دره شگفت انگیز گرند کانیون در آمریکا + تصویر

دره گرند کانیون در آمریکا

یکی از قدرتمندترین و الهام بخش ترین چشم اندازهای دنیا، دره گرند کانیون در آمریکا است که مطمئنا یک مثال عالی از جادوی طبیعت است. این دره، ترکیبی منحصر بفرد از رنگ های زمین شناسی و فرسایشی است و دارای رودی به طول ۴۶۶ کیلومتر است  و در واقع این رود همان رود کلرادو است که در میان آن جریان دارد. برای آشنایی بیشتر با این شگفتی طبیعت همراه الی گشت باشید:

دره گرند کانیون در آمریکا
مطالب مرتبط:
طبیعتی سحرآمیز در زیباترین پارک ملی آمریکا
حقایقی از مجسمه آزادی در آمریکا که نمی دانید

گرند کانیون نام دره ای در ایالت آریزونای آمریکا است که عمق آن به ۶٫۱ کیلومتر می رسد و یکی از عمیق ترین دره های دنیا است. این دره حدود ۶ میلیون سال قبل با عبور رود کلرادو تشکیل شده است و امروزه یکی از محبوبترین جاذبه های توریستی دنیا است.

بر اثر فرسایش در طول هزاران و میلیون ها سال، دیواره های این دره به رنگ هایی از قرمز، زرد، قهوه ای و خاکستری در آمده اند و و هر کدام از این لایه رنگ ها نشان دهنده ی یک دوره ی تاریخی از دوران زمین شناسی هستند. طبق گفته ی دانشمندان، سنگ هایی که در کنار رود کلورادو در این ژرف دره وجود دارند، قدمتی برابر چند میلیارد سال دارند.

دره گرند کانیون آمریکا

گرند کانیون چگونه تشکیل شده است؟

جایی که امروزه ما به عنوان دره ای زیبا می ببینیم، در گذشته های بسیار دور یک دریای کم عمق بوده که هنوز هم آثاری از آن مثل فیسل های جانوران دریایی و صدف ها پیدا می شود و گردشگران هنوز هم می توانند بقایای این جانداران را پیدا کنند. بعد از مدتی رود کلرادو جهت خود را تغییر داد و در میان این فلات شروع به حرکت کرد. بعد از مدتی به چندین شاخه رود تقسیم شد که باعث بوجود آوردن چندین دره ی مختلف شد.

گرند کانیون
گرند کانیون آمریکا

گرند کانیون چطور پیدا شد؟

گفته شده که در سال ۱۵۴۰، فردی اسپانیایی به نام گارسیا لوپز که در جستجوی هفت شهر Cibola بود، بطور اتفاقی گرند کانیون را دید و او اولین فردی از اروپا بود که توانست دره را ببیند اما بومیان آمریکا هزاران سال پیش نه تنها این منطقه را می شناختند بلکه در آن سکونت داشته اند بطوریکه گفته شده مردمان باستانی پوئبلو که در ۱۲۰۰ سال قبل از میلا زندگی می کرده اند، اولین ساکنان گرند کانیون بوده اند. در نزدیک به چند قرن اخیر هم بعضی از قبیله های سرخ پوست ها در این دره ساکن هستند.

اما از ابتدای قرن بیستم بود که این دره  ی شگفت آور به کمک گزارش های دانشمندان و محققان معروف شد و به یکی از جاذبه های مشهور دنیا تبدیل شد. حالا این دره به پارکی ملی در آمریکا تبدیل شده است و هر سال میزبان بیشتر از ۵ میلیون نفر گردشگر است. می توان بعد از بازدید از دره به اعماق آن رفت اما رفتن به آنجا و برگشت از دره چندین روز طول می کشد. علاوه بر این، گردشگرانی که دوست داشته باشند در این دره اقامت کنند می توانند در کلبه ی Phantom Ranch که در بخش بسیار عمیق دره قرار گرفته است، اقامت کنند. چند اقامتگاه هم درلبه ی جنوبی این دره وجود دارند که البته به دلیل قرار داشتن در ارتفاع ۲۱۳۳ متری از زمین، شاید برای افرادی که ترس از ارتفاع دارند چندان مناسب نباشد. ارتفاع لبه ی شمالی گرند کانیون حدود ۳۰۰ متر از لبه ی جنوبی بیشتر است و دسترسی سخت تری نیبت به آن دارد.

عکس گرند کانیون

زیبایی گرند کانیون، آن را در فهرست عجایب هفتگانه ی طبیعی دنیا قرار داده است.

منبع: unmuseum.org

کتابخانه و اپرا هاسکل، محلی برای ملاقات خانواده های ایرانی
کتابخانه و اپرا هاسکل، محلی برای ملاقات خانواده های ایرانی
راهنمای سفر به آروبا در جزایر کارائیب
راهنمای سفر به آروبا در جزایر کارائیب
آمریکا از مسافران و گردشگران درخواست عجیبی دارد!
آمریکا از مسافران و گردشگران درخواست عجیبی دارد!
حقایقی عجیب در مورد سرخ پوستان و بومیان قاره آمریکا | بخش دوم
حقایقی عجیب در مورد سرخ پوستان و بومیان قاره آمریکا | بخش دوم

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code