بلیط هواپیما

دره های آنتلوپ، شگفتی طبیعت

دره های آنتلوپ، شگفتی طبیعت

دره های آنتلوپ یا دره های شکاف در نزدیکی Page در منطقه Navajo Nation در ایالت آریزونا آمریکا واقع شده است. نام ناواهو به معنی جایی است که آب از طریق سنگ ها عبور می کند. این جاذبه شگفت انگیز در خارج از منطقه تفریحی ملی Glen Canyon و نزدیک به AZ 98 و چند مایل در جهت شرقی شهر قرار گرفته است. دره های آنتلوپ بیشترین بازدیدکننده را در بین دره های کانالی دارد که در جنوب غربی آمریکا قرار گرفته اند. قسمتی از این دره ها به راحتی قابل دسترس بوده و بیشتر از سایر مکان های آن مورد استفاده قرار می گیرد که همچنین به دلیل ترکیب عمق، عرض و طول و رنگ سنگ ها و نور محیط از زیبایی خاصی بهره می برد. بسیاری از دره هایی که به شکل شکاف های باریک می باشند عمیق تر و طولانی تر و حتی برخی از آن ها دارای سنگ های رنگارنگ تری نیز هستند اما اینجا همه چیز ایده آل به نظر می رسد. با الی گشت همراه باشید تا در مورد دره های آنتلوپ بیشتر بخوانیم.

دره های آنتلوپ

نحوه تشکیل دره های آنتلوپ

مطالب مرتبط:
دره هایی که زیباییشان نفس تان را می گیرد
معرفی ۱۰ دره ی خیره کننده در جهان
شیارهای اسرار آمیز در دره فریگیای ترکیه + تصاویر

دره های آنتلوپ با فرسایش ماسه سنگ های منطقه ناواهو و عمدتا به دلیل سیلاب های ناگهانی که در این منطقه رخ می دهد شکل گرفته اند. آب باران به خصوص در فصل های بارانی موجب می شود تا در قسمت های بالایی دره ها جریان های آبی به سرعت به حرکت درامده و همراه خود شن و ماسه های بسیاری را از میان شکاف های این دره ها عبور دهند. این سیلاب ها با گذشت زمان گذرگاه ها را فرسوده کرده و این شیارهای میان دره ها را عمیق تر می کند و همچنین موجب از بین رفتن لبه های تیز و هموار کردن آن ها می گردد. آخرین سیلاب ناگهانی شدیدی که در این دره ها رخ داد در سال ۲۰۰۶ بود که موجب سیل گرفتگی ۳۶ ساعته در دره های آنتلوپ گردید و باعث شد تا مسئولین این منطقه برای مدت ۵ ماه این محل را برای بازدید کنندگان بسته نگاه دارند.

نحوه تشکیل دره های آنتلوپ

موقعیت دره های آنتلوپ

جریان فصلی Antelope Creek به سمت دریاچه پاول در فاصله ۳ مایلی از شمال آریزونا آمریکا جریان می یابد. بیشترین میزان جریان آب به صورت گسترده و همراه با شن می باشد اما دو بخش از این دره های شکاف دار در نزدیکی دریاچه (Upper and Lower) تشکیل شده اند که با چندین مایل از زمین های بیابانی مسطح جدا شده اند. برای نزدیک شدن به هر دو می توانید از AZ 98 استفاده کنید. دره Upper که به Corkscrew Canyon نیز شناخته می شود در انتهای یک جاده بسیار شنی در فاصله ۲ مایل از جاده آغاز می شود (که حتما می بایست با خودروی آفرود به آنجا رفت) و این قسمت مکانی است که معمولا از ان بازدید می شود. بخش Lower دره های آنتلوپ بین AZ 98 و دریاچه گسترش می یابد و با یک مسیر کوتاه به سمت شمال منتهی شده که در انتها به یک پارکینگ می رسد که همان محلی است که تورها از آنجا بازدید کنندگان را همراهی می کنند.

نحوه اجازه بازدید از دره ها

برای بازدید از بخش های مختلف دره های آنتلوپ می بایست هزینه زیادی را پرداخت نمایید. مبلغ ۶ دلار برای مجوز ورود به منطقه Navajo نیاز دارید و پس از ان نیز به دلیل اینکه زمین های اطراف این دره ها متعلق به افراد عادی می باشد می بایست هزینه ای را برای عبور از زمین های آن ها پرداخت نمایید. در حال حاضر ارزان ترین آن ها ۲۵ دلار برای زمین هایی است که در قسمت دره های بالایی قرار دارند و کمی بیشتر از این مبلغ برای دره های پایینی می بایست پرداخت نمایید. این هزینه سفر به دره ها به وسیله یک جیپ است. اما تورهای برنامه ریزی شده ای نیز وجود دارند که تنها با دریافت یک هزینه برای راهنما در زمان اوج بازدید که از ساعت ۱۰ صبح تا ظهر می باشد، برای دره های عمیق این هزینه به مقامات AZ 98 در ابتدای مسیر پرداخت می گردد. این بازدید برای ۲ ساعت زمان می باشد و به ازای هر ساعتی که تمایل داشته باشید بیشتر در این مکان باقی بمانید می بایست ۵ دلار پرداخت کنید. مبلغی که برای ورود به دره های پایینی دریافت می گردد در همان پارکینگ توسط مسئولین آن قسمت می باشد. این مقدار از هزینه ورودی قطعا افزایش می یابد زیرا میزان استقبال بازدید کنندگان از این دره ها روز به روز در حال افزایش است. دره های عمیق و کوتاه در جنوب غربی ۴۶۵۷T قرار داشته و شیارهای کم عمق پایینی در شمال AZ 98 قرار گرفته اند.

نحوه بازدید از دره ها

دره های بالایی آنتلوپ

زمانی که به دره های بالایی آنتلوپ نزدیک می شوید هیچ نشانه ای برای شناسایی موقعیت آن نخواهید دید. به نظر می رسد که آن در یک فلاتی با ماسه های قرمز رنگ و ۲۰ متر ارتفاع قرار گرفته است. اما زمانی که یک بساط از جواهر فروشی هندی را می بینید موقعیت را پیدا کرده اید. ورودی این دره ها یک شکاف باریک در میان صخره ها است که تنها چند فوت عرض دارد. زمانی که وارد این مکان می شوید شاهد کاهش ۲۰ درجه ای دما بوده و همچنین به عنوان بازدید کننده شاهد زیباترین شکل گیری های طبیعی کره زمین خواهید بود. شکاف ها و تابش نور خورشید از میان دیواره های منحنی آن ها موجب ایجاد یک نور جادویی و تغییر مداوم الگوی سایه ها و همچنین گردش رنگ ها می باشد. برخی از بخش های این دره ها به صورت گسترده بوده و نور خورشید به راحتی به داخل آن تابیده و روشن می باشد اما برخی دیگر باریک تر و غار مانند بوده و با نور کم و کف ان از جنس شن نرم می باشد.

دره های بالایی آنتلوپ

نحوه تابش نور به صورت مستقیم از دهانه های بالایی دره های آنتلوپ بیشتر در قسمت دره های بالایی اتفاق می افتد و این پدیده را در تابستان ها بیشتر می توان مشاهده کرد زیرا در بازه زمانی ۲۰ مارس تا ۷ اکتبر است که نور خورشید به گونه ای تابش می کند که بتواند در میان این شکاف ها نفوذ کند. پس از گذشت حدود ۱۵۰ متر و یا بیشتر ناگهان دره های عمودی در بالای فلات کم عمق می شود. ممکن است فقط ۳ تا ۴ دقیقه زمان نیاز باشد تا از آن عبور کنید اما دره های عمیق برای سفرهای گران قیمت بوده ولی ارزش دیدن آن را دارد. تصاویری که در این نقطه گرفته می شود فروشگاه های دوربین و کتاب های عکاسی در سراسر جهان را تزیین می کنند و معمولا افراد زیادی به دنبال این هستند که با سه پایه و نورسنج بتوانند عکس های خاص خود را گرفته و در معرض نمایش بگذارند. با توجه به میزان نوردهی که در این دره ها انجام می شود و همچنین رفت و آمد بازدید کنندگان عکاسی در اینجا کار سختی به شمار می اید. یک قسمت کوتاه دیگر نیز در بالاتر وجود دارد که گران تر می باشد و البته برای بازدید کنندگان باز نیست.

دره های بالایی آنتلوپ

دره های پایینی آنتلوپ

دره های پایینی آنتلوپ طولانی تر و کم عمق تر از قسمت های فوقانی است و همچنین کمی بیشتر موجب چالش در بازدید کنندگان می گردد زیرا نیاز به بالا رفتن و یا پایین آمدن در قسمت هایی از این دره ها را دارد و نیاز دارد تا مراقب باشید زیرا امکان دارد در هنگام بالا رفتن و حرکت در میان این قسمت از دره های آنتلوپ شن و ماسه ها نیز روی سر شما ریخته شود که امری طبیعی در این قسمت است. در این منطقه سیلاب های شدیدی رخ می دهد که اساسا یکی از دلایل اصلی تشکیل این دره های فوق العاده نیز هستند اما گاها این سیلاب ها امکان دارد که پر خطر شده و باعث آسیب رسیدن به گردشگران و همچنین عکاسانی شود که در حال بازدید از این دره ها می باشند. در ماه آگوست سال ۱۹۹۷ تعداد ۱۱ نفر از افرادی که در حال بازدید و عکاسی در این قسمت بودند در یک سیلاب ناگهانی غرق شدند. زمانی که سیلاب با عمق ۵۰ فوت در فاصله ۵ مایلی از دره ها در اثر رعد و برق های شدید آغاز شده و عمق آن در نهایت موجب عمیق تر شدن این دره ها به اندازه ۴ فوت گردید. پس از این حادثه دره های آنتلوپ پایینی به مدت ۹ ماه بسته شده و پس از بهبود یافتن با ویژگی های ایمنی جدید مجددا بازگشایی شد که البته اکنون می بایست حتما با یک راهنما وارد آن ها شوید.

دره های پایینی آنتلوپ

هر دو قسمت از این دره ها هنوز زیبایی های فراوانی دارد اما آن احساس ماجراجویی و ارامش به راحتی ایجاد نمی شود و برای اینکه بتوانید این حس را تجربه کنید پیشنهاد می کنیم از دره های جنوب غربی استفاده نمایید.

پورتوریکو و جاذبه هایش
پورتوریکو و جاذبه هایش
گردشگری در افسانه ای ترین زندان تاریخ
گردشگری در افسانه ای ترین زندان تاریخ
۴ عجایب طبیعی آمریکا که هوش از سرتان می برد
۴ عجایب طبیعی آمریکا که هوش از سرتان می برد
بنای یادبودی که با سنگ های کوچک ساخته شد!
بنای یادبودی که با سنگ های کوچک ساخته شد!