گرد صخره های

نظریه کلی این است که این صخره ها درنتیجه فشرده شدن مواد معدنی تشکیل شدند و به شکل کروی یا دیسک مانند در آمده اند و سپس درون صخره هایی با ترکیب های مختلف جای گرفته اند. ابن صخره ها معمولا وقتی ایجاد می شوند که مقدار قابل توجهی از مواد معدنی چسبنده به دور هسته ای که اغلب از مواد ارگانیک مثل برگ، دندان، قطعه ای صدف یا فسیل است قرار می گیرند. همچنان هم تحقیقاتی در حال انجام است تا راز شکل گیری این صخره ها مشخص شود.

منبع: charismaticplanet.com و atlasobscura.com

با اصول تغذیه در کوهستان آشنا شوید
با اصول تغذیه در کوهستان آشنا شوید
کوهرنگ، بهشتی برای طبیعت گردان در فصل تابستان
کوهرنگ، بهشتی برای طبیعت گردان در فصل تابستان
مناظر آرامش بخش لاداک در هند + ویدیو
مناظر آرامش بخش لاداک در هند + ویدیو
دریاچه ای که تابستان ها به طور کامل ناپدید می شود!
دریاچه ای که تابستان ها به طور کامل ناپدید می شود!