بلیط هواپیما

دروازه سنگی خوی، اثری به جای مانده از دوران ایلخانی

دروازه سنگی

شهرستان خوی در شمال غربی‌ترین نقطه ایران و آذربایجان و در مرز کشور ترکیه قرار دارد. این شهر که دومین شهر مهم آذربایجان غربی است یکی از کهن ترین تمدن های شمال غرب ایران را دارد. از زیباترین جاذبه های این شهر، دروازه سنگی آن است که می خواهیم درباره آن حرف بزنیم، الی گشت را همراهی کنید.

پل خوی
مطالب مرتبط:
دروازه براندنبورگ برلین، نماد آشوب و صلح
گوانجو، دروازه جنوبی چین

دروازه سنگی خوی یادگاری برجای مانده از دوران ایلخانی ها است، در زمان های دور مردم برای ورود و خروج به شهر از این دروازه می گذشتند و امروز از جاذبه های دیدنی مهم و تاریخی ایران شده که گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

دروازه تاریخی خوی

اگر به شهر خوی بروید و سراغ دروازه سنگی را بگیرید همه شما را به سمت شرق خیابان طالقانی در جنوب بازار قدیمی هدایت می کنند. این  تنها دروازه ای است که از حصار قدیمی شهرستان خوی باقی مانده است  و همه آن را به دروازه سنگی می شناسند. هر چند که تاریخ شناسان بسیاری این اثر را متعلق به دوره ایلخانی می دانند اما تعدادی از آن ها هم اعتقاد دارند که سبک معماری این دروازه به دوران قاجار تناسب بیشتری دارد.

دروازه سنگی

این دروازه اتفاق های تاریخی زیادی را به چشم دیده و هنوز هم بعد از گذشت سالیانی دراز می توان نشانه هایی از گلوله های شلیک شده توسط مهاجمان ارمنی و عثمانی را بر روی دیواره های آن دید . در ساخت این دروازه از سنگ و آجر استفاده شده وبه دو قسمت ضلع شمالی و ضلع جنوبی تقسیم شده است. به ضلع شمالی دروازه که نگاه کنید نمایی آجری می بینید اما ضلع‌ جنوبی اش یک در میان با سنگ ‌های خاکستری و سیاه پوشیده شده و به شکل قوس نیم دایره در آمده است که اگر به زیر این قوس نگاه کنید دو شیر حجاری شده را می بینید. این دروازه از دروازه های  حصار تدافعی است که در جنوب شرقی خوی قرار دارد و برای حفاظت از شهر در مقابل تهاجم دشمنان و کنترل عبور و مرور ساخته شده است.

دروازه سنگی و زیبای شهر خوی

درست در جلوی این دروازه، خندقی به عمق ۱۰ متر و عرض ۳۰ متر حفر شده بود که پلی معلق بر روی آن قرار داشت تا در صورت حمله دشمن، پل به بالا بروید و مهاجمان نتوانند وارد شهر شوند. شب، دروازه بسته می شد و مردم باید قبل ازغروب آفتاب خود را به شهر می رسانند چون در غیر این صورت نمی توانستند تا صبح وارد شهر شوند. بعد ها با بزرگ شدن شهر خوی این بنا در بافت جدید شهر قرار گرفت  و ضلع شمالی اش متصل به بازار قدیمی خوی شد. می توانید بعد از بازدید از این دروازه زیبا سری هم بازار بزنید و پس از آن، به جاذبه های نزدیک این دروازه مثل موزه خوی، خانه کبیری، آرامگاه شمس تبریزی و پل قطور بروید و گوشه دیگری از زیبایی های این شهر را از نزدیک ببینید.

در سفر به ارومیه از این جاذبه ها بازدید کنید!
در سفر به ارومیه از این جاذبه ها بازدید کنید!
در این شهر هیچ کولری روشن نمی شود!
در این شهر هیچ کولری روشن نمی شود!
برگزاری جشنواره ی ملی زمستانی سرعین تا پایان نوروز ۹۷
برگزاری جشنواره ی ملی زمستانی سرعین تا پایان نوروز ۹۷
دریاچه دالامپر، گنجینه ای طبیعی در نزدیکی ارومیه
دریاچه دالامپر، گنجینه ای طبیعی در نزدیکی ارومیه