بلیط هواپیما

همه جانوران دریاچه مرگ به یکباره سنگ شده اند! + تصویر واقعی

دریاچه ای ترسناک که همه چیز را به سنگ تبدیل می کند!

در شمال تانزانیا دریاچه مخوف و ترسناکی وجود دارد که حیوانات مختلف از جمله پرنده ها را به سنگ تبدیل می کند. بومیان این دریاچه را نفرین شده و اسرارآمیز می دانند و به هیچ وجه حاضر نیستند در آن شنا کنند. در ساحل این دریاچه با پرندگان بیشماری مواجه می شوید که به سنگ تبدیل شده اند و در وضعیت های مختلف خشک شده اند! تصویر جسد پرندگان که کاملا خشک و فسیلی شده اند جنبه بسیار ترسناکی به این دریاچه می دهد. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این دریاچه که نامش دریاچه نمک ناترون است بیشتر بدانیم.

دریاچه ناترون
مطالب مرتبط:
ماجرای عجیب خروسی که بعد از سر بریدن تا ۱۸ ماه زنده ماند!!!
تصاویری از سردخانه های مخوف سیبری!
تنها موجوداتی در جهان که هرگز نمی میرند!

دریاچه نمک ناترون در واقع یک دریاچه نمک است و در کشور تانزانیا قرار گرفته است. موقعیت خاص این دریاچه به گونه ای است که آب وارد دریاچه می شود اما از آن خارج نمی شود. در نتیجه آب موجود در دریاچه تنها از طریق تبخیر می تواند خارج شود. در طول سال ها به مرور آب دریاچه تبخیر شده و غلطت بالایی از نمک و سایر مواد معدنی به جای مانده است.

دریاچه نمک ناترون اما تفاوتی اساسی با دریاچه های نمک مشابه دارد. آب این دریاچه به دلیل مقادیر بالای ماده معدنی ناترون (ترکیبی از کربنات سدیم و جوش شیرین) در آب به شدت قلیایی است. میزان PH  آب دریاچه بسیار بالاست و تا ۱۰٫۵ هم می رسد (تقریبا به اندازه آمونیاک!).

همان طور که انتظار می رود موجودات کمی توان زندگی در چنین آبی را دارند. در دریاچه ناترون تنها چند گونه ماهی (Alcolapia latilabris)، چند نوع جلبک و گروهی از فلامینگوها زندگی می کنند که از همین جلبک ها تغذیه می کنند.

دریاچه مرگ

سقوط عجیب پرندگان در دریاچه

اتفاق عجیبی که در دریاچه نمک ناترون می افتد سقوط پرندگان مهاجر به داخل آب است! نظریه های مختلفی در مورد این اتفاق وجود دارد که می گوید غلظت بالای مواد شیمیایی باعث می شوند سطح آب به شدت صیقلی شود و مثل یک در شیشه ای عمل می کنند. پرندگانی که بالای سطح آب پرواز می کنند تصور می کنند همچنان در حال پرواز در آسمان هستند و متوجه نمی شوند که دارند به سطح آب خیلی نزدیک می شوند. در نتیجه ناگهان داخل آب سقوط می کنند! البته این موضوع به پرندگان محدود نمی شود و چند وقت پیش یک هلیکوپتر هم دچار این توهم و سراب شد و داخل آب سقوط کرد. جالب است بدانید که لاشه هلیکوپتر به سرعت در آب شور و معدنی دریاچه پوسیده شد.

در طول فصل خشک که سطح آب عقب نشینی می کند لاشه های بی شمار پرندگان را می توان دید که توسط آب به ساحل آورده شده اند. این لاشه ها در آب به شدت شور و قلیایی دریاچه کاملا خشک و فسیل شده اند.

دریاچه تانزانیا

پرندگان سنگ شده

عکاسی به نام نیک برندت در بازدیدی که از دریاچه نمک ناترون داشت از دیدن لاشه خشک شده پرندگان مختلف کاملا شگفت زده شد. این پرندگان که کاملا فسیل شده بودند فکری را در ذهن این عکاس خوش ذوق به وجود آوردند. او تصمیم گرفت لاشه پرندگان را روی شاخه درختان، روی سطح و در موقعیت هایی قرار بدهد که انگار همین الان و ناگهان تبدیل به سنگ شده اند. عکس هایی که این عکاس از پرندگان سنگ شده دریاچه نمک ناترون گرفت با استقبال گسترده ای مواجه شد و باعث شهرت جهانی این دریاچه شد.

براندت در طول سه هفته با کمک افراد محلی برخی از بهترین نمونه های فسیل شده را جمع آوری کرد. به گفته براندت: «مردم محلی فکر می کردند من دیوانه شده ام. یک سفید پوست که به این دریاچه نفرین شده آمده و در به در دنبال لاشه پرنده می گردد!» با این حال در طی این جستجوها نمونه های بسیار جالبی پیدا شد، از جمله یک عقاب ماهیگیر که به خوبی حفظ شده و سالم مانده بود. آب این دریاچه به دلیل غلظت بالای نمک و مواد معدنی بسیار خطرناک است. «هیچ کس در آب این دریاچه شنا نمی کند، چون اگر کوچکترین زخم و بریدگی در بدنتان داشته باشید با سوزشی وحشتناک مواجه خواهید شد.»

پرنده های سنگ شده

این عکاس پرنده ها را در موقعیت هایی قرار داد که انگار زنده هستند و آن ها را در یک مجموعه جالب منتشر کرد. البته به گفته خودش، «وضعیت بدن پرنده ها تغییری نکرده است و ما تنها آن ها را روی شاخه ها و مکان های دیگر قرار دادیم و از آن ها عکاسی  کردیم.»

منبع: smithsonianmag.com

حیات وحش کلیمانجارو + ویدئو
حیات وحش کلیمانجارو + ویدئو
دلیل تنوع گونه‌های جانوری در جزیره ماداگاسکار
دلیل تنوع گونه‌های جانوری در جزیره ماداگاسکار
آیا جرأت دارید به این ساحل پر از اسکلت بروید؟!
آیا جرأت دارید به این ساحل پر از اسکلت بروید؟!
پیدا شدن الماسی غول پیکر در کشور الماس‌های خونین
پیدا شدن الماسی غول پیکر در کشور الماس‌های خونین