دریاچه گهر دورود نگین خوش رنگ لرستان

دریاچه گهر دورود نگین منطقه اشترانکوه

دریاچه ای زیبا در میان رشته کوه های اشترانکوه و ارتفاعات زاگرس در استان لرستان قرار گرفته است. دریاچه گهر دورود به نگین منطقه اشترانکوه مشهور است. خوشبختانه این منطقه از آسیب های انسانی در امان مانده و بکر بودنش را همچنان حفظ کرده است. برای رسیدن به دریاچه گهر مسیر سخت و به نسبت طولانی ای در پیش است، در قسمت های از مسیر باید پیاده روی های طولانی را انجام دهید و بعضی از قسمت هایی را هم می توانید با حیواناتی مثل الاغ طی کنید. به طور کلی جایی است که می توانید اوقات فراغتتان را به بهترین شکل ممکن بگذرانید. الی گشت را در سفر به دریاچه گهر دورود در استان لرستان همراهی کنید.

دریاچه گهر دورود
مطالب مرتبط:
دره خزینه لرستان | گرند کانیون ایران
بام لرستان، بزرگ ترین مجتمع تفریحی غرب ایران

اولین بار این دریاچه توسط یک زمین شناس اتریشی کشف شد. او که در سال ۱۸۸۸ موفق به فتح ارتفاعات زاگرس شد و این منطقه بکر و دیدنی را کشف کرد. بسیاری از اروپایی ها به دریاچه گهر دورود، دریاچه ایران می گویند. دریاچه گهر با توجه به دسترسی سختی که دارد اما سالانه گردشگران زیادی، که به دنبال آرامش و طبیعت ناب هستند به سمت این منطقه می روند همین موضوع دلیلی است بر لقب نگین گردشگری اشترانکوه که به آن داده اند.

دریاچه گهر دورود در لرستان

دریاچه گهر از دو قسمت اصلی تشکیل شده است، که شامل گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) می‌ باشد. اندازه ی گهر بزرگ حدود ۸۵ هکتار بوده و عمق آن در ژرف‌ترین نقطه به ۳۰ متر هم می‌رسد. دریاچه گهر کوچک هم که در دو کیلومتری دریاچه گهر بزرگ قرار گرفته و در حدود ۵ هکتار وسعت و عمق آب دریاچه به ۲ متر می رسد. آب دریاچه بزرگ به وسیله‌ی چشمه‌های کوهستانی تامین می‌شود. سرچشمه‌ی آب دریاچه‌ی کوچک نیز از رودخانه‌ی تاپله سرچشمه می گیرد. به طوری که در نقاطی از آن که دارای عمق کمتر از ۴ متر هست شما می توانید ماهیانی که در کف دریاچه شناور هستند ببنید.

دریاچه گهر

تفریحات ممکن در این منطقه

ماهی گیری

اگر اهل ماهی گیری باشید دریاچه گهر دورود گزینه فوق العاده ای برای گذراندن تعطیلاتتان است. در این دریاچه ماهی های قزل آلا، ماهی سیاه، ماهی زردپر و ماهیان مار آبی به وفور یافت می شود.

نکته : باید توجه داشته باشید که ماهی گیری تا اواسط ماه خرداد ممنون است و کسانی که صرفا جهت ماهی گیری به این منطقه می خواهند بروند باید در اواخر تابستان برنامه خود را تنظیم کنند.

کوه نوردی

علاوه بر ماهی گیری به این دلیل که دریاچه گهر دارای موقعیت کوهستانی است و در بین کوه های زاگرس و منطقه حفاظت شده اشترانکوه قرار دارد، فعالیت هایی نظیر کوهنوری و پیاده روی های طولانی هم در این منطقه فراهم است. تا در هوایی پاک و عاری از هر  گونه آلودگی فعالیت های ورزشی داشته باشید.

قایق سواری

اگر به دریاچه گهر درود رفتید قایق سواری را فراموش نکنید. با قایق شما می توانید به دل دریاچه بروید و آب زلال و ماهی های شناور را در وسط دریاچه ببنید و لذت ببرید.

اسکی روی آب

یکی از فعالیت ها تفریحی که این روزهای طرفداران زیادی پیدا کرده است، اسکی روی آب می باشد. به دلیل اینکه عمق این دریاچه نسبتا کم هست اسکی روی آب آنچنان خطری به دنبال ندارد و با خیال راحت می توانید از اسکی روی آب خود لذت ببرید. اما اگر می خواهید که اسکی پر هیجانی را داشته باشید می توانید به دریاچه کیو خرم که در نزدیکی دریاچه گهر رود است بروید.

شنا ممنوع! اما شنا در این منطقه ممنوع است. جسد یکی از هموطنان که ۹ سال پیش در این منطقه غرق شده بود در سال ۹۵ از دل آب بیرون آمد. شنا در این منطقه بسیار هوس انگیز است اما هیچ گونه تضمینی بابت امنیت شناگران وجود ندارد پس حدالامکان از شنا در دریاچه گهر درود بپرهیزید.

تفریحات در دریاچه گهر

دسترسی به دریاچه

برای دسترسی به دریاچه گهر باید اول به استان لرستان و بعد به شهرستان درود بروید، امامزاده ی مشهوری در این شهر به نام امامزاده پیر والی وجود دارد که باید به سمت آن بروید و بعد از آن خودتان را به چشمه خیوه برسانید. بعد از طی این مسافت دیگر ماشینی در کار نیست و باید مسیری ۱۸ کیلومتری را با پای پیاده و یا قاطر بروید.

دسترسی به دریاچه گهر

بهترین فصل سفر

با توجه به موقعیت جغرافیایی این دریاچه که در بین کوه های مرتفع قرار دارد. بهترین زمان سفر به آن در ماه های پایانی فصل بهار و اوایل فصل پاییز در نظر گرفته شده است. بیشتر بارشهایی که در این منطقه صورت می گیرد به صورت برف است. شب های دریاچه بسیار سرد بوده و اگر می خواهید شب در این منطقه بمانید حتما لوازم گرمایشی لازم را همراه خود ببرید. به طور کلی در اکثر فصل ها به جز فصل زمستان امکان سفر به دریاچه وجود دارد. اما در زمستان تنها کوه نوردان حرفه ای که کاملا تجهیز هستند می توانند به این منطقه بروند، زیرا زمستان خشنی در دریاچه جکم فرما می شود.

دریاچه گهر

توصیه های قبل از سفر

  • منطقه دریاچه گهر دورود دارای پوشش جانوری گسترده ای است در این منطقه ۴۵ گونه  پستاندار و ۱۹۵ گونه از پرندگان زندگی می کنند. نکته قابل توجه این است که این منطقه کاملا تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد، بنابراین آن دسته از افراد که به قصد شکار می خواهد به دریاچه گهر دورود بروند باید توجه به هشدارهای محیط زیست داشته باشند تا تحت پیگردهای قانونی قرار نگیرند.
  • سعی کنید لوازم مورد نیازتان را قبل از اینکه به دریاچه گهر دورود برسید تهیه نمایید زیرا قیمت اجناس در مغازه های اطراف دریاچه کمی بالاتر از حد معمول است.
  • لوازمی مانند لباس گرم، قطب نما، پول نقد، چراغ قوه، کفش کوه نوردی، نقشه یا GPS، چادر مسافرتی، کبریت، میان وعده، حوله، کوله پشتی، پاور بانک، آب آشامیدنی و کیف کمک های اولیه را فراموش نکنید که همراه خودتان ببرید.
استراحت در دریاچه گهر

کلام آخر

همواره سعی کنید زمانی که به طبیعت قدم می گذارید آن را محترم بشمارید. زیرا طبیعت آینه اعمال ما بوده و هر گونه رفتاری چه مثبت و چه منفی را در زندگی ما منعکس می کند.

درخت کهنسال کیش، از جاذبه های مهم نگین خلیج فارس
درخت کهنسال کیش، از جاذبه های مهم نگین خلیج فارس
کرمان برای پذیرایی از مسافران نوروزی اعلام آمادگی نمود
کرمان برای پذیرایی از مسافران نوروزی اعلام آمادگی نمود
شب چله در مناطق مختلف ایران چگونه برگزار می شود؟
شب چله در مناطق مختلف ایران چگونه برگزار می شود؟
همه چیز درباره شهر تاریخی هگمتانه
همه چیز درباره شهر تاریخی هگمتانه

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code